چرا کودک به تغذیه جامدات نیاز دارد؟

آموزش آداب معاشرت به کودکان

پزشکان و کارشناسان بهداشت شروع جامدات را قبل از چهار ماهگی توصیه نمی کنند. در عین حال دو عامل وجود دارد که آنها با شروع زود هنگام جامدات با شما توافق دارند که عبارتند از:

  • اگر کودک شما خیلی درشت و گرسنه است و در سه ماهگی هر دو ساعت احساس گرسنگی می کند.
  • اگر کودک شما نارس بوده به ظور معمول جامدات نباید ۱۶ هفته پس از زمان صحیح تولدش به او داده شود. در عین حال این کودکان اغلب گرسنه اند و شروع زود هنگام جامدات ممکن است توصیه شود.
  • نیاز به جامدات:

  • ذخیره آهن موجود در بدن کودک از هنگام تولد تا سن چهار تا شش ماهگی شروع به کاهش می کند. شیر گاو منبع غنی از آهن نیست و نوع آهن موجود در شیر خشک به خوبی آهن موجود در شیر مادر جذب بدن کودک نمی شود. این یکی از مهمترین دلایلی است که کودکانی که با شیشه تغذیه می شوند نیاز به تغذیه با غذاهای دیگر دارند.

    با رشد کودک شما میزان شیر بیشتری جهت تامین انرژی لازم برای رشد و نمو کودک مورد نیاز می باشد. در عین حال معده کودک می تواند به طور کامل پر شود و زمانی می رسد که حتی هر چه بیشتر شیر در هر وعده به کودک بدهید نمی توانید کالری های لازم را جهت تامین انرژی لازم برای رشد کودک فراهم کنید. این زمانی است که می توان جامدات را شروع نمود.

    زمان شروع جامدات:

    زمان شروع جامدات در حدود چها رماهگی است اگر کودک شما شروع به اظهار نارضایتی از مقدار شیری که از شیشه می خورد کند، کودک شما ممکن است بجای اینکه شیر بنوشد سر شیشه را مک زده یا شروع به گاز گرفتن آن کند. اگر کودک شما ناگهان درخواست غذای بیشتری بکند در حالی که ۵ بار تغذیه در روز او را کاملا راضی کرده و هنوز بعد از نوشیدن یک شیشه پر به نظر گرسنه می آید یا شروع به بیدار شدن برای شیر در طول شب می کند در حالی که قبلا به طور کامل می خوابید شما می فهمید که وقت شروع جامدات است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *