خواب زمستانی چیست و چرا اتفاق می افتد؟

در زمین هزاران نوع موجود زنده وجود دارد که هر کدام بسته به محیط و شرایط زندگی تکامل یافته اند. برای مثال دوزیستان که هم در آب و هم در خشکی قادر به زندگی هستند یا اینکه برخی حیوانات از جمله خرس ها به خواب زمستانی می روند …

پستاندارن حیوانات خونگرمی هستند که درون بدنشان گرما تولید می کنند و به منبع تولید ثابت انرژی برای تولید گرما نیاز دارند. زمانی که منابع تولید انرژی به سختی یافت شوند خواب زمستانی می تواند آنها را از شرایط سخت برهاند.

خواب زمستانی معمولا در طول فصل سرد سال اتفاق می افتد که مواد غذایی به دشواری یافت می شود.

اما خواب زمستانی حیوانات با خوابیدن معمولی بسیار متفاوت است و این خوابیدن طولانی موجب تغییرات متابولیک در آنها می شود. بعنوان مثال ضربان قلب، تنفس، دمای بدن در زمان خواب زمستانی به شدت کاهش میابد.

پستاندارانی که به خواب زمستانی می‌روند عبارتند از خفاش‌ها، جوندگان، خرس‌ها و حتی نوع خاصی از میمون لمور ماداگاسکار.

بسته به نوع گونه حیوانات این خواب متفاوت است به طوری که برخی گونه های می توانند هفته های بدون خوردن هیچ آب و غذایی در خواب به سر ببرند بدون آنکه به سلامتی آنها آسیب جدی برسد.

تحقیقات نشان داده حیواناتی که به خواب زمستانی می روند در بدنشان نوعی چربی ذخیره می شود که با نام «چربی قهوه‌ای» شناخته می شود.

خفاش‌ها این چربی را به هنگام خواب در پشت خود و میان استخوان‌های شانه‌شان تولید و ذخیره می‌کنند. پستانداران دیگر نیز می‌توانند چربی قهوه‌ای را در شکم و دیگر قسمت‌های بدن‌ خود ذخیره کنند.

تغییرات دمایی در بدن پستاندارانی که به خواب زمستانی رفته اند میتواند بسیار محسوس باشد به طوری که رد سنجاب های شمالگان دمای بدن میتواند تا منفی سه درجه سانتیگراد کاهش یابد بدون اینکه بدنشان آسیب ببیند.

در زمان خواب زمستانی پستانداران مانند مرده به نظر میرسند اما خزندگان میتوانند شما را ببینند اما هیچ واکنش دیگری نشان نمی دهند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *