ماجرای حلقه های سالیناز چیست؟

حلقه های سالیناز

حلقه های سالیناز

حلقه های سالیناز (Salinas Crop Circle) یکی از مرموزترین حلقه‌های کشتزار ارتباط داده شده با موجودات فرازمینی هستند که در این مطلب به بررسی ماجرای کشف آن‌ها خواهیم پرداخت.

حلقه های سالیناز (Salinas Crop Circle) پدیده‌ای بود که در سال ۲۰۱۳ کشف شد؛ این حلقه‌های کشتزار مرموز و عجیب و غریب با ظاهری پیچیده، به آدم فضایی‌ها ارتباط داده شده‌اند و در این مطلب قصد داریم تا نگاهی دقیق‌تر به آن‌ها بیاندازیم.

حلقه‌های کشتزار، پدیده‌ای عجیب و غریب بوده که تقریبا تمامی طرفداران نظریه‌های مربوط به موجودات فرازمینی با آن‌ها آشنا هستند؛ این اشکال گرد و مرموز در طول سال‌ها هر چند وقت یک بار در مزارع سراسر جهان به وجود می‌آمدند و شکل آن‌ها به نوعی است که تنها از ارتفاعات بالا دیده می‌شوند.

در حالی که برای مدت‌ها علاقه‌مندان و بسیاری از دانشمندان درگیر پاسخ به سوالات مربوط به این حلقه‌ها بوده‌اند، عده قابل توجهی از مخاطبان آن‌ها را به موجودات فضایی ارتباط داده‌اند و گفته‌اند که آدم فضایی‌ها از طریق این اشکال قصد ارتباط‌گیری با انسان‌ها را دارند.

حلقه های سالیناز

در همین رابطه، حلقه های سالیناز هم که در دسامبر سال ۲۰۱۳ در کالیفرنیا کشف شدند، به خاطر ظاهر نسبتا پیچیده، در دنیای طرفداران نظریه‌های مربوط به آدم فضایی‌ها سر و صدا کردند؛ اما نکته مهم این بوده که پدیده حلقه‌های کشتزار مثال مناسبی از تمایل طبیعی ما انسان‌ها در تشخیص الگوها و استدلال‌های جهت‌دار هستند.

ظاهر عجیب حلقه‌های مورد نظر به نوعی کارشناس نماهای حوزه تحقیقات فرازمینی را به چالش کشیده بود و بسیاری در تلاش بودند تا پرده از اسرار این حلقه‌ها بردارند. این تلاش‌ها به مفاهیم شناسایی الگوها و حتی به وجود آوردن معانی در مورد موضوعاتی که معنای خاصی ندارند ختم شده‌اند.

به عنوان مثال یکی از نظریه‌پردازان به نام الکساندر لایت (Alexander Light) اعلام کرده بود که حلقه‌های کشتزار سالیناز به انفجار دنباله‌دار آیسان (ISON) که در همان دوران کشف حلقه‌ها رخ داده بود، مربوط می‌شود. با این وجود ارتباط دادن این حلقه‌ها به اتفاقی که هنوز رخ نداده جذابیت بیشتری خواهد داشت و وصل کردن چنین پدیده‌ای به یک انفجار در گذشته، چندان هم عجیب و غریب نیست.

این نظریه‌پرداز اعلام کرده بود که نقطه‌های مربع وسط حلقه های سالیناز به زبان بریل، به عدد ۱۹۲ اشاره دارند و این عدد به یکی از موتورهای جستجوی بریتانیایی با همین نام ارتباط دارد؛ این فرد باور داشت که فرازمینی‌ها از طریق حلقه‌های مورد نظر به ما گفته‌اند که تنها نابینایان قادر به دیدن پیام ارسال شده هستند و کسانی که به دنبال پیام بگردند، آن را پیدا خواهند کرد!

ذهن جستجوگر ما

لایت در مقاله‌ای که در مورد حلقه‌های مورد نظر منتشر کرده بود، گفت که عدد ۱۹۲ در بسیاری از موارد حلقه‌های کشتزار دیده می‌شود و به علاوه، می‌توان قسمت‌های مختلف پدیده مربوط به کالیفرنیا را به مدار گردش سیاره‌ها و اجرام آسمانی دیگر ارتباط داد.

به علاوه، لایت قسمت‌های دیگر درون حلقه‌ها را در ارتباط با کدهای مورس رمزگشایی کرده بود و با پیدا کردن حروف انگلیسی ISON، نتیجه‌گیری مربوط به دنباله‌دار آیسان را مطرح کرد.

چنین مسئله‌ای به راحتی نشان می‌دهد که انسان‌ها به هنگام کشف یک الگوی مشخص، چگونه می‌توانند به آن واکنش نشان دهند؛ واکنشی که صرفا به خاطر کشف الگوی مورد نظر، ما را به این باور می‌رساند که این الگو باید واقعی باشد. چنین مسئله‌ای در حالی بوده که وقتی ما با دیدی بازتر و بدون در نظر گرفتن محدودیت‌های روانشناسی موجود، به مسئله نگاه کنیم، الگوهای بسیار بیشتری برای ما قابل مشاهده خواهند شد.

در واقع تعداد بی‌شماری الگو در پدیده‌های مختلف اطراف ما وجود دارند و این مسئله که ما یکی از این الگوها را کشف کرده‌ایم به این معنا نیست که تمامی اسرار آن پدیده برملا شده‌اند. صرف کشف یک الگو از میان الگوهای بیشمار موجود نشان می‌دهد که انسان‌ها در کشف چنین الگوهایی ماهر هستند و ذهن خلاق بشر می‌تواند ارتباطات زیادی را بین موضوعات مختلف برقرار کند.

اصل ماجرای حلقه های سالیناز

ماجرای حلقه های سالیناز جزو معدود مثال‌هایی بوده که جواب قطعی و دلیل اصلی وجود آن کاملا واضح و مشخص است؛ در کمال تعجب باید بگوییم که حلقه‌های کشتزار کالیفرنیا توسط کمپانی معروف و موفق انویدیا (NVIDIA) ساخته شده بود و هدف از این کار، به وجود آوردن تبلیغی برای تراشه‌ای بود که این کمپانی در سال ۲۰۱۴ به بازار عرضه کرد.

حلقه های سالیناز

حلقه های سالیناز

جالب است بدانیم که حتی پس از انتشار ویدیو ساخت حلقه‌های کشتزار سالیناز از سوی انویدیا، عده‌ای اصرار کردند که این کلیپ بعد از کشف حلقه‌ها منتشر شده و هدف اصلی آن انحراف افکار عمومی از این پدیده است؛ با این حال می‌دانیم که الگوی مورد نظر در حلقه‌ها کاملا با جزئیات تراشه گرافیکی انویدیا مطابقت دارد و حتی زمان لازم برای جعل کردن چنین ویدیویی از سوی این کمپانی وجود نداشته است.

عدد ۱۹۲ به درستی توسط الکساندر لایت رمزگشایی شده، اما این عدد به تعداد پردازنده‌های تراشه مربوط می‌شود؛ در واقع عدد ۱۹۲ سه برابر ۶۴ بوده و از آنجایی که معماری کامپیوترها به عدد ۸ وابسته است، در حافظه‌ها، پردازنده‌ها، رم‌ها و سخت‌افزارهای مختلف کامپیوتری با چنین اعدادی که مضربی از ۸ هستند، برخورد می‌کنیم.

به علاوه چنین باور غیر معمولی در مورد تمایل آدم فضایی‌ها برای ارتباط‌گیری از طریق خط بریل کمی عجیب و غریب به نظر می‌رسد و از آنجایی که کارشناسان انویدیا داستان حلقه های سالیناز را برملا کردند، به راحتی می‌بینیم که ذهن خلاق انسان چه توانایی شگفت‌انگیزی در به وجود آوردن توضیحات مختلف برای یک پدیده ساخت دست بشر دارد.

به بیان دیگر اگر انویدیا ویدیو ساخت حلقه‌ها را کمی دیرتر منتشر می‌کرد، این احتمال وجود داشت که نظریه‌پردازان دیگر تئوری‌های عجیب‌تری را در مورد معنا این حلقه‌ها ارائه کنند.

در واقع در مصاحبه سازندگان حلقه های سالیناز می‌بینیم که این هنرمندان هم تلاشی برای وارد کردن کمی رمز و راز به اثر خود داشته و عملا این افراد قصد تحریک نظریه‌پردازان برای ارائه توضیحات مختلف در مورد مفهوم این اثر را داشته‌اند.

این هنرمندان می‌گویند که به وجود آوردن پیچیده‌ترین طرح‌های ریاضی و هندسه در ابعادی به این بزرگی کار چندان سختی نیست و با تجهیزات حال حاضر، می‌توان ظرف مدت چند هفته و یا حتی سریع‌تر، یک مجموعه حلقه‌های کشتزار پیچیده و شگفت‌انگیز را به وجود آورد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *