مقبره های مرموز تمدن نورایی ساردینیا

مقبره های مرموز تمدن نورایی

در دوره برنز (۳۳۰۰ – ۷۰۰ قبل از میلاد) ، تمدن نوراگیک در ساردینیا بناهای بزرگ با  نام مقبره ی غول ها (Tombe dei Giganti) ساخته شده است. از این مقبره های  megalithic برای دفن  دسته جمعی مردم بدون در نظر گرفتن وضعیت اجتماعی آنها استفاده می شد . ابعاد عظیم مقبره غول پیکر در Coddu Vecchio ، ساردینیا ، که یکی از بقایای یک دوره جذاب و مرموز از تاریخ بشریت است ، واقعاً دیدنی است و اطلاعاتی در مورد مراسم تشییع جنازه آن زمان را ارائه می دهد.

دو نوع مقبره غول ها

 مردمان تمدن نوراگیک دو نوع مقبره ساخته اند. “نوع دال” از تخته سنگهای عظیمی ساخته شده است که بخشی از آن روی زمین ساخته شده و بخشی از آن در زمین فرو رفته است. صفحات سنگ در یک ردیف طولانی در کنار هم قرار گرفتند. ارتفاع آنها نسبتاً یکنواخت است به جز سنگ میانی به نام استیل مرکزی که به طور قابل توجهی بالاتر است. استیل مرکزی که تا ۴ متر ارتفاع دارد ، از سنگهای دیگر به طور قابل توجهی فراتر رفته و حفره ای در قسمت انتهایی آن ایجاد شده است. گاهی اوقات  آن را با حکاکی ها تزئین کرده اند و جلوی آن گرد شده است. در برخی مقبره ها ، سنگ مرکزی آنچنان بلند نیست و هیچگونه نشانه ای از تزئینات روی آن وجود ندارد. در پشت آن یک مقبره مستطیلی شکل و محوطه دفن به طول ۵ – ۱۵ متر و ارتفاع ۱ – ۲ متر است. در ابتدا این مقبره ها با لایه ای از خشت و چمن پوشانده شده بودند. نوع دوم مقبره غول پیکر “نوع بلوک” است. از بلوک های مستطیلی بزرگ به جای اسلب سنگی استفاده شده است. مقبره ها در Codd Vecchio از نوع صفحه ای هستند.

اگرچه نام “مقبره غولها” ایده دفن مردی عظیم را برانگیخته است ، اما این مقبره ها فقط حاوی  افراد معمولاً قد بلند  اعضای تمدن نوراگی بودند. ابعاد گسترده سنگهایی که برای ساخت آنها به کار رفته است ، که برخی از آنها تا ۳۰,۵ متر ارتفاع دارند ، و ابعاد محوطه تدفین این افسانه ها را ایجاد کرده که غول ها در این مقبره ها دفن  شده اند. با این حال ، هنوز هیچ بقایای غولی در این مکان کشف نشده است. کلمه غول اشاره به این واقعیت دارد که این مقبره ها به عنوان اجتماع مورد استفاده قرار می گرفتند و بنابراین توسط کل جامعه مورد استفاده قرار می گرفت.

در ساردینیا ، ۳۲۱ مقبره این چنینی کشف شده ، از جمله مقبره های Coddu Vecchio. اما مقبره غول های Codd Vecchio مرموز است. در واقع ما از مراسم و آیین های رخ داده در اینجا اطلاعی نداریم. اعتقاد بر این است که ورودی های معمولی مقبره برای ورود به زیرزمین بود. این دهانه ها به عنوان مرز بین دنیای بیرونی و عالم اموات استفاده شده اند. بازماندگان و سایر اعضای جامعه احتمالاً پیش از آنان قربانیانی برای ارواح آن مرحوم یا مراسم آغازین انجام می دادند.

اگرچه این مقبره بسیار غول آسا به نظر می رسد ، اما فقط بقایای افراد عادی بلند قامت در اینجا پیدا شده اند.

منابع برق؟

گمانه زنی می شود که این سایت ها در منابع قدرتمند انرژی طبیعی واقع شده اند و از روی عمد به عنوان مکان های دفن انتخاب شده اند.

در جریان مقبره غول ها “جریان های توریستی و نیروهای مغناطیسی قوی” وجود دارد ، و به نظر می رسید مردم تمدن نوراژیک می دانستند که چگونه می توانند از این نیروها برای اهداف خاکسپاری استفاده کنند. از انرژی مثبت ناشی از این منطقه به عنوان منبعی برای شفابخشی و حفظ نشاط “فوق طبیعی” استفاده شده است. چنین انرژی مثبتی نه تنها می تواند مردگان را برای انتقال به زندگی دیگر یاری کند ، بلکه می تواند نقش مهمی در مراسم های آغازین نیز داشته باشد. صفحات سنگی که به صورت نیم دایره چیده شده اند ، شاید به منظور گرفتن نیروها و متمرکز کردن آنها در سنگ مرکزی بوده باشد.

این انرژی ، که در سنگ مرکزی جمع آوری شده است ، می تواند توسط انسان برای التیام و برقراری ارتباط با اجداد و ارواح استفاده شود. بیمار و مجروح در نزدیکی سنگها قرار گرفتند تا انرژی های موجود در آنها را متمرکز کنند تا بهبودی آنها را تسهیل کند. این انرژی برای مردگان نیز مهم بود زیرا این امر می تواند به جدا کردن روح آنها از بدن جسمی کمک کند.

گشایش در استیل مرکزی گذرگاهی به دنیای معنوی اجداد و خدایان تلقی می شود.

سوالات بیشتر از پاسخ ها

مطمئناً مقبره غول ها سؤالات بیشتری را نسبت به آنچه مطرح می کنند ، ایجاد می کند. اگرچه آنها از آداب و رسوم دفن تمدنهای باستانی بینش می گیرند ، اما چیزی بیشتر از شکل بدنی ساخت و ساز و واقعیت استفاده از آنها برای تدفین نشان نمی دهند. از آنجا که زندگی معنوی و مذهبی جامعه در آن زمان با جامعه امروز متفاوت بود ، بدیهی است که بازسازی آیین تشییع جنازه در آن زمان لزوما فقط فرضی خواهد بود. به نظر می رسید بیشتر توجه ها به عبور ایمن مردگان به زیرزمین متمرکز شده است . مقبره های غول پیکر مقبره های جامعه ای هستند که تعداد زیادی از آنها به خاک سپرده شده اند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *