چرا تلاش هایم را بی اهمیت جلوه می دهم؟

شما چیزی را می خواهید و ممکن است برای رسیدن به آن بسیار تلاش کنید اما نمی توانید چرا؟ توانایی به معنای تحرک نیست. این حقیقت که شما قادر به انجام کاری هستید و می خواهید آن را انجام دهید فقط به این معنا نیست که به طور حتم آن را انجام خواهید داد. مشکل این است که شما نمی خواهید دست به عمل بزنید و از منطقه ی آرامشتان بیرون بیایید زیرا می ترسید به خودپنداره تان آسیب برسانید. شما می ترسید توانمندیتان را مورد آزمایش قرار دهید. شما تمایل ندارید خطر کنید و آن چه اکنون هستید را رها سازید تا شاید به فردی بهتر تبدیل شوید.

خودپنداره شما افکار، رفتار و سرنوشت شما را شکل می دهد. این که شما خود و دنیایتان را چگونه می بینید نحوه ی رفتار شما را نیز تعیین می کند. ترس از خود پنداره شما مراقبت می کند درست همان طور که از خودتان در مقابل آسیب های جسمانی محافظت می کنید از خود روان شناختی تان نیز حمایت خواهید کرد. اگر برای لحظه ای درباره همه چیزهایی که دوست دارید، انجام دهید اما انجام نمی دهید فکر کنید می توانید ریشه مقاومت خود را با خودپنداره تان و مراقبت از آن پیگیری کنید.

چه باید کرد؟

  1. با ترس هایتان مواجه شوید ریشه تمام ترس های غیر منطقی را می توان در ترس از خودشناسی پیگیری کرد. اغلب جنبه ای از خودتان وجود دارد که تمایل ندارد با آن مواجه شوید یا آن را کشف کنید.از خود بپرسید اگر به هدفی برید می ترسید چه اتفاقی بیفتد؟ و اگر چیزی به ذهنتان نمی رسد بپرسید آیا چیزی وجود دارد که بتوانید تصور کنید در صورت رسیدن به هدفتان از مواجه با آن هراس دارید؟ فقط کافی است ترسهایتان را بر روی صفحه ای کاغذ بنویسید در آن هنگام متوجه خواهید شد که تا چه حدی آن ها غیر منطقی هستند و تا چه اندازه ای احتمال بروز آن ها غیر قابل تحمل است.
  2. اثرات گذشته را بر باورهایی که امروز درباره ی خودتان دارید مرور کنید در خلق خودپنداره شما چه کسی بیشتر تاثیرگذار است؟ چند نفر به طور مثبت بر شما تاثیر گذاشته اند؟ چند نفر به طور منفی تاثیرگذار بوده اند؟ تاثیر هر کدام از آن ها را بررسی کنید و ببینید آیا آن ها موجب تقویت یا تضعیف شما شده اند. تصور کنید که تمام عقاید و باورهای دلسرد و تضعیف کننده را تبدیل به کود کرده و در زیر خاک باورهای تقویت کننده در باغی زیبا دفن خواهید کرد. تجسم کنید هنگامی که هفته بعد به باغتان باز می گردید متوجه می شوید که خاک بی حاصل باغ به زمین حاصلخیزی تبدیل شده و موجب رشد و شکوفایی خودپنداره شما شده است. این تجسم گرایی را به مدت ۲ هفته هر روز دوبار تکرار کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *