فضانورد روس در ISS از یوفوهای نورانی فیلم‌برداری کرد

یوفوهای نورانی

یوفوهای نورانی

یوفوهای نورانی قسمتی از تازه‌ترین ویدیو منتشر شده از ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) هستند که در آن، فضانوردی روسی تصاویری از چندین نور ناآشنا در مدار زمین را به تصویر کشیده است.

به تازگی ایوان واگنر (Ivan Vagner)، فضانورد روسی که هم‌اکنون ساکن ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) بوده، ویدیویی را منتشر کرده که در آن تعدادی یوفوهای نورانی دیده می‌شوند. واگنر نام این نورها را مهمان‌های فضایی گذاشته و انتشار کلیپ مورد نظر تاکنون توجه زیادی به خود جلب کرده است.

واگنر قصد داشت تا شراره‌های خورشیدی و افق مدار زمین را در ویدیو تایم لپسی به ثبت برساند، اما همان‌طور که این فضانورد در حساب توییتری خود اظهار کرده، شراره‌ها و لایه نورانی جو زمین تنها ویژگی‌های منحصر به فرد کلیپ مورد نظر نیستند.

این یوفوهای نورانی پنج نقطه فوق‌العاده روشن هستند که با یکدیگر فاصله مساوی دارند و در زمانی فوق‌العاده کوتاه محو می‌شوند؛ کارشناسان می‌گویند که بر اساس خط مستقیم قرارگیری نورها و همچنین تعداد آن‌ها، به احتمال قوی یوفوهای مورد نظر تعدادی از ماهواره‌های استارلینک (Starlink) کمپانی هوافضای اسپیس ایکس هستند.

در مورد پروژه استارلینک باید گفت که مدتی پیش، ایلان ماسک، مدیرعامل جنجالی اسپیس ایکس دست به عملی کردن ایده اینترنت ماهواره‌ای و جهانی زد و با ارسال تعداد زیادی ماهواره به فضا، اولین اقدامات برای عملی کردن ایده مورد نظر را انجام داد. هم‌اکنون صدها ماهواره استارلینک در مدار زمین قرار دارند و بر اساس اطلاعات منتشر شده، در آینده بسیار نزدیک اسپیس ایکس امکان استفاده از اینترنت جهانی را برای تمامی ساکنان زمین فراهم خواهد کرد.

البته پروژه مورد نظر با وجود شگفتی‌های فراوانش با انتقادهای زیادی همراه بوده که یکی از آن‌ها، ایجاد آلودگی نوری و خراب کردن چهره آسمان، مخصوصا برای ستاره شناسان و دانشمندان است. در همین رابطه، در حالی که کلیپ ایوان واگنر روس از یوفوهای نورانی مورد نظر شبیه به سایر تصاویر ثبت شده از ماهواره‌های استارلینک بوده، هنوز کسی رسما تایید نکرده که این نورها متعلق به تجهیزات اسپیس ایکس هستند.

از طرف دیگر آژانس فضایی روسیه و خود واگنر اطلاعات دقیقی در مورد ماهیت اجسام نورانی مورد نظر منتشر نکرده‌اند و به نظر می‌رسد که دانشمندان این آژانس هم در این رابطه چیزی نمی‌دانند.

درخشش ماهواره‌های استارلینک

سخنگوی آژانس فضایی روسیه به تازگی در بیانیه‌ای اعلام کرده برای نتیجه‌گیری‌های جدی و قطعی در مورد یوفوهای نورانی مورد نظر زود بوده و باید صبر کنیم تا دانشمندان و کارشناسان حوزه‌های مختلف کلیپ مورد نظر را به دقت بررسی کرده و با سایر افراد دخیل در حوزه فعالیت‌های هوافضا در این رابطه مشورت کنند. به عنوان مثال اگر برنامه حرکت گروهی از ماهواره‌های اسپیس ایکس در زمان تهیه کلیپ مشخص شود، این احتمال وجود دارد که بتوان در مورد ارتباط تصاویر ثبت شده توسط واگنر با تجهیزات استارلینک به جوابی قطعی رسید.

مطمئنا ما نیز باید تا انتشار بیانیه‌ها رسمی و قطعی صبر کنیم، اما همان‌طور که اشاره شد، کمپانی هوافضای خصوصی اسپیس ایکس مدت‌هاست که به خاطر نورانی بودن بیش از حد ماهواره‌های استارلینک و همچنین بازتاب شدید نور از سطح این تجهیزات مورد انتقاد بوده است. البته باید گفت که متخصصان این کمپانی هم از مدت‌ها پیش مشغول کار روی کاهش درخشش ماهواره‌های مورد نظر بوده‌اند و می‌توان گفت که اسپیس ایکس مشغول حل کردن این مشکل است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *