چرا پوست در دوران بارداری تیره می شود

بارداری

یکی از تغییرات معمول پوست در دوران بارداری تیره شدن پوست است. علت حقیقی آن ناشناخته است. اما ممکن است با افزایش سطح استروژن مرتبط باشد. در برخی خانم ها تیرگی دور چشم ایجاد می شود. به این تیرگی ملاسما گفته می شود که بیشتر به ماسک بارداری معروف است.

تیرگی پوست معمولا پس از زایمان کمرنگ می شود. تیرگی پوست با قرار گرفتن در معرض آفتاب و یا سایر منابع اشعه ماوراء بنفش شدیدتر می گردد.

در روزهای ابری هم مانند روزهای آفتابی از کرم ضد آفتاب با فاکتور محافظ پوست (SPF) حداقل ۱۵ برای بیرون از منزل استفاده کنید. استفاده از کلاه های لبه پهن نیز از صورت شما در برابر خورشید محافظت می کند. شواهدی مبنی بر این موضوع وجود دارد که لامپ های خورشیدی و حمام های مصنوعی آفتاب نیز ممکن است سرطان پوست را تشدید کند.a

بنابراین از ورود به سالن های تن و حمام آفتاب در دوران بارداری و پس از بارداری بایستی خودداری کرد. ممکن است تعداد خال و لکه ها در دوران بارداری بیشتر شود. اکثر آنها از انواعی نیستند که سرطانی شوند. اگرچه همیشه بهترین راه این است که پیشگیری ها را  انجام داده و هر وضعیت مشکوکی توسط پزشک معاینه شود.

خطر ملانوما (بدخیم ترین نوع سرطان پوست) در مقایسه با سرطان سینه که احتمال آن ۱ به ۸ و ۱ به ۱۰۰ است.

اگر چه به این دلیل که درصد شانس درمان ملانومایی که گسترش نیافته باشد بیش از ۸۵ درصد می باشد جامعه سرطان آمریکا، چکاپ ماهانه توسط خود شخص را به همراه چکاپ ماهانه سینه پیشنهاد می کند.

برای چکاپ پوست در یک جای روشن در مقابل آینه قدری به صورت برهنه قرار بگیرید. از چکاپ پوست سر شروع کرده تا به سمت پایین بدن ادامه دهید به بخش های پایینی پاهای خود توجه بیشتری کنید زیرا بیشترین مکان بروز ملانوما در خانم هاست. برای چکاپ کامل دستگاه تناسلی، داخل دهان و پشت پوش را نیز چک کنید.

برای تست پشت تان از شخصی بخواهید تا آینه را برایتان نگه دارد. در صورتی که یک خال جدید و یا خالی که رشد کرده یا رنگش عوض شده و یا به صورتی تغییر یافته باشد مشاهده کردید به پزشک مراجعه کنید.

یک تغییر دیگر پوست در دوران بارداری خارش شکم است. همزمان با کشیده شدن پوست شکم، پوست خشک شده و به خارش می افتد. بهترین درمان استفاده از لوسیون یا روغن برای مرطوب کردن بدن پس از حمام زمانی که هنوز بدن مرطوب است می باشد. در صورت شدید شدن خارش از پزشک خود درباره استفاده از کرم ضد جوش ۵/۰ درصد هیدروکورتیزون سوال کنید.

شاخه شاخه شدن شریان های سطحی پوست (عنکبوتی شدن شریان ها) معمولا در دوران بارداری در نتیجه افزایش هورمون ها ایجاد می شود. به شکل خطوط کوچک و قرمزی دیده می شوند که از مرکز شاخه شاخه شده شبیه به عنکبوت هستند. این مسئله معمولا درد یا ناراحتی ایجاد نکرده و پس از پایان بارداری برطرف می شود.

کرم های بسیاری در بازار موجودند که ادعا می کنند اثرات خارش روی شکم، سینه و باسن را از بین می برند اگر چه ترک های ناشی از لاغری به داخل تا بافت همبند نفوذ می کند. در صورتی که مادرتان ترک های ناشی از لاغری داشته احتمال آن وجود دارد که شما نیز داشته باشید. کاری برای پیشگیری از آن نمی توان انجام داد و کاری هم برای برطرف کردن آن نمی توان کرد. اگر چه معمولا بعد از زایمان از بین می روند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *