آیا استفاده از چای سبز در دوران شیردهی مجاز است؟

درمان آکنه

چای سبز

 

استفاده از چای سبز در دوران شیردهی

کافئین یکی از چیزهایی است که باید کمتر در دوران شیردهی استفاده شود. بزرگان خانواده به شما سفارش می کنند به جای قهوه صبحگاهی، یک نوشیدنی سالم مثل چای سبز بخورید.

ولی آیا در چای سبز کافئین وجود دارد یا خیر؟ چای سبز یک محصول گیاهی است که دارای کافئین، پلی فنل و تانن است.

آیا نوشیدن چای سبز برای زنان شیرده مناسب است؟

استفاده متوسط از چای سبز در طول شیردهی خوب است. اما مصرف بیش از اندازه باعث عوارض زیر می شود:

 

– چای سبز در دوران شیردهی سبب کاهش شیر مادر می شود. به گونه ای که استفاده زیاد آن در طی روز سبب خشک شدن کامل شیر شما خواهد شد.

 

– استفاده از چای سبز سبب زیاد شدن ناراحتی گوارشی و به وجود آمدن یبوست در زنان شیرده می شود.

 

– مقدار خیلی کوتاه دارو هم در بدن بر کیفیت شیر مادر اثر منفی می گذارد. چون هر چه مادر می خورد، بعد از شش ساعت بر نوزاد اثر می گذارد. استفاده بیش از اندازه چای سبز سبب می شود شیر مادر کافئین را جذب کند. کافئین هم سبب تحریک نوزاد شیرخوار می شود. در این وضعیت نوزاد بی قرار شده و خوابش به هم می ریزد. در حالی که شما نمی توانید دلیل بهانه گیری او را پیدا کنید. پس، استفاده بیش از اندازه کافئین برای مادران شیرده سفارش نمی شود چون سبب بی خوابی نوزاد می شود.

 

– چنانچه در دوران بارداری از استفاده از کافئین خودداری نکرده باشید و در حال حاضر هم چای سبز استفاده می کنید، نوزاد بیشتر در معرض ابتلا به عوارض جانبی کافئین قرار خواهد گرفت. ن هاینکه که شما اصلا نوشیدنی های کافئین دار استفاده نکنید. ولی تا هنگامی که کودک بزرگتر نشده است و فقط تغذیه او شیر مادر می باشد بهتر است استفاده از این نوشیدنی را کاهش دهید.

 

– مصرف بیش از اندازه نوشیدنی های کافئین دار بعضی اوقات حتی سبب اسهال در نوزاد می شود.

 

چقدر می توانید چای سبز در زمان شیردهی بنوشید؟

تنها دو فنجان در روز ، با هر فنجان حدود ۲۳۷ میلی لیتر ، بی خطر است. چای سبز مملو از چندین آنتی اکسیدان است ، ولی دارای کافئین می باشد. در هر فنجان حدود ۲۹ میلی گرم کافئین در یک فنجان (۲۳۷ میلی لیتر) وجود دارد ، در حالی که میزان دریافت کافئین روزانه (از تمام نوشیدنی ها) در طی شیردهی نباید بیش از ۷۰۰mg باشد.

 

کارشناسان پیشنهاد می کنند استفاده از هر نوشیدنی کافئین دار را به دو فنجان در روز برسانید. به یاد داشته باشید چنانچه از غذاهای کافئین دار دیگری مثل شکلات ، قهوه و نوشابه استفاده کنید. پس ، شما مجبور هستید مقدار استفاده از چای سبز خود را به طوری تنظیم کنید که همه دریافت کافئین از منابع گوناگون از حد مجاز تجاوز نکند.

 

در استفاده از روزانه کافئین توجه داشته باشید. قهوه ، نوشیدنی های گازدار و شکلات دارای کافئین هم هستند. از استفاده از چای سبز با غذاهای غنی از آهن مثل سبزیجات برگدار پرهیز کنید.

 

چه چیزهایی جای چای سبز می توان استفاده کرد؟

چنانچه می‌خواهید از مصرف کافئین در دوران شیردهی خودداری کنید. می‌توانید نوشیدنی‌های بدون کافئین، یا با کافئین خیلی استفاده کنید. به جای استفاده از چای سبز در دوران شیردهی می‌توانید از نوشیدنی‌های زیر استفاده کنید:

چای سفید، چای بابونه، چای زنجبیل، چای قاصدک، چای میوه گل رز، چای نعنا

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *