چراهای شگفت انگیز علم وتجربه

صوت چیست ؟

آزمونهای فرا صوتی

صوت یکی از انواع انرژی است. وقتی حرکات بسیار سریع هوا, یعنی ارتعاش ها به گوش ما می رسند, صدا را می شنویم.

وقتی دو سنج را به هم می زنید. آنها را به لرزه در می آورید و صوت ایجاد می کنید.

با این آزمایش می توانید ارتعاش صوت را ببینید : به یک نخ. یک تکه کاغذ کوچک وصل کنید. سپس آن را جلو یک بلندگو قرار دهید. حالا صدای موسیقی را زیاد کنید. می بینید که تکه کاغذ چه طور تکان می خورد.

صدای بعضی از خواننده ها آن قدر بلند است که حتی می تواند یک لیوان را بشکند.

صوت در خلاء منتشر نمی شود. به همین علت فضانوردان برای صحبت با یکدیگر, از امواج رادیویی استفاده می کنند.

چرا شیپور زن ها در هنگام نواختن شیپور, لپ هایشان را پر از هوا می کنند؟

وقتی لپ هایمان را پر از هوا می کنیم, در واقع هوا را در آن حبس می کنیم و بعد از بین لب ها بیرون می دهیم تا به لرزش در آیند. این ارتعاش با لرزش لب ها هوای داخل شیپور را به ارتعاش در می آورد و تقویت می شود. به این ترتیب, صوت به صورت نت های موسیقی از راه لوله شیپور خارج می شود.

صوت با سرعت ۳۴۰ متر در ثانیه در هوا حرکت می کند. این مسافت چهار برابر طول زمین فوتبال است.

آیا صوت می تواند از آب عبور کند؟

بله در آب صوت, چهار برابر سریع تر جابه جا می شود تا در هوا. به همین علت است که بالن ها صدای یکدیگر را از فاصله بیش از صد کیلومتری هم می شنوند.

سایه چیست ؟

نور در خط مستقیم, به شکل پرتو ( یا شعاع نوری ) جابه جا می شود. وقتی این پرتوها با مانعی روبه رو می شوند, نمی توانند از آن عبور کنند و متوقف می شوند. در نتیجه, سایه ای پشت آن مانع تشکیل می شود.

نور نمی تواند از بعضی اجسام مثل دیوار, مبل و بدن انسان عبور کند. این ها اجسام تار یا غیره شفاف نام دارند.

نور, یکی از شکل های انرژی است. گیاهان از این انرژی به عنوان غذا در برگ های خود استفاده می کنند. گل آفتاب گردان در طول روز, روبه خورشید می چرخد تا همیشه در مقابل آفتاب باشد.

آیا می دانید که از سایه می توان برای دانستن وقت و ساعت استفاده کرد؟

از یک قرقره مدادی عبور دهید و آن را در مقابل آفتاب بگذارید. در هر ساعت, در برابر سایه مداد یک خط روی کاغذ بکشید. به این ترتیب, یک ساعت آفتابی خواهید داشت.

چرا می توانیم اشیاء را از آن سوی شیشه ببینیم؟

اشیاء از پشت شیشه دیده می شوند, چون شیشه جسمی شفاف است, یعنی پرتوهای نور خورشید از آن عبور می کنند. روشنایی نور خورشید از شیشه ها عبور می کند و وارد خانه ها می شود. به این ترتیب ما می توانیم آنچه را بیرون اتفاق می افتد, ببینیم !

معمولا شیشه پنجره حمام یا استخرها تار و کدر است. این شیشه ها نور را از خود عبور می دهند. ولی ما نمی توانیم بیرون را ببینیم.

آیا نور منعکس می شود؟

وقتی پرتوهای نور خورشید نمی توانند از جسمی عبور کنند, بر می گردند یا به اصطلاح منعکس می شوند, مثل توپی که روی زمین می خورد و بر می گردد. ما اجسام را می بینیم چون نور روی آنها باز می تابد و به چشم های ما منعکس می شود.

ما می توانیم عکس خود را در آب ببینیم, چون آب نور را به طرف چشم های ما می فرستد.

افرادی که در زیر دریایی ها هستند. سطح آب را به وسیله دوربین هایی می بینند. آینه هایی که در این دوربین ها کار گذاشته می شوند. نور را به طرف چشم های ما منعکس می کنند.

ماه نور خورشید را منعکس می کند و خودش به تنهایی نوری ندارد.

یک ماهی در زیر آب بزرگ تر از اندازه واقعی اش به نظر می رسد. در واقع او در آن جایی که تصور می کنیم. قرار نگرفته است و به همین دلیل در هنگام ماهیگیری دچار مشکل می شویم.

سوراخی در یک مقوا ایجاد کنید. آن را با یک چسب نواری شفاف بپوشانید. به آرامی یک قطره آب روی سوراخ قرار دهید. سعی کنید از آن سوراخ به جسم کوچکی, برای مثال یک کفش دوزک نگاه کنید. اندازه کفش دوزک از اندازه معمول آن بزرگتر به نظر می رسد. قطره آب در این جا نقش یک ذره بین را دارد.

چرا وقتی پاهای خود را در آب فرو می بریم, کوتاه تر به نظر می رسند؟

پرتوهای نور خورشید در آب کندتر جابه جا می شوند تا در هوا و دید ما نیز در این دو محیط متفاوت است, به همین دلیل وقتی پاهایمان را در آب قرار می دهیم, کوتاه تر و چاق تر به نظر می رسند.

رنگین کمان چگونه تشکیل می شود؟

نور خورشید به نظر سفید رنگ می آید, در صورتی که از رنگ های بسیاری تشکیل شده است وقتی باران می بارد و همزمان هوا آفتابی می شود, نور از میان قطره های باران عبور می کند و به چند رنگ تجزیه می شود. این رنگ ها همواره طبق نظم خاصی ( از قرمز تا بنفش ) قرار می گیرند که رنگین کماژن نام دارد.

چگونه می توانید یک رنگین کمان کوچک بسازید؟

آینه ای را درون یک ظرف آب قرار دهید. در مقابل آن, یک مقوای سفید بگذارید. اکنون نور شدیدی را به آینه بتابانید. به این ترتیب رنگ های رنگین کمان را روی مقوا خواهید دید.

برای دیدن رنگین کمان لازم نیست که منتظر باران باشید. اگر در یک روز آفتابی باغچه خانه را آب بدهید. می توانید رنگین کمان را ببینید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *