قطب شمال در حال حرکت به سمت شرق است

یخ‌های قطبی

یخ‌های قطبی

مدت هاست که دانشمندان تغییر قطب های جغرافیایی زمین را مشاهده می کنند ، اما اخیراً قطب شمال با سرعت بیشتری شروع به حرکت کرده و علاوه بر این ، تغییر جهت داده و در حال حرکت به سمت شرق است.

دانشمندان به مدت ۱۱۵ سال حرکت قطب شمال را مشاهده کرده اند.  قبلاً با سرعت ۷-۸ سانتی متر در سال به کانادا نقل مکان می کرد.  در تمام مدت نظارت ۱۲ متر حرکت کرد. با این حال ، دانشمندان ناسا خاطرنشان کردند که در سال ۲۰۰۰ قطب مسیر را به شدت تغییر داد و مسیرش را بسوی انگلیس تغییر داد.

سرعت آن به ۱۷ سانتی متر در سال افزایش می یابد. سورندرا آدیکاری از آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا گفت: “تغییر جهت قطب ها بسیار قابل توجه است.”

آیا دلیل حرکت ذوب شدن یخچال های طبیعی است؟

تحقیقات نشان داده است که دلیل تسریع در شیفت کاری ذوب شدن یخچال های طبیعی در گرینلند و جنوب قطب جنوب است ، جایی که همزمان حجم یخچال های طبیعی قطب جنوب در حال افزایش است.

از سال ۲۰۰۳ به طور متوسط ​​۲۷۲ کیلومتر مکعب یخ در سال در گرینلند و ۱۲۴ در قطب جنوب غربی ذوب شده است. در همین زمان ، حجم یخ های قسمت شرقی ۷۴ کیلومتر در سال افزایش می یابد که در حرکت قطب ها منعکس شد.

علاوه بر این ، حجم آب در منطقه دریای خزر و شبه جزیره هند نیز کاهش یافته است و این نیز بر سرعت حرکت تأثیر می گذارد. محققان این روند را تهدیدآمیز دانسته و معتقدند که گرم شدن کره زمین مقصر است.

جیان لی چن از مرکز تحقیقات فضایی دانشگاه تگزاس گفت: “این یکی دیگر از تأثیرات جالب تغییر آب و هوا است.”

ذوب شدن یخ ها در گرینلند اخیراً با سرعت فاجعه باری روبرو بوده است ، به همین دلیل یخچال های طبیعی گرینلند موضوع علمی فوق العاده ای شده است. آنها معتقدند که اگر کاملا ذوب شود ، سطح اقیانوس جهان ۷ متر بالا می رود.

انحلال یخچال های طبیعی با گرم شدن همراه است ، اخیراً متوسط ​​درجه حرارت سالانه در گرینلند ۱,۵ درجه سانتیگراد افزایش یافته است. طبق تخمین های متخصصان اقلیم از موسسات مختلف ، سال ۲۰۱۵ گرمترین سال در کل تاریخ مطالعه اقلیم بود. در سال جاری نیز چندین رکورد ثبت شده است و دانشمندان انتظار دارند این روند ادامه یابد.

یکی مقصر همه چیز است

متخصصان اقلیم ، تأثیرات انسانی (عمل انسان) را یکی از دلایل اصلی گرم شدن هوا می دانند. مواد شیمیایی آزاد شده توسط کارخانه ها منجر به غلظت زیاد دی اکسید کربن در زمین می شود و این باعث ایجاد اثر گلخانه ای می شود. به این ترتیب ، انسان سیاره خود را به وضعیت فاجعه باری می رساند و این فقط با گرم شدن آشکار نمی شود ، بلکه خطر برگشت قطب زمین نیز وجود دارد.

تاکنون دانشمندان ناسا این تغییرات را مشکل ساز تشخیص نداده اند ، با این وجود تغییرات در سطح سیاره ، همانطور که قبلاً نشان داده شد ، می تواند به شدت بر چرخش زمین تأثیر بگذارد.

برخی از محققان بر این باورند که در گذشته سیاره های ما تغییر قطب داده و منجر به فجایع گسترده ای شده است. در سال ۱۹۷۴ ، یک مهندس و محقق ، فلاویو باربیرو ، این فرضیه را مطرح کرد که وارونگی قطبیت ۱۱ سال پیش رخ داده است و در افسانه ها به عنوان مرگ آتلانتیس و قاره مو ثبت شده است.

این دانشمند متقاعد شده است که آتلانتیس گمشده را می توان در زیر یخ قطب جنوب یافت. بین سالهای ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ ، روزنامه نگار روت شیک مونتگومری مجموعه ای از کتابها را منتشر کرد که در آن آنها پیش بینی فاجعه توسط ادگار کیس را به تبادل قطب ها مرتبط دانست.

در هر صورت ، بشریت باید رفتار و رابطه خود را با سیاره ما تغییر دهد. و آنها همچنین باید استفاده از انرژی خورشیدی و باد را بیاموزند.

 بیایید اضافه کنیم که:

  • قطب زمین سالانه چندین متر از سطح زمین را طی می کند. در دایره های تقریبی با قطر ضربان ۳-۱۵ متر دایره می کند. یک دور زدن کمی بیشتر از یک سال طول می کشد. حرکت اشاره شده در مقاله حرکت مرکز خیالی این محافل است.
  • حرکت مراکز دایره ها در قرن اخیر چندین بار دچار تغییر سرعت و جهت شده است. برای مثال در دهه ۲۰۰۵ در مسیری مشابه پس از ۴۰ حرکت کرد.
  • طی چند سال گذشته ، مرکز حلقه ها دوباره در حال حرکت بوده است به سمت شرق کانادا. مسیر حرکت به انگلستان میانگین ۱۵ سال گذشته است. (پس از سال ۲۰۰۰ ، مرکز حلقه ها چندین سال به غرب روسیه سفر کرد ، سپس جنبش به مسیر قبلی خود بازگشت).

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *