آیا داشتن موهای ضخیم‌تر مفید است؟

موهای فیل چهار برابر از موهای انسان ضخیم‌تر هستند، ولی فقط نصف موی انسان قدرت دارند.

اینها نتایج مطالعاتی است که دانشمندان دانشگاه سن دیگوی کالیفرنیا در مجله‌ی Matter به چاپ رسانده‌اند. «ون یانگ» به‌عنوان مهندس نانو و نویسنده‌ی اول مقاله، می‌گوید:

«نتایج به‌دست آمده برای ما غافلگیرکننده بود، زیرا واقعاً فکر می‌کردیم که موهای ضخیم‌تر قوی‌تر هستند. مواد طبیعی هزاران سال فرگشت را متحمل شده‌اند و در مورد مواد طبیعی بدن ما این تکامل به خوبی انجام شده است. ما امیدواریم بتوانیم با الهام گرفتن از طبیعت محصولاتی با خصوصیات مشابه مواد طبیعی تولید کنیم.»

مطالعات گذشته نشان داده بودند که قدرت موی انسان با قدرت فولاد با همان چگالی و ضخامت قابل مقایسه است. این قدرت به‌خاطر ساختار موی انسان است؛ موی انسان از یک لایه‌ی بیرونی تشکیل شده که مواد داخلی شامل فیبرهای کوچک متصل شده با پیوندهای شیمیایی را درون خود احاطه کرده است. در هر کدام از این فیبرها چندین فیبر کوچکتر دیگر جای‌گذاری شده است. این ساختار به مو اجازه می‌دهد تا در مقابل تغییر شکل مقاوم باشد.
یانگ و تیم وی می‌خواستند بفهمند که آیا موی دیگر حیوانات نیز چنین ساختار و مشخصاتی دارد یا خیر؟ آن‌ها نمونه‌ی موی هفت پستاندار دیگر شامل خرس، اسب، برگچه‌خوار، فیل، گراز و زرافه را جمع‌آوری کردند. ضخامت این موها متفاوت بوده است. ضخامت موی انسان ۸۰ میکرومتر است، در صورتی که ضخامت موی فیل و زرافه تا ۳۵۰ میکرومتر هم می‌رسد.
عکسبرداری توسط میکروسکوپ الکترونی از موهای شکسته شده نشان می‌دهد که موها ساختار نسبتاً مشابهی دارند، ولی نحوه‌ی شکستن آن‌ها متفاوت است. موهای ضخیم‌تر به صورت عادی مانند اینکه یک موز را بشکنید می‌شکنند در صورتی که موهای نازک مانند شکستن شاخه‌ی یک درخت در حین طوفان می‌شکنند.
بررسی‌های محققین نشان داده است که موهای نازک‌تر در برابر تنش‌های بزرگ‌تری مقاومت می‌کنند. محققین می‌گویند: «ضعیف‌تر بودن اجسام ضخیم‌تر چیز غیرعادی نیست و در زمان مطالعه‌ی مواد شکننده مانند سیم‌های فولادی این مورد را می‌توان دید. قسمت جالب ماجرا اینجا است که موی انسان یک ماده‌ی شکننده نیست، ولی این موضوع در مورد آن صدق می‌کند.»
محققین اعتقاد دارند که یافته‌های آن‌ها می‌تواند در تولید موادی با خصوصیات بهتر به دانشمندان کمک کند. تکنولوژی‌های کنونی هنوز به حدی نرسیده‌اند که موادی به ظرافت موی انسان تولید کنند، ولی این صنعت آینده‌ی روشنی پیش روی خود دارد. اگر دانشمندان بتوانند فلزاتی بسازند که ساختار درونی مانند مو داشته باشند، می‌توانند مواد بسیار محکمی تولید کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *