دلیل مراقبت نکردن از خود و تنبل نبودن

مراقبت از خود به این معنا نیست که روی خود و اینده تان سرمایه گذاری کنید. اغلب سرمایه گذاری برای فردا به این معنا است که چیزی را امروز کنار بگذاریم برای مثال اگر امروز شیرینی نخورید ممکن است در آینده دور کمرتان باریک تر شود. در مسائل مربوط به سلامت جسمانی معمولا یک عامل مهم وجود دارد که موازنه را به هم می زند.

شما در فعالیت هایی که در بلندمدت نتیجه می دهند درگیر نمی شوید زیرا از چنین فعالیت هایی می ترسید. شما می ترسید که با بهبود سبک زندگی و سلامت جسمی از نظر هیجانی دچار رنج و عذاب شوید. به طور ناخودآگاه در شما ترس وجود دارد که فکر می کنید تمام اعضای خانواده و دوستانتان خواهند مرد و شما تنها کسی هستید که باقی می مانید. زندگی طولانی تر به این معنا است که شما باید درد و رنج از دست دادن عزیزانتان را تحمل کنید همچنین به این توجیه اتکا می کنید که در زندگی هیچ تضمینی وجود ندارد و ممکن است همین فردا با یک اتوبوس تصادف کنید بنابراین بهتر است همین امروز از زندگی لذت ببرید. بخش ناراحت کننده این است که اغلب اوقات قادر نیستید از زندگی لذت ببرید. شاید با مفهوم لذت آشنا باشید اما چیزی از خوشبختی نمی دانید شما در پی فعالیت هایی هستید که موجب لذت و رضایت فوری می شوند و هیچ رضایتی به طور بلندمدت به همراه ندارند.

چه باید کرد؟

  1. به جای به تعویق انداختن کارها، به سرعت آن ها را انجام دهید درک کنید که مراقبت از خودتان علاوه بر این که امروزتان را بهتر می کند آینده بهتری را نیز برای شما می سازد. همانند پس انداز پول های خرد در قلک که یک ماه بعد متوجه می شوید مبلغ زیادی پول جمع کرده اید شما می توانید تلاش های کوچک را سرمایه گذاری کنید و همین کارهای کوچکی که هر روز انجام می دهید در بلندمدت سودمندی زیادی برای شما به همراه خواهد داشت. تصمیم بگیرید برای مراقبت بهتر از خود چه کارهایی می خواهید انجام دهید و تعهد بدهید که هر روز یک اقدام عملی خاصی را انجام دهید تا زمانی که این برنامه عملی را انجام نداده اید برای خوابیدن به تخت نروید.
  2. خودتان را در سن پیری و در حالی که روی صندلی نشسته اید، تصور کنید چه احساسی دارید؟ سطح سلامتی جسمانی شما از حالا تا چهل، پنجاه، شصت و هفتاد سالگی چقدر است؟ آیا پر انرژی و شاد یا مبتلا به درد، رنج و خشکی عضلات هستید؟ در جوانی به خوبی از خود مراقبت نکرده اید؟

به شیوه ای که با اطرافیان هم سن و سال ها یا جوان تر از خودتان ارتباط برقرار می کنید، توجه کنید. صرف نظر از این که چه سن و سالی دارید اگر احساس سلامتی می کنید با اطرافیان خود به روشی مثبت تر ارتباط برقرا کنید. همه افراد دوست دارند با آدم های سالم و مثبت تعامل داشته باشند تعداد کمی از افراد هستند که دوست دارند با اشخاص بیمار، ضعیف و ناتوان یا کسانی که مدام از بدبختی و مصیبت ناله می کنند ارتباط برقرار کنند. حتی اگر احساس سلامت و شادابی کنید برقراری چنین رابطه هایی قابل تحمل تر خواهد بود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *