روش تشخیص کاسه تبتی اصل از تقلبی

کاسه تبتی

 در حقیقت در کاسه های تبتی خیلی بحث تقلبی بودن مطرح نیست و مسئله اینجاست که بعضی از فروشندگان ,کاسه های باکیفیت پایین رو به جای کاسه  های دستساز و گاهی آنتیک یا عتیقه به مشتری نا آگاه و ساده با قیمت های بسیار بالا قالب می کنند و سودی زیادی به جیب می زنند.

آشنایی با انواع کاسه تبتی

در ابتدا لازم هست با انواع کاسه تبتی آشنا بشیم .ما مجموعا سه نوع کاسه تبتی داریم.

کاسه ۱۰۰ درصد دستساز :

 که در نپال و بعضی مناطق هند تولید میشه.کاسه ها تولید شد در هند معمولا طلایی رنگ هستند و معمولا از ترکیب هفت عنصر یا آلیاژ مختلف ساخته میشود . کاسه های ساخته شده در نپال و تبت معمولا منقش به یکسری از مانترا های مقدس قدیمی هم هستند.معمولا فرمول ساخت هر کارگاه متفاوته و کاملا مخفی هست.

کاسه نیمه صنعتی :

 این نوع معمولا فقط در هند تولید میشود که بخش قالبگیری اصلی کاسه توسط ریخته گری یا با ماشین انجام میشود و مرحله پرداخت آن  که شامل چکش کاری رنگ آمیزی و حکاکی است توسط دست انجام میشود.معمولا از دو تا سه آلیاژ استفاده میشه.

کاسه تمام صنعتی :

 این مدل فقط در هند و جدیدا در چین تولید میشود به دلیل کاهش هزینه ها در استفاده از کارگر و کاهش زمان تولید متاسفانه این مدل به وفوور در بازار یافت میشود و به شدت شبیه مدل نیمه صنعتی می باشد.

کیفیت ساخت کاسه تبتی

اولین روش تشخیص کاسه تبتی اصل از تقلبی بررسی کیفیت ساخت آن است . کیفیت بدون شک برای هر محصولی که خریداری می کنید مهم است. این امر به ویژه در مورد سرمایه گذاری در خرید یک کاسه تبتی (به علت قیمت نسبتا بالا) بسیار با اهمیت میباشد.

حالا ، چگونه می توانید کیفیت کاسه تبتی را تعیین کنید؟

ابتدا باید بدانید که بعضی از کاسه های تبتی واقعاً قدیمی و آنتیک هستند ، در حالی که برخی دیگر به جهت زیبایی فقط از لحاظ رنگ و طرح مشابه نمونه های آنتیک ساخته میشود .قدمت کاسه های واقعاً قدیمی به ۱۰۰ سال یا بالاتر باز می گردند ، بنابراین می توانید اطمینان حاصل کنید که این محصولات با بالاترین کیفیت و دقت دست ساخته شده اند.

اول: معمولاً می توانید با توجه دقیق به شکل ، علامت های داخل و خارج و ضخامت فلز در قسمت انتهای کاسه ، یک کاسه اصل را از یک نمونه مشابه اصل تشخیص داد.

دوم: بیشتر کاسه های اصلی لایه های ضخیم زیادی از فلز در قسمت پایین دارند ، این چیزی است که شما باید به دنبال آن باشید.

ممکن است بعضی از فروشنگان نمونه های تولید شده دست ساز را با برخی تعقییرات در ظاهر آن به جای کاسه تبتی آنتیک جا بزنند. که تشخیص آن کمی سخت و دشوار است.

برای مطمئن شدن از اصالت کاسه باید موارد زیر را هم علاوه بر کیفیت ساخت حتما در نظر داشته باشید.

فرکانس و ارتعاش کاسه تبتی

دومین روش تشخیص کاسه تبتی اصل از تقلبی گوش دادن و چک کردن فرکانس و ارتعاش تولید شده توسط کاسه است که باید با دقت بررسی شود.

اول: هنگامی که چوب یا استیک مخصوص با کاسه تبتی برخورد می کند ، باید لرزش و لحنی ایجاد کند که مدتی در محیط بماند.

دوم: در این فرایند چندین لایه مختلف از اصوات ایجاد می شود که با هارمونی و بالا و پایین شدن ارتعاش همراه است.

سوم: در هنگام آزمایش کاسه اگر لرزش به سرعت از بین برود و طولانی نشود ، می توانید به جرات گفت که با یک کاسه با کیفیت سروکار ندارید.

چهارم: همچنین ، اگر با ضربه استیک و یا چرخاندن آن رو لبه کاسه صدای کاسه شروع به گز گز کرد این هم دلیل دیگری بر کیفیت پایین آن است.

از کجا کاسه تبتی بخریم؟

مهمترین نکته در خرید کاسه تبتی اینه که حتما و حتما اگر به صورت حضوری خرید می کنید به نکات بالا توجه کنید و اگر قصد خرید از طریق اینترنت رو دارید موارد زیر رو هم در نظر بگیرید.

اول: از سابقه فروشگاه مورد نظر (داشتن وبسایت+ تعداد فالوور + سابقه و…) اطمینان حاصل کنید.

دوم: فروشگاه حتما دارای نماد اعتماد الکترونیک باشد (تا در صورت برخورد به مشکل از لحاظ قانونی قابل پیگیری باشد).

سوم: مورد آخر که از همه مهمتره اینه که حتما اون فروشگاه ضمانت تعویض یا مرجوعی داشته باشه.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *