توصیه های ایمنی برای رانندگی در برف

 

برف

رانندگی در برف و شرایط یخبندان می تواند خطرناک باشد ولی با رعایت برخی از نکات ایمنی می توان امنیت خود را تامین کرد. فصل زمستان، فصلی است که در کنار زیبایی ها و سرما بازی هایی نظیر اسکیت روی برف، برف بازی و … را همراه دارد ولی در صورتی که در جاده باشید این فصل نمی تواند چندان دلچسب باشد. در ادامه ی این مطلب توصیه هایی ایمنی برای رانندگی در برف را به شما عزیزان ارائه می دهیم. با ما همراه باشید.

نکات مهم برای رانندگی در زمستان و برف

استفاده از لاستیک های مناسب

زمانی که برف می بارید، اولین کاری که می بایست انجام دهید این است که از لاستیک هایی که برای زمستان مناسب هستند، استفاده نمایید. در صورتی که لاستیک های شما چسبندگی لازم را نداشته باشد، موجب می شود خودروی شما وسیله ای غیر قابل کنترل باشد که ممکن است هر لحظه به سمتی لیز بخورد. همچنین اگر جاده ها بیش از حد لغزنده هستند، علاوه بر خرید تایر مناسب، باید برای حفظ پایداری خودرو و جلوگیری از لغزندگی، این تایرها را با زنجیر چرخ همراه کنید.

آماده کردن خودرو برای روز های برفی

خرید لاستیک های مناسب برای زمستان اولین کاری است که راننده باید انجام دهد. لازم به ذکر است که علاوه بر خرید تایر می بایست از سلامت قسمت های دیگر خودرو نیز اطمینان حاصل نمایید. باید عواملی نظیر عملکرد صحیح باتری، بخاری، برف پاک کن، مایعات موجود، درز پنجره ها، آینه های جانبی، چراغ های جلو را مورد بررسی قرار دهید.

تمیز نگهداشتن خودرو

تمیز نگهداشتن خودرو در طول زمستان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. برخی از افراد بر این عقیده هستند که تمیز کردن و کارواش بردن برای زمستان کاری بیهوده است ولی بهتر است بدانید که تمیز نگهداشتن خودرو در طول فصل زمستان از فصل های دیگر مهم تر می باشد. بنابراین وقتی که خودرو را برای گرم کردن روشن می کنید، زمانی را نیز به زدون برف و تمیز کردن شیشه ها اختصاص دهید. همچنین مطمئن شوید که هیچ گونه آلودگی روی چراغ های خودرو وجود ندارد.
تمیز کردن خودرو در طول فصل زمستان موجب می شود که بدنه خودرو از زنگ زدگی در امان باشد. برای زدودن برف ها شرکت های راهسازی از نمک استفاده می کنند و نمک می تواند بر سطوح فولادی و پلاستیکی و آلومینیومی خودرو تاثیر منفی بگذرد.

وسایل مورد نیاز را ذخیره نمایید

در برخی مواقع شرایط زمستان غیر قابل پیش بینی می باشد و ممکن است گاهی مجبور شوید در خودرو بمانید و یا جایی اقامت گزینید. در زمان سفر می بایست لوازمی قبیل لباس های گرم، غذا، چراغ قوه، پتو، پاوربانک، رادیو، بیل، کیت کمک های اولیه و تایر زاپاس را همراه داشته باشید.

چک کردن نور چراغ ها

رانندگی در طول زمستان و علی الخصوص در شرایط برفی می تواند دید راننده نسبت به محیط اطراف را کاهش دهد. نور چراغ های جلو و عقب را چک کنید و از عدم نقص آن اطمینان حاصل نمایید. نور بالا، نور پایین و مه شکن را نیز مورد بررسی قرار دهید. لازم به ذکر است که نور زیاد می تواند موجب شود بازتابی از نور برای شما خطرناک باشد.

مسیر را مورد بررسی قرار دهید

در صورتی که قصد دارید در اطراف شهر سفر کنید، مسیر را مورد بررسی قرار دهید. اگر می خواهید به سفری طولانی بروید باید از وضعیت آب و هوایی و وضعیت جاده و اطلاعات ترافیکی آگاهی یابید.

آهسته برانید

یکی از مواردی که از هر چیز دیگر اهمیت بیشتری دارد روش استفاده ی درست از خودرو است. در صورتی که بهترین خودروی جهان را داشته باشید ولی در حین رانندگی احتیاط نکنید، شانس چندانی در صورت بروز تصادف نخواهید داشت. زمانی که جاده لغزنده است، می بایست با احتیاط و آهسته برانید. در این شرایط باید زمان بیشتری را نیز به اعمالی مانند شتاب گیری، ترمز، چرخش و حتی تغییر خطوط اختصاص دهید.
زمانی که خودروی شما شروع به لغزیدن می کند، باید پای خود را از ترمز بردارید و تلاش کنید وسیله نقلیه را تحت اختیار خود بگیرید و آن را به گوشه ای هدایت نمایید. کنترل اعصاب در شرایط لغزنده جز مهارت های یک راننده است که باید با تمرین آن را به دست آورید.

همراه داشتن سوخت کافی

پر بودن باک بنزین در زمستان بسیار ضروری است. پر بودن باک مانع از ایجاد تراکم در لوله های سوختی می شود. اگر این تراکم به وجود بیایید، احتمال یخ زدگی را به دنبال دارد که می تواند در نوع خود مشکل ساز باشد. مایعات دیگری نظیر ضد یخ و آب خودرو از دیگر موارد بسیار ضروری است.

چک کردن سلامت باتری

هوای سرد موجب کاهش قدرت باتری می شود و زمان مورد نیزا برای راه اندازی موتور گازوئیلی یا دیزلی را نیر افزایش می دهد. با استفاده از یک دستگاه multimeter، خودتان می توانید وضعیت سلامت باتری خودرو را چک کنید. اگر عدد نشان داده شده در نمایشگر multimeter برابر با ۱۲,۴۵ یا بیش از آن بود، این خبر خوبی است و به شما می گوید که باتری خودرو به طور کامل شارژ شده است. در غیر این صورت مقدار کمتر حاکی از آن است که باتری در تامین قدرت مشکل دارد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *