روان درمانی خلافکاران جنسی

از اختلالات آلت جنسی مردانه چه می دانید؟

تلاش برای تغییر دادن الگوهای برانگیختگی جنسی معمولا درمان با ایجاد بیزاری را شامل می شود که طی آن محرک نابهنجاری جنسی مانند اسلاید دختر نابالغ عریان برای فرد مبتلا به نابهنجاری جنسی با رویداد بیزاری آوری مانند استنشاق اجباری بوهای ناخوشایند یا وارد شدن شوک به دست همایند می شود.

روان درمانی ها و اثربخشی آنها

درمان های مخصوص خلافکاران جنسی معمولا حداقل یکی از چهار هدف زیر را دارند:

– تغییر دادن الگوهای برانگیختگی جنسی

– تغییر دادن شناخت ها و مهارت های اجتماعی برای امکان پذیر ساختن تعامل های جنسی مناسب تر با همسران بزرگسال

– تغییر دادن عادت ها یا رفتاری که احتمال خلافکاری مجدد را افزایش می دهند یا کاهش دادن سایق جنسی

گزینه های موجود برای درمان بیزاری آور برقی عبارتند از: حساسیت زدایی ناآشکار، که طی آن بیمار در حالی که محرک نابهنجاری جنسی را می بیند رویداد بسیار آزارنده ای را تجسم می کند و حساسیت زدایی ناآشکار یاری شده که طی آن بوی متعفنی برای ایجاد تهوع در نقطه اوج برانگیختگی دمیده می شود.

برانگیختگی به محرک های مقبول باید جایگزین الگوهای برانگیختگی منحرف شود. پژوهشگران تلاش کرده اند تا محرک های لذت بخش ارگاسم را با خیال پردازی های جنسی که آمیزش جنسی بین بزرگسالان راضی را در بر دارند همایند کنند. برای مثال از بیماران خواسته می شود در حالی که به خیال پردازی های منحرف فکر می کنند استمنا کنند. در لحظه ای که انزال اجتناب ناپذیر می شود بیمار خیال پردازی خود را به موضوع مناسب تری تغییر می دهد. با اینکه معلوم شده درمان با ایجاد بیزاری تا  اندازه ای در آزمایشگاه موثر است، اما معلوم نیست که این تغییر درمانی تا چه اندازه ای می تواند به دنیای بیرونی بیمار تعمیم یابد. با اینکه درمان با ایجاد بیزاری هنوز وسیعا برای خلافکاران جنسی مورد استفاده قرار می گیرد اما دیگر به عنوان تنها شکل درمان به کار نمی رود.

هدف دیگر درمان های روان شناختی این است که احتمال خلافکاری جنسی مجدد را کاهش دهند. بازسازی شناختی سعی دارد تحریف های شناختی خلافکاران جنسی را برطرف کند زیرا این تحریف ها در بهره کشی جنسی نقش دارند. علاوه بر این مهارت آموزش اجتماعی سععی دارد به خلافکاران جنسی (مخصوصا متجاوزان جنسی) کمک کند تا یاد بگیرند اطلاعات اجتماعی زنان را به صورت موثرتری پردازش کرده و به صورت مناسب تری با آنها تعامل کنند.

با اینکه برخی تحقیقات در نوشته های مربوط به درمان به نتیجه گیری های مثبتی دست یافته اند تحقیقات دیگر اصولا تفاوتی بین خلافکاران درمان شده و درمان نشده پیدا نکرده اند. در یک فراتحلیل جدید ۴۳ تحقیق که تقریبا ۱۰۰۰۰ خلافکار جنسی را در بر داشتند معلوم شد که خلافکاران درمان شده کمتر از خلافکاران درمان نشده دوباره خلاف کردند اما این تاثیر اندک بود.

به نظر می رسد که روش های فعلی شناختی- رفتاری از شیوه های قدیمی تر مانند درمان با ایجاد بیزاری بسیار موثرتر هستند. نشانه هایی نیز در نوشته ها وجود دارند مبنی بر اینکه برخی نابهنجاری های جنسی بهتر از دیگران به درمان جواب می دهند. برای مثال در پیگیری بسیار بلندمدت بیش از ۲۰۰۰ خلافکار جنسی که برنامه درمان شناختی- رفتاری را آغاز کرده بودند معلوم شد که میزان موفقیت عورت نمایان بیشتر از بچه بازها و متجاوزان جنسی بود.

درمان های زیستی و جراحی

در سال های اخیر معلوم شده که داروهای ضد افسردگی در درمان انواع نابهنجاری های جنسی با کاهش دادن میل و رفتار افراد مبتلا به آنها مفید هستند اما این داروها برای درمان خلافکاران جنسی مفید نیستند. بحث انگیزترین درمان برای خلافکاران جنسی اخته کردن است- برداشتن بیضه ها از طریق جراحی یا درمان هورمونی که گاهی اخته کردن شیمیایی نامیده می شود. اخته کردن از طریق جراحی و اخته کردن شیمیایی، سطح تستوسترون را پایین می آورند که به نوبه خود سایق جنسی را کاهش داده و به خلافکاران امکان می دهند تا در برابر هر گونه تکانه های نامناسب مقاومت کنند. اخته کردن شیمیایی غالبا تجویز هورمون های استروئید ضد آندروژن مانند Lupron , Depo-Provera را شامل می شوند که هر دو می توانند عوارض جانبی جدی داشته باشند. یک تحقیق کنترل نشده درباره داروی Lupron نتایج چشمگیری را به بار آورد: سی مرد مبتلا به نابهنجاری های جنسی که گفته بودند قبل از درمان به طور متوسط ۴۸ خیال پردازی منحرف داشتند در طول درمان چنین خیال پردازی هایی نداشتند. با این حال مزان برگشت بعد از قطع این دارو بسیار بالاست. تحقیقات اجرا شده در اروپا و اخیرا آمریکا در مورد اختگی از طریق جراحی خلافکاران جنسی مکرر که گرایش های خشونت امیز دارند نتایج مشابهی داشته اند. میزان تکرار جرم خلافکاران اخته شده معمولا کمتر از ۳ درصد است در حالی که میزان تکرار جرم خلافکاران اخته نشده در مقایسه بیشتر از ۵۰ درصد است. خیلی ها معتقدند که این درمان بی رحمانه، غیر اخلاقی و انسانیت زداست اما این عقیده به چالش طلبیده شده است. جالب اینکه اخیرا مواردی از خلافکاران جنسی به جای مجازات سنگین تر خودشان درخواست اخته شدن کرده اند

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud