آنچه باید درباره سردردهای شدید و مزمن بدانید

چگونه سر درد را درمان کنیم؟

سردرد

همواره سه نکته ی اساسی را در نظر داشته باشید:

سردردهای شدید و مزمن، واقعی بوده و ناشی از عملکرد شما نیستند و معمولا همیشه می توانند بهبود یابند. هنگامی که مبتلا به سردردهای شدید هستید و نمی توانید تسکین پیدا کنید، طبیعی است که گمان کنید مشکل اصلی در سر شماست. این سردرد زمانی که وجود دارد واقعا آسیب می رساند ولی زمانی هم که وجود ندارد نگران آن هستید که شاید درباره ی آن اغراق کرده باشید.

متاسفانه بسیاری از افراد مبتلا به سردرد، اعتقاد دارند که سردردهای مزمن، ناشی از عملکرد خودشان است چه بدانند که چگونه سبب آن شده اند و چه ندانند. تعدادی دیگر از مبتلایان به سردردهای مزمن تقریبا امید به بهبودی کامل را از دست داده اند. آن ها حتی نمی دانند که شاید آن درد، شبیه سردرد و میگرن نباشد. اگر این حس در شما نیز وجود دارد ناامید نشوید.

سردردها ممکن است یافته ی مفیدی برای متخصصان مغز و اعصاب (نورولژیست ها)، شبیه آن چه در سی تی اسکن و یا ام. آر. آی می بینید، نمایش ندهد.

نکته عجیب در مورد درد آن است که پس از این که از بین می رود به ندرت به خاطر می آورید که دقیقا احساس شما به چه شکل بوده است. تنها به خاطر می آورید که دردی وجود داشته و باعث شده است که بعضی کارها را انجام دهید مانند استراحت کردن یا برخی کارها را انجام ندهید مانند تمام نکردن یک گزارش مهم. به هر حال نمی توانید درد را دوباره تجربه کنید و این فراموش شدن درد بسیار مفید است. به عبارت دیگر گاهی اوقات این درد سبب می شود مردم پس از فروکش کردن آن به خودشان شک کنند. گاهی تعجب می کنید که آیا واقعا آن درد وجود داشته است؟ آیا بیش از حد واکنش نشان دادم؟

اگر شبیه اغلب مردم هستید پاسخ هر دو سوال منفی است و اتفاق خاصی نیفتاده است. اما ممکن است مثل اشخاصی نباشید که بسیار شکاک هستند و فکر می کنید هیچ کس نمی توانست این همه درد را تحمل کند. سردرد شما، واقعی است و سردرد دیگران مشکوک و نه چندان مهم.

متاسفانه گاهی اوقات حتی پزشکان هم درباره ی یک سردرد مزمن شک می کنند و فکر می کنند که اکثر مردم مبتلا به سردردهایی با یشه ی اختلالات روانی هستند. اگر در این زمینه با پزشکتان اختلاف دارید بهتر است به پزشک دیگری مراجعه کنید. اکثر پزشکان می دانند که سردرد یک درد جدی است و شما حق دارید معالجه شوید.

به شما توصیه می کنیم تا با متخصصان مغز و اعصاب درباره ی مشکلات خود مشورت کنید. اما تویه نمی کنیم که به هر متخصص مغز و اعصابی مراجعه کنید. باید مطمئن باشید که پزشک نورولژیست به موضوع سردرد و کنترل آن علاقه داشته باشد. نورولژیست ها، متخصصان بیماری های مغز و اعصاب و نخاع هستند و برخی از بیماران مبتلا به سردرد نیز به آن ها مراجعه می کنند. اما خیلی از پزشکان نیز سردرد مزمن را هم درمان می کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud