آیا پیش بینی زلزله توسط حیوانات صحت دارد؟

شاید شما هم از بزرگترها شنیده باشید که حیوانات قبل از انسان وقوع زلزله را تشخیص می دهند! بسیاری این موضوع را یک موهبت می دانند و برخی نیز چنین چیزی را رد می کنند اما علم چه می گوید؟

پیش بینی زلزله توسط حیوانات از دیدگاه علم امری واقعی است و این موضوع را مربوط به آناتومی بدن حیوانات نسبت می دهد.

توانایی حیوانات در پیش بینی زلزله از گذشته دور تا کنون مورد توجه انسان بوده است. این قدرت فرابشری، که در افسانه های کهن بازتاب یافته، امروز با بررسی های علمی نیز تایید شده است.

چگونگی پیش بینی زلزله توسط حیوانات

ــ نخستین عامل تشخیص زلزله شنیدن صداهایی است که در محدوده فرکانس شنوایی انسان نیستند. (محدوده شنوایی موثر انسان عموماً در بازه ۱۰۰ تا ۱۰ هزار هرتز است) ،این در حالی است که پرندگان می توانند صداهایی با بسامد ۱/ ۰ هرتز تا ۱۰ هرتز را نیز بشنوند (فروصوت) و موش ها و جوندگان می توانند اصواتی با بسامد ۱۰۰ هزار تا یک میلیون هرتز را بشنوند.

ــ دوم بروز تغییرات در میدان های مغناطیسی یا الکتریکی محدوده محل زندگی.

ــ سوم، پیش لرزه های خفیف.

ــ چهارم، تغییر سطح آب های زیرزمینی.

ــ پنجم، امواج الکترومغناطیس

ــ ششم آزاد شدن گازهایی که در لابه لای صفحات زمین محبوس شده بودند.

قناری ها نقش رادارهای روزگاران گذشته را داشتند. قناری ها تا مدت ها همکاران محکوم به فنای معدنچیان بوده اند، کارگران معدن آن ها را به داخل تونل ها می بردند و هنگامی که قناری بخت برگشته شروع به بال بال زدن می کرد، بلافاصله متوجه تصاعد گازهای سمی می شدند و تونل را ترک می کردند؛ این حیوانات تا سال های متمادی توانستند جان معدنچیان را نجات دهند، البته پس از مدتی انسان ها توانستند از تکنولوژی های پیشرفته تری استفاده کنند و قناری ها بازنشسته شدند.

نخستین گزارش ثبت شده در رابطه با رفتارهای غیرعادی حیوانات پیش از وقوع زلزله، به سال های ۳۷۳ پیش از میلاد باز می گردد، در این زمان مشاهداتی مبنی بر ترک لانه از سوی مارها، راسوها و موش ها گزارش شده است، این حیوانات برای فرار از خطرات زلزله، چند روز پیش از وقوع آن، شهر را ترک کردند و پس از آن زلزله ای مهیب شهر هلیس در یونان را لرزاند.

هر زلزله پیش از وقوع علائمی را بروز می دهد که برای جانوران قابل درک است، اگرچه در بسیاری از موارد دستگاه های ما هم می توانند آن علائم را ثبت کنند، این حال انسان ها هنوز از توانایی تعیین محل و زمان وقوع زلزله ناتوان هستند، اما جانوران این نشانه ها را احساس می کنند و انواع مختلفی از بی قراری ها تا ترک لانه و فرار را بروز می دهند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *