نسبت اراده و خویستن داری با ضریب هوشی

آزمایش اراده و خویشتن داری در کودکان انجام گرفته است و ثابت کرده که کودکانی که در بیست ماهگی اراده قوی دارند در بزرگسالی ضریب هوشی بالاتر دارند. جزئیات را در پایین مطالعه بفرمایید.
خویشتن‌داری ‘به اندازه هوش’ در موفقیت تحصیلی کودک نقش دارد

کودکانی که در بیست ماهگی می‌توانستند در مقابل وسوسه مقاومت کنند، در هشت سالگی ضریب هوشی‌شان هفت نمره بیشتر از آنهایی بود که تاب مقاومت نداشتند. پژوهشگران دانشکده پزشکی وارویک انگلستان دریافته‌اند که با آزمودن خردسالان از سن بیست ماهگی می‌توان قدرت تمرکز و در نتیجه موفقیت تحصیلی آنها را در هشت سالگی حدس زد. آنها معتقدند که نقش اراده در رسیدن به مدارج علمی، به اندازه ضریب هوشی حائز اهمیت است.
این تحقیق در واقع نسخه به روز شده آزمایش مارشملوی والتر میشل است که در دهه شصت میلادی به دلیل استفاده از آب نبات مارشمالو به همین نام و یا تست خویشتن‌داری خوانده شد. تحقیق این دانشمندان با اندازه گرفتن توانایی بدن در به تعویق انداختن کامروایی کمک می‌کند تا اختلال کم توجهی با یا بدون بیش‌فعالی در کودکان تشخیص داده شود.
در دهه اخیر تشخیص و متمایز کردن کودکان با مشکلات خاص در مدارس کشورهای پیشرفته بسیار مورد توجه قرار گرفته‌ است.در این آزمایش، پروفسور دیتر والکه، استاد روانشناسی دانشکده وارویک، سن نمونه‌ها را به بیست ماهگی کاهش داده و ۵۶۰ کودک را از دهه هشتاد میلادی تا بزرگسالی دنبال کرده‌ است. برای این تست دو کشمش لازم است؛ بعد از خوردن اولی از کودک خواسته میشود که برای دومی تا شنیدن سوت صبر کند. کشمش دوم را زیر محفظه‌ای مات قرار می‌دهند، کودک را در اتاق تنها می‌گذارند و زمان مقاومت او را اندازه می‌گیرند.

کودکانی که بعد از حدود یک دقیقه به سمت کشمش رفتند در دوران تحصیل، تمرکز بیشتر، وظیفه شناسی بهتر و در نتیجه نمرات بالاتری کسب کردند؛ در حالی که کودکان مورد مطالعه، ضریب‌های هوشی متفاوتی داشتند و فقط بچه‌های باهوش انتخاب نشده بودند. تست قدیمی مارشمالو در هفت تا نه سالگی انجام می‌شد و محققان کودکان را تا بزرگسالی دنبال می‌کردند. به این ترتیب که مارشمالو را روی میز در مقابل دید کودک قرار می‌دادند و از اتاق خارج می‌شدند؛ اگر کودک می‌توانست پانزده دقیقه منتظر بماند مارشمالوی دوم را جایزه می‌گرفت. گروه تحقیقاتی دانشکده وارویک، کودکان را تا هشت سالگی تحت نظر داشت و دوباره در ۲۶ سالگی با آنها تماس گرفت.
در مشاهدات اولیه سی و هفت درصد کودکان تنها کمتر از ده ثانیه منتظر ماندند؛ سی و نه درصد بین یازده تا پنجاه و نه ثانیه و تنها بیست و چهار درصد کودکان توانستند یک دقیقه کامل منتظر بمانند. پروفسور والکه توضیح داد: “این تست را اخیرا دوباره انجام دادیم و فهمیدیم که کشمش دیگر برای کودکان جذابیتی ندارد؛ علاوه بر اینکه آنها دیگر براحتی دهه هشتاد از غریبه‌ها خوراکی هم قبول نمی‌کنند. بنابراین راحتشان می‌گذاریم که از میان یک سری اسباب بازی خودشان یکی را انتخاب کنند و همان روند آزمایش را انجام می‌دهیم.” “من توصیه نمی‌کنم که والدین خودشان این تست را به تنهایی انجام دهند؛ چون اولا نوع ارتباط کودک و آزمایشگر با نوع ارتباط او با والدینش متفاوت است، ثانیا ما به عنوان روانشناس این تست را زمانی بکار می‌گیریم که احساس کنیم ما به سرعت به مفهوم خاصی رهنمون می‌کند.”
به توصیه پروفسور والکه والدین باید مراقبت باشند که آیا کودکشان می‌تواند نوبت را رعایت کند؛ می‌تواند تکانشی نباشد و بدون فکر قبلی کاری انجام ندهد. “مهم این است که والدین ببینند آیا کودکشان می‌تواند مدتی روی یک موضوع تمرکز داشته باشد. بنابراین بهتر است به جای این تست‌ها، زندگی واقعی کودکان را مشاهده کرد؛ یعنی وقتی بچه روی زمین دراز کشیده ‌است و اسباب بازی‌ها هم دور و برش ریخته، آیا می‌تواند از اسباب بازی مورد علاقه‌اش دل بکند و کمک کند که اتاق مرتب شود یا هنوز دوست دارد آنها را بی‌هدف پیش خودش نگه‌ دارد.
دیتر والکه می‌گوید: “آنچه که ما طی این تحقیق بدست آوردیم این است که خویشتن‌داری به همان اندازه ضریب‌هوشی (آی‌کیو) اهمیت دارد. به این معنا که می‌شود بسیار باهوش بود اما اگر همیشه در حال فریاد زدن تصمیم بگیریم، نتیجه کارهای عجولانه و بدون فکر قبلی خواهد بود همراه با اشتباهات فراوان. در ارتباطات اجتماعی نیز فرد چندان محبوبی نخواهیم بود.
“اما اگر خویشتن‌داری کنیم و رفتار مدیرانه‌ای از خود نشان دهیم که حاکی از برنامه‌ریزی ماست، وظایفمان را بهتر انجام خواهیم داد و ثبات نظر و عمل بیشتری خواهیم داشت و به همین ترتیب به زودی منصرف نمی‌شویم و کار را نیمه‌کاره رها نخواهیم کرد.”
برخی از روانشناسان معتقدند که افراد با ضریب هوشی بالا معمولا کم‌صبرند و به همین دلیل پس از مدتی سرکشی می‌کنند، همین باعث می‌شود کودک باهوش پس از بیرون رفتن آزمایشگر در کمتر از یک دقیقه بدون اجازه مارشملو را بخورد. در بسیاری از موارد چون هوش‌بهر بالا با اختلالات دیگری چون کم‌توجهی، بیش‌فعالی یا خوانش‌پریشی همراه است، روانشناسی فرد باهوش پیچیده‌تر خواهد بود.
پروفسور والکه توضیح می‌دهد: ” کم‌صبری دانش‌آموزان باهوش به این دلیل است که زودتر از بقیه همکلاسی‌ها مطالب را می‌فهمند و می‌خواهند که هرچه سریعتر، از آن موضوع رد شوند. این نباید با خویشتن‌داری اشتباه شود.” “ضریب هوشی و خویشتن‌داری البته هر دو در زندگی تحصیلی فرد تاثیر دارند. تحقیقات همکاران من نشان می‌دهند که کودکان باهوش اگر خویشتن‌داری و در نتیجه تمرکز بر کارها را نیاموزند، در بزرگسالی نتایج درخشانی نمی‌گیرند.”
دیتر والکه معتقد است همانطور که نتیجه تحقیق دیگرش در زمینه بی‌خوابی کودکان نشان می‌دهد، بدن برای انجام وظایفی غریزی مانند خوابیدن هم باید خویشتن‌داری بیاموزد. او می‌گوید: “یکی از دلایل مهمی که کودکان در نیمه شب بی‌خواب می‌شوند این است که هیچ وقت تنهایی نمی‌خوابد. در واقع کودک با گریه مجددا همان کمک‌ها را برای دوباره خوابیدن طلب می‌کند چرا که خودش هیچ تدبیری برای خوابیدن پیدا نکرده است.” “در این شرایط والدین از اینکه وظیفه‌شان را بخوبی انجام داده‌اند احساس خوبی پیدا می‌کنند اما به این نکته واقف نیستند که با این کار چیزی از کودکانشان می‌‌گیرند که همان یادگیری خویشتن‌داری و تسلط بر خود است.”
پروفسور والکه همچنین به اهمیت هوش سیال (ّfluid) و هوش متبلور (crystallized) اشاره می‌کند که اولی فرد را در میزان توانایی او در استدلال و منطق قضایای ریاضی متمایز می‌کند و دومی هوش اکتسابی ماست که در طول زندگی بر اساس تلاش و تجربیات ما افزایش یا کاهش پیدا می‌کند.

مطالب مرتبط

۴ دیدگاه‌

 1. LWXTD گفت:

  رییس سازمان هواپیمایی که مدرکشو از دانشگاه فیلیپین اونم غیر حضوری گرفته چیزی از قوانین هوانوردی میدونه !

 2. سیروس رسولی گفت:

  بیائید کشور ، اسلام و انقلاب را نجات دهیم.

  با تعجب شاهد هستیم که در رابطه با سقوط هواپیمای بوئینگ اوکراینی، تمامی رسانه ها و اشخاص، به جای اصل اساسی مسئله، به فروع پرداخته اند و اصل ماجرا را فراموش کرده اند. اصل موضوع، دیر اطلاع دادن به مردم نیست. فرد شلیک کننده نیز وظیفه خود را انجام داده است و هیچ گناهی ندارد.
  مسئله اصلی، کوته فکری، بی تدبیری و سوء مدیریت مسئولان تصمیم گیر بوده است.
  ۱ – موشک ها ساعت ۱:۲۰ دقیقه به پایگاه عین الاسد شلیک شده اند.
  ۲ – در پی این اقدام، فضا به شدت جنگی و امنیتی شده است.
  ۳ – ترامپ به طور مستمر، قبلا اعلام کرده بود که مناطق زیادی را خواهد زد.
  ۴ – یک مسئله بسیار ساده است:
  الف) تهدیدات قبلی وجود داشته (ترامپ)
  ب) فضا به شدت جنگی شده بوده.
  پ) در این بین، حدود ۴ ساعت وقت گذشته است که درآن مدت جو به طور مستمر جنگی تر می شده است.
  ت) خب! یک فرمانده عاقل بلافاصله، برای دور کردن افراد غیر نظامی از خطرات احتمالی، بایستی ساعت ۰۱:۳۰ دقیقه فضای کشور را به مدت ۱۲ یا ۲۴ ساعت بسته اعلام می کرد. نه نبوغ می خواهد و نه تعهد، فقط مختصری دقت و مدیریت لازم داشته است.
  ۵ – به گفته فرمانده محترم مربوط، ایشان مسئول این کار نبوده اند. این مسئله امریست بدیهی. اما، ایشان به عنوان فرمانده عمل کننده و شخص آگاه از فضای موجود خطرناک و جنگی آن لحظه در کشور، وظیفه داشتند و بایستی به مسئولین ذیربط اطلاع میدادند. آن افراد قطعا وظیفه خود را می دانسته اند و جلوی پروازها را می گرفته اند.
  -لذا، به دلیل به قتل رساندن ۱۷۶ نفر انسان، ضربه شدید به سیاست خارجی، لوث کردن شهادت بزرگمرد تاریخ اسلام، ضربه به وحدت و احساسات عموم مردم، ضربات اقتصادی فراوان و غیره…. لازم و ضروریست، و به طور قطع بایستی، این مسئول یا مسئولان مربوطه را به محاکمه کشید تا بتوانیم اعتماد مردم را بگردانیم و مدیریت ها اصلاح گردند. لطفا خود را گول نزنیم. در غیر اینصورت، اولا این کار باز هم تکرار خواهد شد؛ و نارضایتی انباشتی مردم انباشته تر خواهد شد؛ و جو بین الملل هم بر علیه ما خواهد گردید؛ و مهمتر از همه، اسلام عزیزتر از جان ما نیز داغدار خواهد شد. امیدوارم، به جای نجات یک فرد با توجیهات آبکی، به فکر نجات اسلام، ایران و مردم باشیم.

  • شایان گفت:

   فرمانده هم گفت که درخواست کلییر شدن آسمان کشور رو کردیم ولی جوابی نگرفتیم، طبق ماده ۱۰ قانون هوانوردی ایران مسئولیت این کار هم به عهده سازمان هواپیمایی بوده

  • شایان گفت:

   درواقع سردار حاجی زاده آبروی خودش رو وسط گذاشت و سهم خودش رو ادا کرد اما دولت در اولین فرصت شروع کرد به اظهار بی اطلاعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *