قوانین اصلی یک سرمایه گذاری موفق

موفقیت

 آنچه در این گزارش پیش روی شماست، اصولی کلی و بسیار مهم است که رعایت آنها راه را برای سرمایه گذاری خوب و مطمئن باز می کند:

۱- گذر زمان را دریابید

گاهی ممکن است شرایطی پیش آید که بازار ناکارآمد و متلاطم باشد، اما مسلما این شرایط پایدار نیست و صبر و شکیبایی شما به همراه اعتماد به اینکه گذر زمان بسیاری از مشکلات را حل می کند، می تواند راهگشا در سرمایه گذاری باشد

۲- نه قرض بدهید و نه قرض بگیرید

اگر برای سرمایه گذاری، زیر بار قرض دیگران بروید، به نوعی با ادامه حیات خود بازی کرده اید و هر چه قرض شما بیشتر باشد، احتمال مشکلات آینده نیز بیشتر است. از طرفی هم تا حد امکان سعی کنید دارایی خودتان را برای سرمایه گذاری به دیگران ندهید، چون اگر جواب ندهد، این سرمایه شماست که بر باد می رود.

۳- همه دارایی های تان را یکجا نگهداری نکنید

جایگاه ها و پایگاه گوناگون سرمایه گذاری را امتحان کنید؛ بدین معنا که بهتر است همه پول و دارایی خود را در یک کار خاص سرمایه گذاری نکنید. اگر امکانش را دارید، حتما به چند نوع سرمایه گذاری فکر کنید.

۴- صبور باشید و برنامه بلند مدت داشته باشید

عجله نکنید! وقتی سرمایه گذاری، آنهم با برنامه ریزی انجام دهید، باید صبر و شکیبایی را جایگزین نگرانی و تشویش کنید. انتظار اینکه در کوتاه ترین زمان ممکن یا حتی در بازه زمانی متوسط به اهدافتان برسید، تنها استرستان را بیشتر می کند. پس با صبر و برنامه ریزی به افق روشن آینده امیدوار باشید.

۵- ریسک ها و مزیت ها را بپذیرید

هر سرمایه گذاری همراه با خطرات و منافعی است که سرمایه گذار با شناخت آنها می تواند گام های مستحکم و استوار در راه سرمایه گذاری بردارد. پیش از اینکه قدم در راه سرمایه گذاری بگذارید، به دقت شرایط را بسنجید، مزیت ها را مشخص کنید، به ریسک ها پی ببرید و بعد شروع کنید.

۶- خوشبین باشید

آیه یاس خواندن در سرمایه گذاری، عاقبتی جز شکست ندارد. سعی کنید در عین منطقی بودن و داشتن برنامه ریزی درست و سنجش همه جوانب ، نیمه پر لیوان را ببینید. خوشبینی باعث می شود کارها بهتر پیش برود.

۷- در رقابت سختکوش و شجاع باشید

اصولا کسانی در میدان رقابت برنده هستند که دست از کوشش برنمی دارند و ترس به دلشان راه نمی دهند. جزو آن دسته از کسانی باشید که چیزی برای از دست دادن ندارند و به این ترتیب تلاش می کنند تا دستاوردی را از آن خود کنند.

۸- مقایسه نکنید

گاهی اوقات خبرهایی می شنوید مبنی بر اینکه برخی از افرادی که می شناسید، با رفتن مسیری یا انجام کاری به ثروت و سرمایه ای رسیدند و ناخودآگاه او را با خودتان مقایسه می کنید. این بدترین کاری است که می توانید انجام دهید. به جای اینکه دیگران را با خود مقایسه کنید، تلاش کنید تا با پیدا کردن منابع مناسب و اطلاعات کافی، نام خود را بر سر زبان ها آشنا کنید.

۹- ساده است، باور کنید

کار را برای خود سخت نکنید تا همه چیز به خوبی پیش برود. نگرانی های بی مورد، افکار منفی و این دست مسائل فقط کار را سخت و پیچیده می کند. اما سرمایه گذاری برخلاف ظاهر پیچیده و سختی که دارد، درصورتی که فکر و برنامه ریزی همراهش باشد، کاری ساده و حتی لذت بخش است.

و از همه مهمتر اینکه:

۱۰- خود را به خوبی بشناسید

پیش از اینکه قدم در راه سرمایه گذاری بگذارید، حتما باید نیازها و خواسته های خود را بشناسید. از خود بپرسید هدفتان از سرمایه گذاری چیست و اصلا چرا تصمیم به این کار گرفته اید. در صورتی که هدف و آرمان معینی داشته باشید، همه چیز به خوبی پیش می رود.

در ادامه به معرفی این سه نوع سرمایه گذاری و بیان مزایا و ایرادات آنها پرداخته می شود:

۱) سرمایه گذاری منفعل(غیر فعال)

سرمایه گذاری غیر فعال، زمانی رخ می دهد که شما به عنوان سرمایه گذار تصمیم گیری را به دست شخص دیگری سپرده و در حقیقت زمانی رخ می دهد که شما در تصمیم گیری مرتبط با سرمایه گذاری دخالتی نداشته باشید. به عنوان مثال شما سرمایه گذاری را به عهده مدیر سرمایه گذاری خبره ای محول می نمایید.

مزیت اصلی سرمایه گذاری غیرفعال این است که شما نیازی به داشتن تخصصی در ارتباط با سرمایه گذاری ندارید و همچنین شما نیازی به صرف زمان یا حتی هزینه های مازاد در ارتباط با سرمایه گذاری خود نخواهید داشت.ایراد اساسی این نوع سرمایه گذاری نیز این است که اولا شما کنترل مستقیم روی پولتان را از دست می دهید و ثانیا بازده این گونه سرمایه گذاری معمولا ناچیز می باشد

از نمونه های بارز این نوع سرمایه گذاری می توان به حساب های پس انداز، اوراق دولتی، سرمایه گذاری در مستغلات و صندوق های مشترک سرمایه گذاری اشاره نمود. اغلب افراد برای بازنشستگی خود جهت بهره مندی از برخی امتیازات خاص مالیاتی در سرمایه گذاری های غیر فعال سرمایه گذاری می نمایند که البته این موضوع در هر کشوری متفاوت است.

۲) سرمایه گذاری فعال

در سرمایه گذاری فعال شما نقش فعالی در مدیریت سرمایه گذاری خواهید داشت. این شکل از سرمایه گذاری می تواند تمرکز و دید بلندمدتی روی خرید و نگهداشت پرتفوی سهام داشته باشد یا می تواند نگاه کوتاه مدتی همانند معامله قراردادهای آتی داشته باشد.برای انجام صحیح سرمایه گذاری فعال شما نیازمند دانش کافی، ابزار و استراتژی های مورد استفاده در سرمایه گذاری هستید.

شما همچنین نیاز به درک مفاهیم و اصول اساسی نظیر زمان تشکیل پرتفوی بهینه، نحوه کاهش زیان و تحلیل بازار خواهید داشت. علاوه بر این شما می بایست از توانایی بالایی جهت به کارگیری این استراتژی ها در مواقع لزوم برخوردار باشید که مورد آخر معمولا مشکل ترین جنبه سرمایه گذاری فعال می باشد.

مزیت سرمایه گذاری فعال، قدرت اعمال کنترل بیشتر روی سرمایه گذاری نسبت به سرمایه گذاری غیرفعال و نیز توانایی بالقوه بالاتر جهت کسب سود از دیدگاه نظری است و عیب این گونه سرمایه گذاری ،صرف زمان در کسب دانش مورد نیاز و مهارت لازم جهت مدیریت سرمایه گذاری ها و همچنین احتمال تحمل زیان بالقوه نسبت به سرمایه گذاری غیرفعال می باشد.

از نمونه های بارز سرمایه گذاری فعال می توان به سرمایه گذاری در سهام، اختیارات، معاملات آتی، معاملات ارزی، خرید و نگهداشت پرتفوی بهینه سهام، خرید و نگهداشت اموال تجاری، مسکونی و مستغلات اشاره نمود.

۳) سرمایه گذاری مولد

با سرمایه گذاری مولد شما حقیقتا سرمایه گذاری را در جهتی که منجر به سود بیشتر می شود، سوق می دهید. این شکل از سرمایه گذاری نیازمند مقدار زیادی مهارت و تجربه می باشد، لیکن اگر شما دارای مهارت و تجربه کافی شوید ،قادر خواهید بود به منافع زیادی دست پیدا نمایید. به همین دلیل، سرمایه گذاری مولد اغلب تحت عنوان «تبدیل فکر به پول» تعبیر می شود.

از مزایای سرمایه گذاری مولد می توان به بالاترین سود بالقوه و بالاترین درجه کنترل و انعطاف پذیری اشاره نمود.از معایب آن نیز نیاز به داشتن بالاترین درجه از دانش، استقراض مجموع زیادی از پول و همچنین احتمال بالقوه بسیار بالای تحمل زیان در صورت اشتباه را می توان نام برد.نمونه های بارز سرمایه گذاری مولد شامل توسعه املاک، نوسازی املاک، اصلاحات تجاری و توسعه، بازاریابی محصول جدید و… می باشد.

در پایان هنگامی که شما در حال تصمیم گیری در ارتباط با این سه طبقه از سرمایه گذاری هستید، می بایست به برخی موارد نظیر: سطح دانش و تجربه خود، نقاط قوت و ضعف، دسترسی خود به منابع شامل پول و زمان و به خصوص عوامل شخصیتی خود شامل مهارت مدیریت زمان، مهارت تصمیم گیری، تحمل ریسک و انضباط شخصی توجه نمایید، البته بسیاری از مشاوران خبره جهت کمک به شما در هریک از این طبقه ها و نیز بسیاری از منابع جهت کسب دانش و تجربه وجود دارد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *