تمرین تجسم و تصور…

چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنیم

برای ایجاد تجسم و تصور ابتدا محیط را آماده کنید. ترجیحا محیط تاریک یا نیمه تاریک باشد ولی اگر چنین چیزی برای شما امکانپذیر نیست میتوانید در محیط روشن تمرین کنید. برای این تمرین نیاز به موسیقی دارید. موسیقی مورد علاقه خود را که مناسب برای مراقبه و مدیتیشن هم هست آماده کرده و آن را پخش کنید سپس دراز بکشید.

زمان آن را به گونه ای انتخاب کنید که زیاد طولانی نبوده، در حد قابل قبولی باشد تا بتوانید هر روز این تمرین را انجام دهید. چشمهایتان را ببندید و عمیق تنفس کنید.

اگر مراقبه کار باشید میدانید که باید شکمی تنفس کنید. به این راه که برای تنفس از ماهیچه های شکم استفاده کرده و در این حالت به بالا و پایین حرکت کند. تنفس در این حالت بسیار عمیقتر از فقط استفاده کردن از ماهیچه های قفسه سینه است. اگر تا بحال تجربه نکرده اید این نوع تنفس را امتحان کرده و سپس تمرین را آغاز کنید.

 در حالیکه تنفس میکنید کاملا به موسیقی گوش فرا دهید. گاههایی را به یاد آورید که در آنها غرق در موسیقی بوده اید. هنگامی که موسیقی تمام وجودتان را در بر میگرفت و شما با افت و خیزش همراه میشدید تا آن درجه که مو بر تنتان راست میشد. این روش برای کسانی که از موسیقی بسیار لذت میبرند بی نهایت موثر است. اکنون اجازه دهید که موسیقی شما را در بر بگیرد.

 تصور کنید که تن شما و کل وجودتان به مانند یک نی تو خالی است. شما نیی تو خالی هستید و در شما موسیقی نواخته می شود. اجازه دهید موسیقی وارد نی وجودتان شود. تصور کنید که موسیقی از فرق سرتان، کف دستان وارد شما میشود. سپس در همه جا منعکس شده، همه فضای خالی درون شما پر از آوای موسیقی میشود. بگذارید موسیقی در سراسر وجودتان بازتاب کند. این موسیقی در حال نواخته شدن در نی وجود شماست. هنگامی که موسیقی در سراسر وجود شما را به ارتعاش در آورد تصور کنید که موسیقی از کف پاها خارج شده و همراه با خود همه دردها، خستگی ها، غمها، استرسها، نگرانی ها و انرژی های کهنه را میبرد. آنچه باقی می ماند ارتعاشی خالص از موسیقی است که تک تک ذرات وجود شما را به رقص در می آورد.

 در این تمرین پذیرش هر حالتی را داشته باشید. امکان دارد بخندید، یا بگریید. اینها همه انرژی های سرکوب شده و زندانی گشته در لایه های درون شماست که با این تمرین به تدریج آزاد میگردند.

هنگامی که موسیقی به پایان رسید خیلی آرام چشمانتان را باز کنید و بدنتان را به آهستگی حرکت دهید سپس بلند شده و دست و صورتتان را با آب بشویید.

این تمرین را میتوانید چه هنگامی که خسته هستید و چه هنگامی که خسته نیستید انجام دهید

 هیچگاه این تمرین را قبل از خواب یا هنگامی که خوابتان می آید انجام ندهید مگر اینکه در این زمینه چیره دست بوده و به خواب نروید.

 اوقات مختلف روز یا شب را برای انجام این تمرین بیازمایید و آنگاه که برای شما مناسبتر است را برگزینید. در زمینه تجسم کردن موسیقی کاملا آزاد هستید. میتوانید موسیقی را به مانند موجی از انرژی یا به صورت جریانی از رنگها یا هر تصور دیگری که با آن راحتتر هستید تجسم کنید.

شاد و پر انرژی باشید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *