بهترین زمان برقرار کردن ارتباط با کودک

والدین بچه‌های موفق

گذراندن وقت خود با کودک، علاوه بر لذت بخش ترین زمان برای والدین و کودکان می باشد، به ارتقای رشد جسمی و روحی و هوشی کودک کمک فراراوانی می کند

‌ صرف زمان برای کودکان از صرف پول مهمتر است.

گذر زمان هر روز رشد و شگفتی های بسیاری از فرزندتان را به شما نشان می دهد و مشغله زندگی والدین آنقدر زیاد است که بیشتر وقت ها نمی توانید نکات ظریف و حساس کودکی فرزندتان را درک کنید. اما یک فلسفه مشترک برای بزرگ کردن فرزندان وجود دارد:

باید با فرزندانتان وقت بگذرانید.

البته مقدار زمانی که صرف می کنید مهم نیست بلکه چگونگی گذران وقت با او مهم است.

هر چه بیشتر با فرزندتان وقت بگذرانید بیشتر به نفع او است. ممکن است در طول روز ساعاتی وجود داشته باشد که اعضای خانواده کنار هم جمع شوند اما به معنای در کنار هم بودن نیست . چون اگر دقت کنیم هر کدام در گوشه ای مشغول به کاری هستند و فقط در زیر یک سقف هستند. مثلاً مادر کودک را به حمام می برد اما مرتب به او گوشزد می کند که همه کارهایش مانده است و او فرصت آب بازی ندارد. پدر شب ها برای فرزندش داستان می گوید اما در مقابل اصرار کودک به گفتن داستانی دیگر بهانه کارهای عقب مانده اش را می آورد و برق اتاق را زود خاموش می کند و …

یادتان باشد بین تولد فرزندتان تا رفتن او به دانشگاه فقط ۹۴۰ جمعه است که می توانید با او بگذرانید. شاید به نظرتان زیاد برسد اما تا امروز چند تای آن را از دست داده اید؟

دو راه برای افزایش مقدار زمانی که واقعا با فرزندتان می گذرانید وجود دارد:

اگر برایتان مقدور است وقت بیشتری با او بگذرانید این کار را بکنید

اگر برایتان امکان ندارد به خاطر شغل یا سایر الزام ها سعی کنید، حضورتان را زمانی که با هم هستید افزایش دهید.

 نکات مهم :

بهتر است یک ساعت را صادقانه با فرزندتان بگذرانید تا اینکه دو ساعت با او باشید در حالی که ذهنتان جای دیگر باشد. زمانی را که با فرزندتان می گذرانید باید کاملا متعلق به او و فقط خود او باشد. گذران وقت با فرزند یعنی این.

در برنامه های کودک چیزهائی بگنجانید که می دانید او را خوشحال می کند این شادی می تواند همراه شدن با او هنگام بازی کردن ،مرتب کردن وسایل خانه با یکدیگر یا رفتن به پارک باشد.

البته از او بپرسید وقتی حوصله اش سر می رود دوست دارد چه کارهائی انجام بدهد فهرستی از این کارها را تهیه کرده و سعی کنید گاهی خلوت کودک را پر کنید و با او در بازی هایش همراه شوید

مطمئن باشید ایجاد سازگاری های بسیار کوچک . اما مهم در رفتار شما با کودکتان می تواند پیشرفت های بسیاری را در زندگی خانوادگی تان ایجاد کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *