معمای بیل گیتس

بیل گیتس می‌گوید که آلزایمر برای او یک مسئله شخصی است چرا که چندین نفر از نزدیکانش دچار این بیماری شده‌اند

 این معما را بیل گیتس ۶ سال پیش برای انتخاب یک نفر از بین ۱۰۰ نفر مهندس برای استخدام در شرکتش طرح کرده بود!

دو اتاق در مجاورت هم قرار دارند. هر کدام یک در دارند ولی هیچکدام پنجره ندارند. درهایشان که بسته باشد درون اتاقها کاملا تاریک است. در یک اتاق سه چراغ برق به توانهای ۱۰۰، ۱۱۰ و ۱۲۰ وات و در اتاق دیگر سه کلید برق مثل هم وجود دارد.

ما نمی دانیم کدام کلید، کدام چراغ را روشن می کند (مثلا نمی دانیم آیا کلید وسطی مربوط است به چراغ وسطی یا چراغهای دیگر، اما به طور قطع می دانیم که هرکدام از کلیدها یک لامپ را روشن می کند. همچنین ترتیب چراغها را هم نمی دانیم). شما معلوم کنید که هر کلید مربوط به کدام چراغ است؟

برای این کار و در شروع، شما باید در اتاق کلیدها باشید و کار را از آنجا شروع کنید. شما می توانید هرچند مرتبه که می خواهید کلیدها را روشن و خاموش کنید. اما شما تنها هستید و از کسی نمی توانید کمک بگیرید و هیچگونه وسلیه ای هم خواه برقی خواه غیربرقی به همراه ندارید.

و از همه مهمتر اینکه شما حق ندارید بیش از یکبار وارد اتاق چراغها شوید و وقتی که وارد شدید و بیرون آمدید، دیگر نمی توانید مجددا وارد آن اتاق شوید.

حالا بفرمایید هر کلید کدام لامپ را روشن می کند؟

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. Ahmad گفت:

    خب اینکه خیلی ساده است
    اول یکی از کلیدها رو میزنیم و چند دقیقه صبر میکنیم ، بعد خاموشش میکنیم و کلید دیگه رو میزنیم
    سپس میریم اتاق لامپ ها و میفهمییم که کلیدی که زدیم مال کدوم لامپه، بعدش بلافاصله لامپ های خاموش رو لمس میکنیم و هرکدوم که گرم بود مشخص میشه که مال کدوم کلید بودش
    به همین سادگی ^_^

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *