فواید گریه کردن که شاید از آن ها بی اطلاع باشید

آثار ویروس زیکا در اشک چشمزنان به طور طبیعی بیش از مردان عادت به گریه کردن داشته و به صورت عملی نیز بیش از مردان گریه می کنند. آخرین مطالعه در ایالات متحده ی آمریکا نشان می دهد که زنان به طور متوسط ۳,۵ باردر ماه گریه می کنند و این آمار در مورد مردان به ۱.۹ بار در هر ماه می رسد.

اما چرا انسان ها گریه می کنند؟

انسان ها سه نوع اشک ریزی دارند:

اشک ریزی Basal: این نوع در واقع همان چیزی ست کهبه صورت معمول از مجرای اشکی چشم بیرون آمده و باعث حفظ رطوبت چشم ها می شود. اشک های Basal حاوی مایع ضد باکتری غنی از پروتئین هستند که به رطوبت چشم ها یاری می رساند.

اشک های رفلکسی: این ها اشک هایی هستند که توسط عوامل تحریک کننده مانند باد، دود یا بوی پیاز ایجاد می شوند. اشک های رفلکسی در جواب به این عوامل تحریک کننده و برای محافظت از چشم ها ریخته می شوند.

اشک های عاطفی: انسان ها در پاسخ به طیف وسیعی از احساسات اشک می ریزند. این اشک ها حاوی سطوح هورمون استرس بالاتر نسبت به انواع دیگر اشک ها هستند.

اما گریه کردن و چیزی که مردم غالبا به عنوان گریه کردن از آن یاد می کنند، همین اشک هایی ست که تحت عنوان عکس العمل های عاطفی ریخته می شوند.

فواید گریه کردن

بیشتر ما سعی در گریه نکردن و خویشتن داری داریم، و به نوعی گریه کردن و اشک ریختن را نشانه ای از ضعف می دانیم. اما علم گواهی می دهد که اتفاقا اشک ریختن اتفاقی بسیار خوب قلمداد شده و مزایای زیادی نیز دارد.

فواید گریه کردن : آرامش بخشی

گریه کردن به تنهایی اثر آرام بخشی داشته و به شخص کمک می کند تا مقداری از آرامش و احساس امنیت از دست رفته ی خود را بازیابد. این درست طبق همان فرمولی که فریاد زدن سیستم عصبی پاراسمپاتیک (PNS) را فعال می کند تا آرام بگیرید، عمل خواهد کرد.

گریه کردن و دریافت همبستگی

زمانی که شما شروع به گریه کردن می کنید، اطرافیانتان شروع به حمایت از شما کرده و به نوعی در غم و اندوه خود تنها نخواهید ماند.

کاهنده ی درد

تحقیقات نشان می دهد که گریه کردن علاوه بر تسکین دهنده ی فرد، با آزاد کردن اکسیتوسین و اندورفین به کاهش دردهای فرد نیز کمک خواهد کرد.
این مواد علاوه بر این که احساس خوبی به شخص می دهند، همچنین می توانند درد فیزیکی و عاطفی را کاهش بخشند.

فواید گریه کردن : کاهنده ی استرس

شما با اشک ریختن استرس های خود را کاهش داده و سموم موجود در بدنتان کم خواهند شد.

شستشوی چشم ها و از بین رفتن باکتری ها

گریه کردن کمک می کند تا باکتری ها را از بین ببرید و چشم ها را پاک نمایید. زیرا اشک ها مایع حاوی به نام لیزوزیم است که به پاکسازی چشم ها از باکتری ها کمک خواهد کرد.

بهبود بینایی

رفت و آمد اشک در چشم های هر شخص موجب مرطوب نگه داشته شدن چشم ها شده و این موضوع به وضوح بینایی منجر خواهد شد. زیرا چشم های خشک باعث تاری دید و ناراحتی در چشم ها هستند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *