هوش نوجوانتان بستگی به نقاشی کودکی اش دارد

از کودکی و طفولیت می شود درصدی از هوش فرزندان را تشخیص داد. راه ها و روش های مختلفی دارد که یکی از آنها که اثبات شده است، نقاشی کودکان است.

نقاشی کشیدن در کودکی نمره هوش نوجوانی را تعیین می‌کند

در دنیایی که والدین بیش‌ازپیش به هوش و عملکرد مغز کودکانشان اهمیت می‌دهند راه‌های بسیاری وجود دارد که هوش فرد در آینده را تعیین می‌کند. مطالعه محققان کینز کالج لندن نشان می‌دهد که یک آزمون ساده نقاشی می‌تواند هوش کودک را در آینده پیش‌بینی کند.
به گزارش medical daily محققان با انجام آزمونی به نام «یک بچه بکش» از کودکان ۴ ساله خواستند تا تصویر یک کودک را نقاشی کنند و بر اساس میزان پرداختن به جزئیاتی که کودک ترسیم می‌کند نمره ۰ تا ۱۲ در نظر گرفتند. اگر نقاشی آن‌ها شامل اعضای صورت مثل چشم و بینی یا دیگر بخش‌های بدن مانند مو، دست‌ها و پاها بود نمره اضافی دریافت می‌کردند. علاوه بر نقاشی، آزمون‌های هوش کلامی و غیرکلامی هم از آن‌ها گرفته شد.
ده سال بعد هنگامی‌که کودکان ۱۴ ساله شدند محققان مجموعه جدیدی از آزمایش‌های هوش کلامی و غیرکلامی را اجرا کردند و دریافتند امتیازاتی که کودکان در آزمون‌های نقاشی به دست آورده بودند توانست هوش آن‌ها را در سن ۱۴ سالگی پیش‌بینی کند اگرچه این همبستگی متوسط بود.
به گفته یکی از محققان آزمون «یک بچه نقاشی کن» در دهه ۱۹۲۰ به‌منظور سنجش هوش کودکان طراحی شد بنابراین این واقعیت که این آزمون باهوش در سن ۴ سالگی همبسته است قابل پیش‌بینی بود، نکته جالب برای ما این است که این آزمون باهوش در دهه بعدی ارتباط دارد.
توصیه محققان به والدین این است که اگر کودکانشان خوب نقاشی نمی‌کشند نگران نباشند چون عوامل دیگری هم به لحاظ ارثی و هم محیطی در هوش کودک دخیل است. شاید قرار گرفتن کودک در معرض چیزهای زیاد بتواند هوش آن‌ها را بیشتر کند اما روش مخالف آن یعنی تلاش برای تحریک حس کنجکاوی و ماجراجویی و نه صرف مواجهه با اشیای و چیزهایی که به آن‌ها گفته‌شده می‌تواند تأثیر بسزایی داشته باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *