شکست چه درسی به کودکان میدهد؟

کودک

شکست هم مانند اشتباه نکته ای را به ما می فهماند. شکست اطلاعات مفیدی را در اختیار ما می گذارد. ولی آن اطلاعات تنها زمانی سودمند خواهند بود که افراد شکست را بپذیرند و آن را برای درس هایی که باید از آن آموخت، مورد بازدید و بررسی قرار دهند و آن درس ها را در عمل به کار ببرند. بدین ترتیب شکست می تواند راهی برای دستیابی به موفقیت باشد.

والدین و کودکان می توانند از شکست های خاص خیلی چیزها یاد بگیرند. مثلا آیا اشتباهاتی که به شکست منجر شده اند از روی بی دقتی یا بی مبالاتی بوده اند یا نه.

شکست همچنین می تواند به ما نشان دهد که کودک اصول یا عملیات خواسته شده را بلد بوده اما تمرکز لازم را در عمل نداشته است. بنابراین در چنین حالتی باید بپرسیم: چه چیزی مانع تمرکز او شده است؟ آیا تلویزیون روشن بوده است؟ آیا ناشی از خستگی و کسالت بوده است؟ یا به این علت بوده است که فکر کودک بر چیزی دیگر متمرکز بوده است- بر یک ناراحتی، یک فکر تهییج کننده یا رویداد بعدی آن رو؟ اگر اشتباهات تابع الگوی خاصی باشند شکست ممکن است وجود مشکلات اساسی تری را در زمینه ی درک عملیات از جمله جمع یا تفریق اعداد یا تشخیص زمان فعل در زبان خارجی نشان دهد. شکست حتی ممکن است نشان دهد که هدف تعیین شده برای کودک برای این برهه از زمان بسیار جاه طلبانه بوده است.

کودک می تواند از بازخوردها بفهمد که برای متمرکز شدن به چه چیزی نیاز دارد و نیازمند چه چیزی است که کمی کامل تر درک کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *