آشنایی با روش های سرمایه گذاری کم ریسک

سرمایه‌گذاری

سرمایه‌گذاری

 

چگونه سرمایه گذاری کم ریسکی داشته باشیم؟

سرمایه گذاری در همه دنیا یکی از روش های حفظ و افزایش ارزش سرمایه بوده است. در کشور ما به جهت نرخ بالای تورم و شرایط اقتصادی آشفته مردم همواره به دنبال راه هایی بودند تا بتوانند ارزش سرمایه خود را حفظ کنند.

از آنجایی که ریسک بعضی از روش ها خیلی بالاست و نمی تواند تضمینی بر حفظ و افزایش سرمایه باشد بسیاری از افراد به دنبال راه هایی برای سرمایه گذاری کم ریسک هستند.

سرمایه گذاری کم ریسک به چه معناست؟

ریسک در لغت به معنای خطر پذیری است. سرمایه گذاری کم ریسک هم به معنای خطر پذیری کم در روش سرمایه گذاری است. در حقیقت اگر شما بخواهید که به سود خیلی زیادی برسید طبیعتا باید ریسک پذیر باشید اما اگر خیلی ریسک پذیر نیستید و می ترسید یکباره کل سرمایه تان از دست برود بهتر است روش های کم ریسک را امتحان کنید.

 

واقعیت این است که در شرایط فعلی کشور ما هم خیلی نمی توان در سرمایه گذاری ریسک کرد. بازارهای مالی، بازار ارز و سکه و طلا همواره در معرض تلاطم و تغییرات شگفت انگیزی هستند و همچنین ارزش پول و سرمایه ملی ما روز به روز در حال افت و کاهش است. بدین شکل است که داشتن دانش و تخصص در مورد سرمایه گذاری و انتخاب روش های کم ریسک تر برای شرایط فعلی ما بهتر است.

 

در یک بیان کلی سرمایه گذاری کم ریسک به روش هایی گفته می شود که در آن ارزش پول و سرمایه فرد حفظ شده و در طول زمان دچار مشکل نشده و به رشد برسد. البته همان طور که گفتیم روش های سرمایه گذاری کم ریسک سود کمتری نسبت به روش های پر ریسک دارند اما خوبی آن ها این است که شما درباره حفظ سرمایه و سود آن مطمئن هستید و دیگر نگرانی بابت گران شدن و ارزان شدن و تصمیمات اقتصادی و تصمیمات دولتی و عوامل تاثیر گذار دیگر ندارید.

 

 

روش های سرمایه گذاری کم ریسک

سرمایه گذاری در بعضی بازارها نیاز به تخصص بالایی دارد و با توجه به نوسانات بالای نرخ ارز و طلا بسیار پر ریسک است. مثلا سرمایه گذاری در بورس و ارز دیجیتال و حتی ارز و طلا. این بازارها اگر چه می توانند بسیار پر سود باشند در عین حال هم ریسک بالایی دارند.

 

کسانی که می خواهند در این مسیرها قدم بگذارند باید اطلاعات کامل و کافی درباره آن ها داشته باشند و بتوانند به خوبی وضعیت را پیش بینی کنند و همچنین باید بتوانند از نوسانات به نفع خود سود ببرند. اما خوب پر واضح است که هر کسی در این امور متخصص نیست. بسیاری از مردم ترجیح می دهند از روش های کم ریسک استفاده کنند. به همین دلیل ما در ادامه این روش ها را برایتان توضیح داده ایم.

 

صندوق های سرمایه گذاری

صندوق های سرمایه گذاری انواع مختلفی دارند. این صندوق ها متعلق به بازار بورس هستند اما تفاوت هایی با آن دارند. در واقع در این روش شما سرمایه خود را به فردی متخصص در امور آن صندوق می سپارید و او برای شما در بازار فعالیت می کند. با این روش شما به سود خود می رسید و به شکل های مختلف آن را دریافت می کنید. در این روش شما نگرانی بابت دانش نداشتن در امور سرمایه گذاری در بورس را ندارید.

 

همان طور که گفتیم صندوق های سرمایه گذاری بسیار زیاد هستند. اما اگر به دنیال سود ثابت و کم ریسک ترین آن ها باشید باید سرمایه خود را به صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت بسپارید. شما با سرمایه گذاری ثابت همواره به سود خود می رسید مانند سپرده بانکی که هر ماه یا سالانه سود پرداخت می کند. اما در این روش سود شما بیشتر است و گاهی نسبت به افزایش، ارزش روزانه آن بیشتر هم می شود.

 

صندوق های سرمایه گذاری مزایای بالایی دارند و به همین جهت به یکی از بهترین روش ها برای سرمایه گذاری کم ریسک تبدیل شده اند. از جمله مزایای آن ها می توان به شفافیت بالا، نظارت تخصصی و همچنین سود ثابت و افزایشی و البته همیشگی و در نهایت حفظ ارزش سرمایه شما اشاره کرد.

 

 

سرمایه گذاری در بانک

اگرچه سپرده گذاری در بانک یک روش پس انداز پول است و نه سرمایه گذاری اما بسیاری از افراد آن را به عنوان یک روش سرمایه گذاری کم ریسک می شناسند. اگر چه این روش تقریبا کم ریسک ترین روش ها است اما خوب است بدانید که با این روش ارزش اصلی پول شما در طول زمان از دست می رود.

 

بانک ها ماهانه مبلغ معینی را روی سپرده های شما سود پرداخت می کنند. شاید اگر در شرایط فعلی کشور نبودیم و نرخ تورم بالای ۴۰ درصدی را نداشتیم این روش برای حفظ سرمایه و کسب سود مفید بود اما بهتر است بگوییم که این روش تنها روشی کم ریسک است اما با گذشت زمان نه تنها ارزش سرمایه شما افزایش نمی یابد بلکه کاهش هم می یابد؛ زیرا همواره نرخ تورم در ایران بالاتر از نرخ سود بانکی است. به عنوان مثال اگر تورم ۴۰ درصد باشد و در بهترین حالت نرخ سود بانکی ۲۰ درصد شما به اندازه این ۲۰ درصد فاصله ضرر خواهید کرد.

 

سرمایه گذاری در بازار مسکن و زمین

اگرچه این روش سرمایه گذاری خیلی هم کم ریسک محسوب نمی شود اما اگر کمی ریسک را چاشنی کارمان کنیم می تواند یکی از بهترین روش ها برای کسب سود باشد. به طور کلی می توان از پیشینه قیمت های زمین و ملک چنین برآورد کرد که قیمت ها همیشه روند صعودی داشته است و حتی اگر قیمت ها بالا هم نرود پایین نمی آید.

 

پس این بدان معناست که شما در بدترین حالت ممکن هم ضرر نمی کنید بلکه تنها به سود نمی رسید. البته ناگفته نماند برای ورود به این بازار لازم است موارد مهمی را مد نظر قرار دهید و مواظب باشید سرتان کلاه نرود.

 

به عنوان مثال زمینی را در جایی بی آب و علف نخرید با این نیت که در آینده منطقه رشد می کند و شما به سود می رسید. در حقیقت اگر می خواهید در این بازار سرمایه گذاری کم ریسکی کنید باید زمین ها یا ملک هایی را با موقعیت مناسب خریداری کنید. در این بازار باید خیلی دقت داشته باشید.

 

یکی از معایب این روش سرمایه گذاری نقد شوندگی پایین است. در واقع زمین و ملک اگرچه یک سرمایه خیلی خوب است اما شما در لحظه نمی توانید آن را به قیمت مناسب و به روز بفروشید بلکه گاهی ممکن است مجبور باشید سال ها منتظر بمانید تا ملک شما فروش برود و نقد شود. پس در خرید ملک خیلی دنبال نقد شوندگی سریع نباشید.

 

برای اینکه این مشکل را از سر بردارید می توانید در صندوق های سرمایه گذاری ملک و زمین وارد شوید. این روش در واقع یک روش سرمایه گذاری غیر مستقیم است و شما با سرمایه کم هم می توانید به آن وارد شوید. سبد این صندوق املاک و مستغلاتی است که گواهی پایان کار خود را اخذ کرده باشند. امنیت این روش بالاست اما با این حال نسبت به روش های دیگر باز هم نقد شودگی کمتری دارد.

 

 

خرید اوراق مشارکت

اوراق مشارکت یکی دیگر از روش های کم ریسک برای حفظ سرمایه و کسب سود است. در این روش شما اصل پول خود را حفظ می کنید. اوراق مشارکت توسط شرکت های مختلف وکارخانه ها عرضه می شود. در واقع آن ها برای تامین بخشی از مخارج شرکت اوراق مشارکت خود را به سرمایه گذاران عرضه می کنند.

 

سرمایه گذاران هم با خرید آن ها در سود ها و منافع شرکت مربوطه سهیم می شوند. پس این بدان معنا نیست که فرد سرمایه گذار مالک بخشی از شرکت است بلکه تنها به معنای شراکت در سود و زیان شرکت مربوطه است.

 

سود حاصل از این اوراق با توجه به مبلغ اسمی آن ها به شکل های ماهانه یا روزانه و روش های دیگر به حساب سرمایه گذاران واریز می شود. این اوراق دارای سررسید معین هستند و هنگامی که سر رسید آن ها فرا برسد افراد مبلغی که بابت خرید اوراق پرداخت کرده اند دریافت کرده و ارتباط آن ها با شرکت مربوطه از بابت کسب سود و زیان هم قطع می شود.

 

این روش از جهت حفظ اصل سرمایه به سپرده گذاری بانکی شباهت دارد اما از جهت اینکه سود این شرکت ها بسیار بالاتر از سودهای بانکی است روش خیلی بهتری برای سرمایه گذاری است.

 

 

کلام پایانی

حفظ ارزش سرمایه در کشور ما بسیار اهمیت دارد و علت آن هم نرخ بالای تورم و شرایط نامساعد اقتصادی در کشور است. در حقیقت ما نمی توانیم اطمینان داشته باشیم که قیمت ها حتی به شکل روزانه تغییر نکند و این بالا رفتن قیمت ها در تمامی بازار ها از ارز و طلا گرفته تا زمین و ملک تاثیر می گذارد.

 

با توجه به این موضوع باید از روش های مختلفی برای حفظ ارزش اصلی سرمایه و کسب سود استفاده کنیم. روش های سرمایه گذاری کم ریسک برای افرادی که نگران هستند نتوانند از این بازار پرتلاطم به سود برسند و حتی نگران از دست رفتن سرمایه اولیه خود هستند بهترین گزینه است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *