دلایل از کار افتادن کیبورد کامپیوتر و روش تعمیر آن

کیبورد

با اینکه صفحه نمایش های لمسی فراگیر شده اند و تقریبا برای هر گجتی از آنها استفاده می شود، کیبورد های فیزیکی هنوز هم پادشاهی می کنند و تقریبا همه تایپیست ها از آنها استفاده می کنند. در واقع اگر صفحه کلید لپ تاپ یا کامپیوتر رومیزی از کار بیوفتد بسیاری از کارها را نمیتوان انجام داد و حتی اگر کامپیوتر رمز داشته باشد نمیتوان وارد آن شد.

گاهی اوقات پیش می آید که کیبورد از کار می افتد، برای تعمیر آن نیازی نیست به تعمیرکار مراجعه کنید و خودتان با طی مراحلی و انجام تنظیماتی می توانید آنرا راه اندازی کنید البته اگر آسیب فیزیکی ندیده باشد.

استفاده از درایور نامناسب

در بیشتر مواقعی که سخت افزاری در کامپیوتر به درستی کار نمی کند به خاطر به روز نبودن درایور یا نصب نبودن درایور مربوطه است. در مورد کیبورد هم این چنین است و اگر درایور مناسب آن نصب نباشد صفحه کلید به درستی کار نمی کند یا آنکه کلا از کار می افتند.

گاهی هم بر اثر بروزرسانی های جدید امکان دارد کیبورد از کار بیوفتد و بهترین کار بازگرداندن درایور قبلی است.

یکی از ساده ترین راه های حل مشکل صفحه کلید لپ تاپ، به روز رسانی درایور آن است. برای انجام این کار ابتدا وارد بخش Device Manager از تنظیمات ویندوز شوید. در فهرست دستگاه ها، گزینه ی Keyboards را بیابید و روی آن دو بار کلیک کنید. روی نام دستگاه صفحه کلید، کلیک راست کنید (معمولا با نام Standard PS/۲ Keyboard نمایش داده می شود) و گزینه ی Properties را انتخاب کنید و سپس، در قسمت بالای پنجره ی جدید، Driver را انتخاب کنید.

در این مرحله، گزینه ی Update Driver را انتخاب کنید و منتظر بمانید ویندوز درایور جدید را دریافت و نصب کند. پس از بروز رسانی درایور احتمالا صفحه کلید به درستی کار می کند.

اتصال نامناسب کیبورد

گاهی اوقات به دلیل آنکه اتصالات به درستی انجام نشده اند صفحه کلید از کار می افتد و برای حل این مشکل باید همه اتصالات را بررسی کنید. در مورد لپ تاپ ها کمتر صفحه کلید به خاطر اتصالات از کار می افتد چون همه مدارها داخلی هستند و هیچ سیمی بیرون نیست که در اثر کشیده شدن از سوکت بیرون بیاید. اما کامپیوتر های رومیزی اغلب با چنین مشکلی روبرو می شوند.

بهترین راه برای حل این مشکل این است که سیم کیبورد را از جایش در آورید و دوباره سرجایش قرار دهید. اگر از نوع USB است بهتر است درگاه دیگری را امتحان کنید و پس از این کار رایانه را یک بار ریستارت کنید. به احتمال زیاد مشکل حل خواهد شد.

تمیزکاری کیبورد یکی از کارهایی است که باید هر چند روز یک بار انجام دهید گاهی گرد و غبار یا اشیای ریز بین کیبورد ها قرار می گیرند که مانع از تایپ کردن صحیح می شود. در چنین شرایطی بهتر است با دقت و وسواس زیاد آنرا تمیز کنید. فشار آوردن به کیبورد می تواند باعث شکستن و یا ضربه دیدن بورد داخلی آن شود.

اگر به هر دلیلی نتوانستید مشکل صفحه کلید را حل کنید پیش از آنکه اقدام به خرید یک کیبورد جدید کنید بهتر است با یک کیبورد دیگر امتحان کنید و اگر جواب داد سراغ خرید بروید. بهتر است زمان خرید بهترین و معتبرترین برند را انتخاب کنید تا مدت زمان بیشتری بدون مشکل برایتان کار کند و هم اینکه درایور های آنها به سادگی در دسترس هستند و روی هر سیستم عامل کار می کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *