پ پ

آیا کاهش کالری بر روند پیری تاثیر می گذارد؟

شایعه شده تعداد کالری هایی که در روز می خورید، می تواند بر روند پیری تاثیر بگذارد. اما آیا این درست است؟ متخصص تغذیه ما به این پرسش پاسخ می دهد:

پرسش: شنیده ام که محدود کردن کالری می تواند باعث کند شدن روند پیری شود. آیا این درست است؟

پاسخ کوتاه: ممکن است محدود کردن کالری، روند پیری را کندتر کند اما استراتژی های فعال (پیش بینی تغییرات و رویدادها از قبل و برنامه ریزی برای آن) و با محدودیت کمتر وجود دارند که شاید بخواهید، اول آنها را امتحان کنید.

پاسخ طولانی: گفته می شود که محدودیت طولانی مدت کالری، راهی برای افزایش طول عمر شماست. دلیلش، تحقیقی است که روی حیوانات انجام شد و نشان داد که محدود کردن کالری منجر به زندگی طولانی تر می شود(گاهی اوقات تا ۶۵% باعث طول عمر می شود). اما٬ ما موش آزمایشگاهی نیستیم و هر چیزی که باعث بهبود سلامتی در حیوانات شود، روی انسان ها نیز همان تاثیر را نمی گذارد. به علاوه، شواهد مطمئنی که نشان دهد محدودیت مزمن کالری در واقع طول عمر انسان را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد، وجود ندارد. «قابل توجه» در این جا یک کلمه مهم است: اگر شما ۲۵% کمتر از نیاز بدنتان، کالری مصرف کنید ممکن است ۶ ماه بیشتر عمر کنید. اما این انتخاب می تواند باعث شود دمای بدنتان، سردتر از میزان نرمال باشد، سرعت سوخت و ساز بدنتان کاهش یابد و به طور بالقوه، میل جنسی تان کم شود.

یک پیشنهاد جایگزین: ثابت شده که سه استراتژی فعال و بدون محدودیت که در زیر آورده ایم می تواند از سرعت روند پیری بکاهد:

مدیتیشن روزانه

این کار را امتحان کنید: یکی از بهترین راه ها برای افزایش سلامت مغز و رشد آن، برطرف کردن استرس مزمن و زوال شناختی(که باعث پیری می شود) این است که بنشینید و سعی کنید به هیچ چیز فکر نکنید. نشستن و آرام نفس کشیدن، یکی از بهترین کارهایی است که می توانید برای افزایش طول عمرتان انجام دهید.۱۰  تا ۲۰ دقیقه در روز، تلفن همراهتان را کنار بگذارید، لپ تاپتان را ببندید و تعداد نفس هایتان را بشمارید.

ورزش روزانه

ورزش، یک داروی ضد پیری قوی برای مغز شماست. ورزش منظم با شدت کم و زیاد بر ترشح انتقال دهنده های عصبی و فاکتورهای رشد که یک مغز سالم و جوان را پرورش می دهند، اثرات مثبت می گذارد.

مکمل های روغن ماهی

مکمل روغن ماهی برای قلب و پوستتان مفید است و ممکن است سرعت پیر شدن کروموزوم ها (نشانه ای از پیری بیولوژیکی) را کاهش دهد.تحقیقات نشان می دهد که مصرف زیاد EPA/DHA یعنی چربی های موجود در روغن ماهی، می تواند سرپوش محافظتی روی کروموزوم ها را که در طول زمان، سرعت از بین رفتن کروموزوم ها را کاهش می دهد،تقویت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید