مواردی درباره مراقبه با یک مانترا

ذهنی آرام

یوگا

احتمالا معروف ترین و محبوب ترین شکل مراقبه استفاده از یک مانترا است. مانترا یک صدا یا کلمه است که تکرار می کنید این کار می تواند به شما کمک کند ذهنتان را متمرکز کنید و از افکار مزاحم رها شوید. پس از آنکه مانترای خود را انتخاب کردید می توانید آن را به کار گیرید.

یافتن یک مانترای مناسب:

کلمه ی مانترا ریشه ی هندی دارد و به معنای فکر کردن و آزاد است. اغلب مانتراها به شکل یک یا دو سیلابی هستند مانند ام به معنای من هستم یا سو-هام یعنی من، او هستم. بسیاری از مربیان مراقبه معتقدند که مانترا باید معنای شخصی داشته باشد.

هوبرت بنسون در کتاب خود پاسخ وانهادگی می گوید که مانترای شخصی برای مراقبه  موفق ضروری نیست. وی در آموزش وانهادگی همراه با مراقبه استفاده از کلمه ی یک را به عنوان مانترا پیشنهاد می کند. این کلمه معنای کمی برای بیشتر ما دارد و بنابراین چندان حواسمان را پرت نمی کند. مانترای شما می تواند یک کلمه ی آرام بخش باشد مانند صلح، عشق یا آرام باشد. کلمه ی شما هر چه که باشد باید برایتان احساس آرامش بیاورد.

۱- آدم روی یک صندلی یا روی زمین بنشینید همان طور که برای مراقبه ی تنفس انجام می دادید.

هر گونه عامل مزاحمی را حذف کنید. چشمانتان را ببندید و تا جایی که می توانید آرامش داشته باشید.

۲- با تنفسی عمیق شروع کنید و سعی کنید ذهنتان را از نگرانی های روزمره پاک کنید.

به خاطر داشته باشید که تنها با قفسه ی سینه تنفس نکنید. نفس بکشید تا آنکه احساس آرامش بسیار زیادی پیدا کنید.

۳- بدنتان را چک کنید تا ببینید در کجا هر گونه انقباضی پنهان شده است.

۴- بر تنفس خود متمرکز شوید و مانترای خود را یا به صورت بی صدا یا به صورت آواری آرام تکرار کنید.

همان طور که مانترای خود را تکرار می کنید آن کلمه را در ذهن خود ببینید. مانترای خود را بارها و بارها تکرار کنید. زمان بندی و الگویی را که برایتان مناسب باشد بیابید. مانند ثبل اگر متوجه شدید تمرکزتان به هم می خورد به آن آگاه باشید و به آرامی ذهنتان را مجددا به سمت مانترای خود هدایت کنید. این تمرین را برای مدت ۲۰ دقیقه انجام دهید و سعی کنید در طول هفته هر چند جلسه ی مراقبه که می توانید قرار دهید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *