راههای انجام سقط

راههای انجام سقط متفاوت است گاهی با یک عمل جراحی که کورتاژ نام دارد جنین را خارج می کنند. این عمل همانند سایر عمل های جراحی احتیاج به بیهوشی های عمومی دارد و گاهی این بیهوشی ها به صورت موضعی انجام می شود. این عمل اگر به وسیله ی پزشک متخصص و با تجربه انجام نشود باعث بروز عوارضی چون سوراخ شدن رحم و خونریزیهای شدید می شود این خونریزی ها بسیار خطرناک است.

برخی از پزشکان از تزریق آمپول و یا حتی شیاف برای انجام سقط استفاده می کنند. اخیرا در کشورهای آمریکایی داروی مخصوصی را به کیسه ی آب مادر تزریق می کنند و به این وسیله باعث از بین رفتن جنین می شوند.

از دیگر آمپول های تزریقی شناخته شده که بسیار مورد استفاده قرار می گیرد پروستاگالاندین است که ممکن است آن را به صورت تزریق عضلانی و گاهی نیز با سرنگ های مخصوص داخل رحم تزریق می شود و باعث از بین رفتن جنین می شود. تزریق این آمپول بسیار خطرناک بوده گاهی باعث خونریزیهای خیلی شدید و خطرناک می گردد.

به همین خاطر تزریق این آمپول باید حتما تحت نظر پزشک و در بیمارستان انجام شود. برخی اوقات از این دارو برای باز کردن بیشتر رحم در ماه های آخر و مراحل آخر حاملگی استفاده می کنند. بعد از تزریق آمپول دردهایی به صورت درد زایمان بیمار را فرا می گیرد که این درد به علت انقباض رحم است و باعث افتادن جنین می شود. معمولا حدود ۲۴ ساعت و گاهی بیشتر طول می کشد تا جنین سقط شود و در صورت عدم موفقیت آمپول دیگری تزریق می کنند. به هر حال روش هایی که برای انجام سقط حتی توسط پزشک و به صورت قانونی انجام می گیرد عوارضی در پی دارد خصوصا اگر این عمل دو یا چند دفعه انجام شود باعث سقط های طبیعی و غیر عمد در حاملگی های بعدی و نیز ضعیف شدن رحم و حتی گاهی منجر به نازایی می شود. هر چند که اگر سقط به وسیله ی پزشک انجام شود خطرات و عوارض آن کمتر خواهد بود ولی نمی توان عمل سقط را عملی بی اهمیت دانست و چه بسا باعث ناراحتی های روحی و روانی برای زن خواهد شد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *