سیگنال فضایی مرموز

یک سیگنال فضایی مرموز که از نوع سیگنال‌های رادیویی فضایی به شمار می‌رود، مدتی است که هر ۱۶ روز یک‌بار از مکانی مشخص از فضا،‌ به زمین ارسال می‌شود؛ آیا موجودات فضایی قصد ارتباط با ما را دارند؟

به تازگی خبر رسیده که هر ۱۶ روز یک‌بار نوعی سیگنال فضایی مرموز از مکانی در فضا که ۵۰۰ میلیون سال نوری از ما دور است، به صورت منظم، به زمین می‌رسد. هنوز ماهیت مبدا این پالس‌ها که از نوع سیگنال فضایی رادیویی هستند، مشخص نیست و کسی نمی‌داند که پالس‌های مورد نظر از طرف موجودات فضایی ارسال شده‌اند،‌ یا توضیح دیگری برای این پدیده وجود دارد.

جزئیات سیگنال فضایی مرموز کشف شده

سیگنال فضایی رادیویی پدیده مرموزی بوده از سال ۲۰۰۷ تاکنون توجه دانشمندان سراسر جهان را به خود جلب کرده است. تا به حال صد نوع از این پالس‌ها به ثبت رسیده، اما فقط در ده مورد، سیگنال‌های دریافتی توسط تجهیزات زمینی به صورت تکرار شونده بوده‌اند.
با این حال، هیچ یک از سیگنال‌های فضایی رادیویی دریافت شده الگو و سیستم مشخصی نداشته‌اند و این اولین بار است که از نقطه مشخص و ناشناخته‌ای از فضا،‌ سیگنالی به زمین می‌رسد که هر ۱۶ روز یک‌بار الگوی آن تکرار می‌شود. دانشمندان تلسکوپ رادیویی چایم در بریتیش کلمبیای کانادا، با استفاده داده‌های جمع‌آوری شده در مورد FRB به نتیجه‌گیری اخیر رسیده‌اند و هنوز کسی نمی‌داند که سیگنال فضایی مرموز اخیر از لحاظ علم کیهان شناسی و بحث ارتباط با موجودات فرازمینی چه معنایی می‌تواند داشته باشد.
الگوی منظم این پالس‌ها به طوری است که در هر سیکل، یک یا دو سیگنال مجزا هر یک ساعت به زمین می‌رسد و این روند تا چهار روز ادامه دارد. در روز چهارم سیگنال‌ها متوقف می‌شوند و برای مدت دوازده روز، هیچ خبری از پالس‌های رادیویی، از مکان مشخص شده در فضا نیست. در روز دوازدهم مجددا سیگنال‌ها به زمین می‌رسند و یک سیکل جدید را آغاز می‌کنند. مدت زمانی هم که دانشمندان کانادایی امواج رادیویی دریافتی را زیر نظر گرفته‌اند، از تاریخ ۱۶ سپتامبر ۲۰۱۸ تا سی اکتبر ۲۰۱۹ بوده است.
مبدا این سیگنال فضایی مرموز یک کهکشان مارپیچ در فاصله نیم میلیارد سال نوری از زمین است. .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *