مطالعات آزمایشگاهی در بیماران ناتوانی جنسی

اضطراب ، لذت جنسی را کاهش می دهد

در اکثر بیماران سطح تستوسترون و پرولاکتین خون اندازه گیری می شود. حدود طبیعی تستوسترون ۳۷۰-۱۲۰۰ نانوگرم درصد میلی لیتر می باشد.

بیمارانی که سطح تستوسترون خونشان در پایین ترین حد طبیعی است در صورت طبیعی بودن سطح پرولاکتین محور هیپوفیز- گونادال، سالم می باشد.

در صورت بالا بودن سطح پرولاکتین حتما باید سی- تی اسکن مغزی انجام شود. اگر سطح تستوسترون خون پایین باشد، همزمان با تکرار آن باید سطح FSH , LH هم اندازه گیری گردد.

در صورتی که در آزمایش دوم سطح تستوسترون، FSH , LH پایین باشد، دلیل هیپوگونادیسم ثانویه به اختلال در هیپوفیزمی باشد و لازم است که پرتونگاری از حفره زین ترکی انجام گیرد.

در مطالعه انجام شده در بیمارستان سینا در ابتدا سطح تستوسترون، پرولاکتین FSH , LH تمام بیماران با ناتوانی جنسی اندازه گیری می شد. اما در اکثر بیماران آزمایشها در حد طبیعی بودند بنابراین در دنباله مطالعه فقط در صورت کوچک بودن بیضه ها، کاهش موهای صورت و بدن، وجود ژنیکوماستی و کاهش میل جنسی سطح این هورمون ها اندازه گیری می شود.

در بیماران مبتلا به ناتوانی جنسی علاوه بر اندازه گیری قند خون ناشتا باید تست تحمل گلوکز هم انجام شود چون در مواردی با تست تحمل گلوکز دیابت مخفی که علت ناتوانی جنسی بوده تشخیص داده شده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *