بهترین راه های درک استرس

کنترل استرس

یکی از بهترین راه های درک استرس آن است که به یک مدل اندوه عاطفی نگاهی بیندازیم که توسط آلبرت الیس روان شناس نشان داده شده است. این مدل را الف، ب، پ می نامند واین روش به همین سادگی است:

الف= ب= پ در حالی که:

الف، آغاز یک رویداد یا یک موقعیت بالقوه پر استرس است.
ب، باورها، افکار یا دریافت های شما در مورد بخش الف است.
پ، پیامدها یا استرس عاطفی ای است که در نتیجه ی حفظ این باورها ایجاد می شود.
به عبارت دیگر،

یک موقعیت بالقوه ی پر استرس= دریافت های شما= استرس شما (یا نبود استرس)

یک نمونه:

یکی از منابع رایج تر استرس را در زندگی تان در نظر بگیرید. این امر می تواند انتظار در صف صندوق سوپر مارکت باشد، انتظار در صف بانک، یا انتظار برای اتوبوسی که می بایستی ۱۵ دقیقه پیش می رسید. انتظار قسمت الف برای شماست. حال این که شما به خاطر انتظار دچار استرس می شوید یا نه (قسمت ب شما) بستگی به این دارد که چگونه به این موقعیت نگاه می کنید (باورها، نگرش ها و تفسیرهای شما) یعنی آن که پ شما بستگی به ب دارد.

زنجیره به این شکل به نظر می رسد:

الف= ب= پ

اجبار به انتظار= افکار من در مورد انتظار= استرس بالقوه

آنچه مهم است افکار است:

آنچه که در قسمت ب اتفاق می افتد در تعیین میزان استرسی که احساس می کنید نقش دارد. بنابراین در نمونه هایی در بخش قبلی اگر در صف به انتظار ایستاده اید و در قسمت ب فکر می کنید که: نمی توانم این را تحمل کنم، از انتظار متنفرم، چرا آن ها روش بهتری برای این کار نمی یابند؟ از صف متنفرم! احتمالا استرس زیادی برای خود ایجاد می کنید. از سوی دیگر اگر فکر می کردید عالی است، الان وقت دارم تا این مقاله های جالب را بخوانم، چه شانسی! کمتر احساس استرس می کردید. تفکر شما بیش از آنچه باور کنید در ایجاد استرس شما موثر است. هر گاه موقعیت یا رویدادی از نظر شما خارج از کنترل یا کمرشکن باشد یا هر گاه تصور کنید که نمی توانید با شرایطی کنار بیایید استرس را تجربه می کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *