تمدن مایاها

مایا

هزاران سال پیش تمدنی به نام قوم مایا (Maya) در قسمتی از قاره آمریکا که با نام آمریکای میانه شناخته می‌شود، شکل گرفت و با در بر گرفتن مناطق وسیعی از مکزیک و السالوادور کنونی و ساخت شهرهای بزرگ و آثار باستانی شگفت‌انگیز به یکی از برجسته‌ترین قدرت‌های منطقه مبدل شد.

قوم مایا تا هزاران سال پس از پیدایش مردمان آن هنوز مشهور است و کمتر کسی پیدا می‌شود که نام این تمدن را نشنیده باشد؛ هیروگلیف‌ های مربوط به این مردمان خبر از توسعه یکی از بدوی‌ترین و اولین زبان‌های تاریخ بشریت توسط مایاها می‌دهد و بر اساس اطلاعات موجود می‌توان گفت که پیشرفت هنر معماری ریاضیات ستاره شناسی و بوم شناسی در زمان حیات این قوم در نوع خود منحصر به فرد بوده است.

به عنوان نمونه سبک هنری مایاها با استفاده از مواد مختلف، فرهنگ آن قوم را به نسل‌های بعد منتقل کرده و از طریق اشیا گوناگونی مانند کوزه‌ها، سنگ‌های حکاکی شده و آثار باستانی مختلف، پیشرفت‌های مردم آن دوران را بازگو می‌کند.

بناهای به جا مانده در قلمرو قوم مایا هم به خوبی پیچیدگی ساختار اجتماع این تمدن را نشان می‌دهند و در کنار به نمایش گذاشتن میزان ذوق هنری و استعداد مهندسی سازندگان، توانایی مایاها در اداره تمدنشان را نشان می‌دهند.

آثار باستانی قوم مایا در کنار شهرها،‌ بناها و آداب و رسوم مختلف تجارت توسعه داده‌شده توسط این تمدن، در نوع خود شگفت‌انگیزند و به زبان ساده می‌توان گفت که مردم مایا با هر تمدن دیگری در آمریکا و حتی جهان فرق داشتند.

با این تفاسیر بسیاری از علاقه‌مندان به نظریه‌هایی مانند تئوری فضانوردان باستانی که به ارتباط با موجودات فضایی در هزاران سال پیش باور دارند، ادعا می‌کنند که قوم مایا بسیاری از پیشرفت‌هایشان را به فرازمینیها مدیون است.

در طول سال‌ها تعداد زیادی از اشیا مختلف به نام آثار باستانی قوم مایا توجه‌ها را به خود جلب کرده‌اند و کشف بسیاری از مجسمه های باستانی آمریکای مرکزی به این تمدن نسبت داده شده است؛ درچندسال اخیرگروهی از محققان با پخش تصاویری عجیب و اسرارآمیز از تعدادی اشیاء باستانی که شبیه به سفینه فضایی و موجودات فرازمینی بودند، باعث حیرت جهانیان شدند.

ظاهر این اشیا و سنگ تراشی ‌‌ها به حدی واضح‌اند که نیازی به توضیحات بیشتر در مورد چشم‌ بادامی‌ها، سرهای کشیده، اشیا شبیه به سفینه و ارتباط با فرامینیها باقی نمیگذارد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *