خصوصیات کارکردی مهبل در ارتباط جنسی

آمیزش جنسی

۱) مرحله انگیزش:

لیز شدن مهبل، نخستین نشانه واکنش زن نسبت به هر شکل از تحریک جنسی است. ماده لیز کننده بین ۱۰ تا ۳۰ ثانیه پس از شروع تحریک جنسی موثر در دیوارهای مهبل ظاهر می شود. با افزایش تنش های جنسی پدیده تعریق نیز ممکن است در دیواره های کانال مهبل ظاهر گردد. این قطرات منففرد تصویری کمابیش شبیه دانه های عرق پیشانی دارد. با افزایش تنش های جنسی این قطرات به هم می آمیزند و پوششی صاف و درخشان در کل لوله مهبل تشکیل می دهند. پدیده تعریق در اوایل مرحله انگیزش دوره واکنش جنسی موجب لیز شدن کامل دیواره های مهبل می گردد و نخستین نشانه واکنش فیزیولوژیک لوله مهبل نسبت به تحریک جنسی است. با پیشروی واکنش های مرحله انگیزش به طرف پلاتو، الگوی چین دار دیواره مهبل کاملا تحریک می شود و صاف و پهن می گردد.

(۲) مرحله پلاتو:

با رسیدن سطوح پلاتوی تنش جنسی یک واکنش احتقانی بزرگ و موضعی در ناحیه ویژه مهبل به وجود می آید. تمامی ثلث خارجی مهبل کاملا به واسطه خون وریدی احتقان می یابد. گرچه این احتقان موضعی به صورت واکنشی غیر ارادی رخ می دهد ولی نشانه حتمی رسیدن زن به سطوح مرحله پلاتوی تنش جنسی است.

(۳) مرحله اورگاسم:

میزان انبساط دو سوم داخلی مهبل از مقداری که در طی سطوح آخر مرحله انگیزش یا اوایل مرحله پلاتوی دوره جنسی واقع می شود، تجاوز نمی کند. واکنش اساسی کانال داخلی مهبل در طی تجربه اورگاسم واقعی بیشتر ماهیت انبساطی دارد. در هنگام اورگاسم بین ۳ تا ۱۵ انقباض غیر ارادی در ثلث تحتانی مهبل همراه با انقباض های قوی و مستمر رحم از عمق به طرف گردن رحم با فواصل حدود ۸/۰ ثانیه ایجاد می شود.

(۴) مرحله فرونشینی:

با شروع مرحله فرونشینی تغیرات معکوس نخست در ثلث خارجی مهبل به وجود می آید. دو سوم داخلی انبساط می یابد کانال مهبل تحریک شده به آرامی جمع می شود و به حالت فرو ریخته و بدون تحریک باز می گردد. این واکنش فرو ریزش دیواره های مهبل به صورت یکنواخت تکمیل نمی شود بلکه به حالت سست شدن نامنظم دیواره های جانبی و خلفی مهبل است. رنگ ارغوانی تند دیواره مهبل که طی مرحله پلاتو پدید آمده با روندی معکوس و آرام که معمولا برای کامل شدن ۱۰ تا ۱۵ دقیقه وقت لازم دارد به رنگ پایه خود بر می گردد. به ندرت دیده شده که تولید ماده لیز کننده مهبل در مرحله فرونشینی نیز ادامه می یابد و ادامه این واکنش نشان دهنده تنش جنسی باقی مانده یا تجدید شده است. چنین افرادی ممکن است در صورت تحریک شدن به سرعت به حالت اورگاسم بازگردند.

– لب های بزرگ

در جریان مرحله پلاتو به دلیل احتقان لب های بزرگ، افزایشی در قطر آنها ایجاد می شود که گاهی به دو تا سه برابر حالت طبیعی می رسد. اگر افزایش احتقانی قطر روی دهد پهن شدن یا برآمدگی لب های متورم روی میاندوراه دیده نمی شود بلکه به صورت پرده ای متورم جلو دهانه مهبل آویزان می گردد. با وجود این حرکت جانبی جزیی در جهت دور شدن از خط میانی پدید می آید به طوری که حتی لب های احتقان یافته یک زن چندزا اشکالی در امر دخول اولیه ایجاد نمی کند. در واقع دعوت محدود اما مشخصی برای دخول به صورت واکنشی غیر ارادی نسبت به تحریک جنسی موثر بدون رابطه با میزان چندزایی روی می دهد.

در مرحله ففرونشینی، لب های بزرگ به ضخامت طبیعی و موقعیت خط میانی خود بر می گردند. اگر زن در معرض تجربه اورگاسمی قرار بگیرد برگشت لب های بزرگ به حالت اولیه به سرعت روی می دهد ولی اگر فقط به سطوح مرحله پلاتوی تنش جنسی برسد مرحله فرونشینی معمولا طولانی می شود و لب های متورم و از هم جدا شده به کندی به وضعیت خط میانی خود باز می گردند. به علاوه اگر زنی که سابقه زایمان ندارد مدتی طولانی در مرحله انگیزش یا پلاتو بماند لب های بزرگ از هم جدا می شوند و از خون وریدی پر می گردند. در بسیاری موارد این احتقان شدید لب ها ممکن است ساعت ها پس از قطع شدن تحریک ادامه یابد. در صورت ریدن به مرحله پلاتوی تنش جنسی، احتقان عروقی لب ها ممکن است تا سه ساعت پس از مرحله فرونشینی همچنان ادامه یابد. در صورت رسیدن به مرحله اورگاسم، رفع احتقان و کوچک شدن لب ها در چنین زمانی سریعتر صورت می گیرد.

۶- لب های کوچک

جدای از تغییرات کلیتوریس بارزترین تغییرات در جریان دوره کامل واکنش جنسی در اعضای تناسلی خارجی زن، در لب های کوچک پدید می آید. در مرحله انگیزش لب های کوچک زن به صورتی آشکار قطورتر می شوند. وقتی تنش جنسی به سطح پلاتو می رسد لب های کوچک حدود دو تا سه برابر ضخیم تر می گردند. با افزایش قطر، لب های کوچک از پس پرده محافظ لب های بزرگ مسطح بیرون می آیند. همین امر ممکن است تا حدی سبب از هم جدا شدن و برآمدگی قدامی جانبی لب های بزرگ باشد.

وقتی افزایش احتقانی قطر در مرحله انگیزش تکمیل شد لب های کوچک برای ابراز یکی از بی نظیرترین واکنش های اختصاصی فیزیولوژیک آماده می گردند این واکنشی است که در چرخه واکنش جنسی زن دیده می شود. در مرحله پلاتو چرخه واکنش جنسی تغییرات آشکار در رنگ لب های کوچک پرخون پدید می آید. این تغییرات را احتمالا می توان با وضع فرد از نظر نازا و یا چندزا بودن برابر دانست. در زنی که سابقه زایمان ندارد و به مرحله پلاتوی تنش جنسی می رسد لب های کوچک به رنگ صورتی تا قرمز روشن در می آید. این رنگ روشن در دو طرف دهانه مهبل و معمولا کلاهک کلیتوریس و دنباله آن پخش می شود. زن چندزا تغییر رنگ آشکاری بین قرمز روشن تا شرابی تند در لب های کوچک پیدا می کند. به طور کلی هر چه رنگ لب های کوچک تیره تر باشد میزان وجود وریدهای واریسی در لب ها و لگن بیشتر است. بسیاری از زن ها به سطوح مرحله پلاتوی واکنش جنسی رسیده و با قطع روش تحریک کننده موثر موفق به رسیدن به مرحله اورگاسم نشده اند. در این حالت تغییر رنگ لب های کوچک پیش از آن که افزایش قطر ناشی از احتقان عروقی از بین برود به سرعت زایل می گردد. تغییر رنگ لب های کوچک در مرحله پلاتو چنان اختصاصی و بارز است که لب های کوچک را در این حالت اصطلاحا پوست سکس می گویند. وقتی پوست سکس پدید می آید به معنای آن است که زن به سطوح مرحله پلاتوی واکنش فیزیولوژیک تنش جنسی خود رسیده است. معمولا تغییر رنگ هر چه بارزتر و قطعی تر باشد واکنش فرد نسبت به وسیله خاص تحریک جنسی شدیدتر خواهد بود. باید تاکید کرد که پیدایش واکنش پوست سکس از نظر بالینی مختص مرحله اورگاسمی در حال وقوع است. معمولا هر زنی که به مرحله اورگاسم برسد به صورت مشخص تغییرات رنگ را در لب های کوچک پیدا کرده است.

در مرحله فرونشینی، رنگ ناشی از تنش موسوم به پوست ، به سرعت از رنگ تند به صورتی روشن تبدیل می شود. این تحول معمولا ظرف ۱۰ تا ۱۵ ثانیه پس از تجربه اورگاسمی صورت می گیرد و پس از آن در ظرف مدتی کوتاه لب های کوچک، رنگ پیش از تحریک را به خود می گیرند. لب های کوچک همراه با ثلث خارجی احتقان یافته مهبل قسمت انتهایی پرخون مهبل را ایجاد می کنند و وسیله در برگیرنده محافظی برای آلت مردانه پدید می آورند. بنابراین تغییرات ایجاد شده حین تحریک جنسی در لب های کوچک و بزرگ موجب باز شدن مدخل مهبل می شوند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *