دلایل خاموش شدن کامپیوتر و لپ تاپ و روش حل مشکل

سازنده پردازنده‌های رایانه‌ایشاید برای شما هم پیش آمده باشد که به یکباره که با لپ تاپ یا کامپیوتر کار می کنید خاموش شود! اولین چیزی که به ذهنتان می رسد برق است با چک کردن برق متوجه می شوید که برق نرفته و مشکل از جای دیگری است!

معمولا این نوع خاموش شدن های ناگهانی به چند دلیل رخ می دهند در این نوشته به برسی دلایل خاموش شدن رایانه میپردازیم.

همانطور که می دانید کامپیوتر ها یک نوع ماشین هوشمند هستند و زمانی که با مشکلی مواجه شوند که احتمال داشته باشد به قطعات آن آسیبی وارد شود به صورت خودکار خاموش می شوند برای نمونه زمانی که بیش از حد داغ شوند به صورت خودکار خاموش می شوند.

از بین رفتن خاصیت خیمر سیلیکونی

شاید بپرسید که خیمر سیلیکونی چیست و چه نقشی در کامپیوتر دارد. به صورت خلاصه و ساده توضیح دهم که خیمر سیلیکونی ماده ای شبیه به خمیر دندان اما با ترکیبات متفاوت است که زمان سر هم کردن رایانه بین سی پی سو و هت سینک «صفحه فلزی روی سی پی یو» قرار میگیرد تا گرمای حاصل از پردازش CPU را با سرعت بالایی به سمت فن انتقال دهد و CPU را خنک نگه دارد.

این ماده تا آخر عمر کامپیوتر نمیتواند همراهیش کند و به درستی عمل کند و پس از چند سال خاصیت خود را برای انتقال گرما از دست می دهد. اگر خمیر سیلیکونی نتواند گرما را به درستی انتقال دهد زمانی که CPU داغ شود کامپیوتر برای جلوگیری از سوختن این قطعه به صورت خودکار خاموش می شود.

برای حل این مشکل پس از تهیه خمیر سیلیکونی با کیفیت آنرا بین هت سینک و CPU قرار دهید تا از این مشکل رهایی یابید. توجه داشته باشید که هر کسی قادر به انجام صحیح این کار نیست اگر هیچ تجربه ای ندارید بهتر است از یک فرد متخصص بخواهید تا این کار را انجام دهد.

کثیف بودن فن

وقتی فن کثیف باشد و به درستی نتواند قطعاتی مثل رم و پردازنده را خنک کند هم کامپیوتر بر اثر دمای زیاد به ناچار خاموش خواهد شد. بهتر است هر چند مدت یک بار فن های سیستم خود را به روش درست و اصولی تمیز کنید و از فشار آوردن بر آنها خود داری کنید چون اگر کمی فشار بر روی فن CPU بیاورید امکان دارد خمیر سیلیکونی از جایش تکان بخورد و باز هم مشکل بزرگتری پیش آید.

توجه داشته باشید که اگر هوا گرم است و کیس در محیطی بسته قرار گرفته بهتر است آنرا در فضای باز قرار دهید تا جریان هوا به خوبی در آن برقرار باشد و هوای داخل کیس داغ نشود.

مشکلات سخت افزاری

در بسیاری از موارد مشکلات سخت افزاری باعث خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر می شوند که باید به زودی رفع شوند وگرنه دیگر قطعات را هم از بین خواهند برد.

گاهی قطعه ای نقص دارد یا به درستی درون رایانه جایگذاری نشده است و باعث می شود که رایانه از کار بیوفتد.

در مواقعی که سیستم شما بدون هیچ علتی خاموش می شود تمامی موارد ذکر شده را با حوصله دنبال کنید. اگر به تازگی سخت افزاری را بر روی مادربرد نصب نکرده اید برای اطمینان از کارایی تک تک اجزا، قطعات بدون استفاده را تک تک از سیستم جدا کرده و مجددا سیستم را مورد آزمایش قرار دهید.

اگر مشکل سخت افزاری است بهتر است به متخصص مراجعه کنید.

مشکل نرم افزاری یا ویروسی شدن

آنچه که کاربران رایانه از آن وحشت دارند ویروسی شدن رایانه است. بد افزارهایی وجود دارند که در سیستم رایانه نقص ایجاد می کنند و مشکلاتی مثل خاموش شدن را بوجود می آورند و گاهی هم همه اطلاعات موجود را به سرقت برده یا حذف می کنند. اگر به چنین مشکلاتی برخوردید بهتر است از یک آنتی ویروس قوی برای از بین بردن ویروس ها استفاده کنید.

مشکلات منبع تغذیه

منبع تغذیه همه برق لازم برای کارکرد درست همه قطعات سیستم تامین می کند. اگر این قطعه اختلال داشته باشد و به درستی انرژی نرساند سیستم خاموش خواهد شد. منبع تغذیه هم با کارکردن داغ می شود و برای خنک سازی یک فن دارد. اگر به درستی خنک نشود بر اثر فشار گرمای وارد شده جریان برق را قطع می کند تا نسوزد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *