آیا کم درآمدها هم می توانند به فضا بروند؟

فضا

تصور آینده خورشید و زمین در آینده و غیر قابل سکونت بودن آن فکر هر عاقلی را به خود مشغول می کند. چگونه می توان در آینده به مکانی امن و سیاره ای دیگر نقل مکان کرد؟

بسیاری تصور می کنند فضا فقط جای پولدارهاست. جای کشورهای ثروتمند که برای اسباب بازی های فضایی خود دلارهای کلان خرج می کنند تا با دستاوردهای آن قدرت نمایی کنند، اما واقعیت این است که امروزه فضا عرصه ای فانتزی نیست و همگان به ارزش آن آگاهند.

به همین دلیل است که بیش از ۸۰ کشور جهان از دارا و ندار برای خود آژانس، سازمان یا نهادی دارند که متولی توسعه فضایی کشورشان است. در این میان هرچند کشورهای قدرتمند با توان مالی بالا سهم بیشتری در توسعه فناوری های فضایی دارند و دنیای رسانه ها پر است از دستاوردهای رنگارنگ آنها درباره فناوری های عجیب و غریب فضایی یا تلاش برای پیاده کردن انسان روی کره مریخ و از این نوع خبرها، ولی دیگر کشورها هم بیکار ننشسته و هر کشوری بنا به بضاعت خود تلاش می کند از سفره گسترده فضا بهره ای بگیرد. کشورهای ثروتمند با بودجه های کلان فضایی فهرست متنوعی از پروژه های فضایی را دنبال می کنند. این در حالی است که کشورهایی با بودجه های کمتر سعی می کنند بر بخش های کاربردی و اصلی این برنامه ها تمرکز کنند تا با حداقل هزینه، بیشترین بهره را از فعالیت های فضایی خود ببرند. در ادامه با مهم ترین فعالیت های فضایی چند کشور آشنا می شویم.

بلاروس

فعالیت های فضایی در بلاروس در حوزه کاری آکادمی ملی علوم این کشور است و آژانس فضایی بلاروس تحت نظارت این آکادمی قرار دارد. میراث فضایی دوران شوروی برای بلاروس دو فضانورد بود که هم اکنون هر دو در روسیه مشغول فعالیت هستند. البته ریشه های فعالیت فضایی این کشور به هر حال در آن دوران قرار دارد. آژانس فضایی بلاروس که سال ۲۰۰۹ تاسیس شد محورهای کاری محدود اما هدفمندی را برای فعالیت های خود مشخص کرده است. تربیت متخصصان فضایی و ترویج دانش فضایی از کارهای زیربنایی است که به آن توجه می شود. از سوی دیگر بلاروس برنامه مشخصی برای توسعه سامانه های ماهواره ای خود دارد.

این کشور، اولین ماهواره خود را که یک ماهواره سنجش از دور بود و می توانست عکس های سیاه و سفید با قدرت تفکیک مکانی ۱.۲ متر و عکس های رنگی با قدرت تفکیک مکانی ۱۰.۵ متر بگیرد را پس از ۹ سال تلاش سال ۲۰۱۲ به فضا فرستاد. در حال حاضر نیز برنامه اصلی این کشور توسعه ماهواره های سنجش از دور زمین (ERS) با همکاری روسیه است. این سری ماهواره ها، از دقت بالایی برخوردار خواهند بود و اعلام شده تا سال ۲۰۱۵ یک ماهواره از این خانواده به نام تلسکوپ پرنده در مدار قرار خواهد گرفت، اما توسعه این ماهواره ها خود بخشی از یک برنامه بزرگ تر است که به موجب آن روسیه به توسعه زیرساخت های بلاروس ازجمله پایگاه زمینی کنترل ماموریت کمک می کند. تمام این برنامه ها در راستای پروژه ای مشترک میان کشورهای روسیه، اوکراین، قزاقستان و روسیه تحت عنوان توسعه سامانه مطالعات جغرافیایی قرار دارد.

از دیگر برنامه های بلاروس که توسط آکادمی ملی علوم این کشور برنامه ریزی شده، توسعه سامانه های مخابرات فضایی، ایستگاه های زمینی دریافت و تحلیل داده های ماهواره ای و سامانه ملی موقعیت یابی و زمان سنجی است.

آذربایجان

آژانس فضایی آذربایجان یکی از سازمان های فضایی نسبتا قدیمی است که سنگ بنای آن زمان شوروی سابق و ابتدای دهه ۹۰ گذاشته شد. صنایع فضایی آذربایجان ابتدا برای تولید برخی تجهیزات مورد نیاز شوروی ایجاد شد، اما با فروپاشی شوروی این صنایع تعطیل شد و هم اکنون نیز کارخانجات مربوطه از رده خارج شده اند.

دور بعدی فعالیت های فضایی آذربایجان با توجه خاص به ماهواره های مخابراتی و براساس همکاری با کشورهای غربی سال ۲۰۱۳ به ثمر نشست. آذربایجان ابتدا به توسعه ایستگاه های زمینی کوچک مخابرات ماهواره ای پرداخت و همزمان ساخت ماهواره های سری Azerspace توسط شرکت بوئینگ را در دستور کار قرار داد. اولین عضو این خانواده سال ۲۰۱۳ به فضا پرتاب شد. از سوی دیگر ایرباس نیز برای ساخت ماهواره های نظارت بر زمین سری Spot به صنایع فضایی آذربایجان وارد شد تا این کشور علاوه بر آمریکا از همکاری با کشورهای اروپایی نیز سود ببرد.

قزاقستان

پایگاه پرتاب فضایی بایکانور، اولین چیزی است که با شنیدن نام قزاقستان به ذهن می رسد. این پایگاه قدیمی از دیرباز سرمنشاء ایجاد و ادامه کار بخشی از صنعت فضایی قزاقستان بوده که عمدتا به حوزه پرتابگرها مرتبط می شود. این پایگاه همچنین محور همکاری روسیه با قزاقستان است.

اما فعالیت های فضایی قزاقستان که با رهبری طلعت موسابایف، از فضانوردان کارکشته جهان هدایت می شوند، منحصر به بایکانور نیست و این کشور همکاری نزدیکی با ایتالیا برای توسعه ماهواره های مخابراتی دارد. اولین محصول این همکاری با نام Kazsat ۱ یک سال پیش از تولد سازمان فضایی قزاقستان و سال ۲۰۰۶ به فضا پرتاب شد. ماهواره Kazsat ۲ نیز به دنبال آن در سال ۲۰۱۱ به فضا رفت و هم اکنون دو کشور برای توسعه این خانواده از ماهواره ها به همکاری خود ادامه می دهند.

کره جنوبی

موسسه تحقیقات هوافضایی کره که از سال ۱۹۸۹ فعالیت خود را آغاز کرد، متولی توسعه صنعت فضایی در این کشور است. این موسسه تمرکز خود را بر توسعه چند پلتفرم ماهواره که عمدتا کاربری چند منظوره دارند و همچنین ساخت ماهواره بر KSLV قرار داده است. همسایگی با کره شمالی موجب شد تا کره جنوبی اولین فعالیت خود را برای رسیدن به ماهواره ای چند منظوره با توانایی عکسبرداری دقیق انجام دهد. این فعالیت ها به ساخت سری ماهواره های Arriang منجر شد. از سوی دیگر اهمیت ماهواره های مخابراتی این کشور را بر آن داشت تا توسعه پلتفرم سری Coms را پیگیری کند. این خانواده از ماهواره ها همچنین به منظور تهیه تصاویر هواشناسی و انجام تحقیقات اقیانوس شناسی به کار می روند. علاوه بر این دو پلتفرم، کشور کره جنوبی ماهواره های تحقیقاتی سری Stsat را نیز در دستور کار قرار می دهد.

فارغ از فعالیت های انجام شده توسط موسسه تحقیقات هوافضایی کره، دولت این کشور به منظور جلب اشتیاق جوانان خود به کسب علم و دانش ۲۸ میلیون دلار را هزینه تربیت فضانورد و فرستادن آن به فضا توسط روسیه کرده است.

مالزی

مالزی ازجمله کشورهایی است که برای توسعه فناوری فضایی به تاسیس یک آژانس فضایی در سال ۲۰۰۲ پرداخت. هرچند برنامه فضانورد مسلمان این کشور که در راستای پروژه اولین مالزیایی فضانورد تعریف شد سر و صدای بسیاری به پا کرد، اما واقعیت این است که مالزی هزینه چندانی برای آن نداد و بیشترین بهره تبلیغاتی را از آن گرفت؛ چراکه می توان گفت این برنامه امتیازی بود که روسیه در جریان خرید هواپیماهای سوخوی به مالزی داد و تمام هزینه های آموزش فضانورد را تقبل کرد. از طرفی برنامه فضانورد مسلمان درواقع تدوین قوانین و احکام اسلامی ازجمله تعیین اوقات شرعی و جهت قبله برای فضانوردان مسلمان بود، اما برنامه اصلی توسعه فضایی مالزی چیز دیگری است.

این کشور توسعه چند پلتفرم ماهواره ای را با اهدافی مشخص دنبال می کند. یک سری از ماهواره های نظارت بر زمین مالزی بر پایه میکرو ماهواره های خانواده Tiungsat قرار گرفته اند که با انتقال فناوری از کشور انگلیس در حال توسعه هستند. مالزی از سوی دیگر پروژه ساخت ماهواره های نظارت بر زمین بومی تحت عنوان Razksat را دنبال می کند. گفته می شود این ما هواره ها که برای قرار گرفتن در مدار پایینی زمین طراحی می شوند قادر به تهیه عکس هایی با دقت تفکیک بالا هستند. علاوه بر این برای توسعه ماهواره های مخابراتی مدار ژئو، مالزی ساخت ماهواره های سری Mesat را به شرکت بوئینگ واگذار کرده است. اولین عضو این خانواده سال ۱۹۹۶ به فضا پرتاب شد و پس از آن تاکنون دو ماهواره دیگر از این سری برای مالزی ساخته و پرتاب شده اند، اما اینها تمام آرزوهای مالزی برای دستیابی به فضا نیستند و این کشور در حال توسعه ماهواره بر خود با همکاری ژاپن نیز هست تا به عنوان یک قدرت فضایی واقعی با دسترسی مستقل به فضا مطرح شود.

اندونزی

موسسه ملی هوانوردی و فضای اندونزی که سال ۱۹۶۳ تشکیل شد با توجه به موقعیت جغرافیایی مناسب این کشور برای پرتاب های فضایی پروژه های متعدد تاسیس پایگاه های پرتاب را با همکاری روسیه در دستور کار اصلی خود دارد. به دنبال این برنامه اندونزی بشدت مشتاق توسعه ماهواره برهای بومی برای خود است و تاکنون دو پروژه RX و RPS را در این زمینه کلید زده است. علاوه بر این توسعه ساندینگ راکت ها بخشی دیگر از برنامه فضایی این کشور را تشکیل می دهد.

اندونزی تلاش می کند تا از دانش متخصصان اوکراینی برای سرعت بخشیدن به پیشرفت های خود در این مسیر بهره بگیرد. همچنین این دو کشور برای توسعه ماهواره های اندونزی با یکدیگر موافقتنامه امضا کرده اند. با وجود این آمریکا و آلمان شرکای اصلی اندونزی در حوزه توسعه ماهواره ها هستند. این کشور ساخت ماهواره های مخابراتی خود را تحت سری Palapa به دست شرکت بوئینگ سپرده و برای گسترش دانش متخصصان خود به توسعه ماهواره کوچک تحقیقاتی Lapar با همکاری آلمان روی آورده است.

پاکستان

برنامه های فضایی در کشور پاکستان بشدت تحت تاثیر رقابت های این کشور با هند قرار دارد. کمیته تحقیقات فضایی پاکستان که از سال ۱۹۶۱ مشغول فعالیت است تاکنون موفقیت های بسیاری را در زمینه توسعه انواع ماهواره برها و ماهواره ها کسب کرده است. فرستادن ماهواره بر رهبار به ارتفاع ۱۳۰ کیلومتری در سال ۱۹۶۲ این کشور را به عنوان سومین قدرت آسیایی با توانایی انجام چنین پرتاب هایی مطرح کرد. ماهواره بر چند مرحله ای هاتف نیز از دیگر دستاوردهای پاکستان بود که سال ۱۹۸۹ توانست ۱۵۰ کیلوگرم محموله را در ارتفاع ۶۰۰ کیلومتری قرار دهد. جالب آن که یکی از اهداف اصلی این پروژه انجام کار مشترک توسط سازمان های پراکنده داخلی و به اشتراک گذاری تجربیات متخصصان این کشور با یکدیگر بود. پاکستان هم اکنون کار توسعه ماهواره بر شاهین را نیز در دست انجام دارد.

این کشور همچنین در توسعه ماهواره های بومی با کاربردهای مختلف ازجمله مخابراتی، نظارت بر زمین و هواشناسی نیز فعالیت داشته است. این فعالیت ها که در آغاز با همکاری کشورهای دیگر بویژه آمریکا صورت می گرفت در حال حاضر روی توسعه پلتفرم های ماهواره های Badr و Paksat تمرکز یافته است.

ترکیه

موسسه تحقیقات فناوری فضایی ترکیه که سال ۱۹۸۵ بنیانگذاری شد، هم اکنون در سه زمینه توسعه زیرساخت ها و پایگاه های زمینی، ماهواره برها و ماهواره ها مشغول فعالیت است، اما بزرگ ترین دستاوردهای این موسسه تاکنون در حوزه توسعه ماهواره ها بوده است. ترکیه تاکنون به توسعه پلتفرم های مختلفی با کاربردهای مخابراتی و نظارت بر زمین پرداخته است و فقط شمار ماهواره های مخابراتی سری Turksat که به فضا فرستاده شده اند به عدد ده می رسد. این ماهواره ها در ترکیه ساخته و فقط در برخی مدل های آنها از کمک ژاپنی ها استفاده شده است. ترکیه همچنین توسعه ۴ پلتفرم ماهواره های نظارت بر زمین را با اهداف مختلفی دنبال می کند. این کشور سال ۲۰۰۳ ماهواره سنجش از دور Bilsat را به فضا فرستاد. ترکیه همچنین با همکاری ایتالیا مشغول توسعه مدل های مختلف ماهواره های سری Goturk است. از طرفی ماهواره های خانواده Rasat نیز به عنوان یک پلتفرم بومی و توسط متخصصان ترک در حال ساخت است. علاوه بر این ها ترکیه به دانشگاه ها نیز توجه داشته و از ساخت ماهواره دانشجویی Itupsat حمایت کرده است.

نیجریه

نیجریه ازجمله کشورهای آفریقایی است که دستیابی به فضا را به عنوان یک هدف مهم ملی با جدیت دنبال می کند. این کشور تاکنون پنج ماهواره را با همکاری کشورهای چین و انگلیس در فضا قرار داده و هم اکنون به دنبال ساخت ماهواره بومی تا سال ۲۰۱۸ است. ماهواره های سری Nigersat که با همکاری انگلیسی ها ساخته شد، درواقع بخشی از یک برنامه بین المللی برای ایجاد یک منظومه ماهواره ای به منظور پایش بلایای طبیعی بود. نیجریه از این ماهواره ها همچنین برای پیدا کردن مناطق گسترش زیستگاه های پشه مالاریا و هشدار درباره شیوع بیماری استفاده می کند. ماهواره Nigcom که توسط چین ساخته شد و در اختیار نیجریه قرار گرفت نیز به عنوان اولین ماهواره مخابراتی قاره آفریقا سال ۲۰۰۷ پرتاب شد.

نیجریه توسعه ماهواره بر بومی تا سال ۲۰۲۵ را به عنوان برنامه های خود اعلام کرده و به گفته رسانه ها این کشور به این منظور مشغول مذاکره با کشور اوکراین برای انتقال فناوری است. علاوه بر این تربیت فضانورد توسط روسیه نیز در فهرست برنامه های آینده این کشور قرار دارد.

کلید موفقیت در کار فضایی بدون هزینه زیاد

نگاهی به مسیر طی شده و برنامه های آینده کشورهایی که با وجود بودجه کم فضایی علاقه مند به راهیابی به فضا هستند نشان می دهد، این کشورها هرچند بضاعت مالی اندکی دارند، اما با تکیه بر پروژه های کاربردی و توسعه عمیق تعداد محدودی پلتفرم ماهواره ای و انتخاب هوشمندانه در انجام خرید و همکاری یا بومی سازی در زمینه های مختلف بر مبنای محاسبات اقتصادی موفق شده اند بخوبی از مزایای فضا استفاده کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *