استفاده از ترکیبات فلورسنت برای درمان سرطان

ژن های سرطانی

دانشمندان آکادمی علوم روسیه، ترکیبات شیمیایی فلورسنت جدیدی با عنوان «فلوروفورها» توسعه داده‌اند که می‌تواند در درمان فوتودینامیکی سرطان موثر باشد.

در این روش درمانی تومورهای سرطانی مورد هدف قرار می‌گیرند. از این ترکیبات با رنگی کردن بافت‌های آسیب دیده، در فرآیند شناسایی تومور استفاده می‌شود و در عین حال می‌توان با کمک آن‌ها سلول‌های سرطانی را بدون آسیب رسیدن به بافت‌های سالم از بین برد. نتایج این تحقیق را مجله‌ی Dyes and Pigments منتشر شده است.

از آنجا که همه‌ی مواد اولیه‌ی مورد نیاز برای تولید فلوروفورها در دسترس هستند و ناخالصی ایجاد کننده‌ی عوارض جانبی نیز در آن‌ها وجود ندارد، تولید این ترکیبات با هزینه‌ی بسیار کمی امکان‌پذیر است. تست فلوروفور بر روی سرطان دهانه‌ی رحم نتایج بسیار امیدوار کننده‌ای داشته است و دانشمندان اکنون در حال بررسی نحوه‌ی اثر ترکیبات جدید بر روی سلول‌های سرطانی مختلف هستند.

فلوروفورها زمانی که در معرض نورهای مرئی یا فرابنفش قرار می‌گیرند، از خود نور مرئی ساطع می‌کنند. این مواد می‌توانند وارد بافت‌هایی شوند که در معرض واکنش‌های التهابی هستند. فلوروفورها با مولکول‌های زیستی بافت‌های بدن برهکمنش دارند و زمانی که نور فرابنفش یا مرئی بر روی آن‌ها می‌تابد، مکان‌هایی که رشد تومور در حال رخ دادن است شناسایی می‌شود.

با این کار می‌توان اندازه‌ی تومور و همچنین مرزهای آن‌را به‌صورت دقیق مشخص کرد. دانشمندان در زمان انجام آزمایش بر روی فلوروفورها دریافته‌اند که این ترکیبات می‌توانند دو عملکرد مجزا را انجام دهند و نه تنها مکان تومور را مشخص می‌کنند، بلکه می‌توانند سلول‌های سرطانی را نیز نابود کنند.

فلوروفورها می‌توانند در نواحی خاصی از سلول‌ها تجمع کنند و تحت تابش نورهای مرئی و فرابنفش نواحی آسیب دیده را به‌صورت سبز روشن نمایان کنند. دانشمندان در بررسی‌های خود دریافته‌اند که فلوروفورها در مرحله‌ی بعد به‌عنوان حساس‌کننده به نور عمل می‌کنند و رادیکال‌های آزاد تولید می‌کنند. این رادیکال‌ها با سلول‌های سرطانی واکنش ایجاد می‌کنند و باعث نابودی سلول‌های سرطانی می‌شوند؛ در صورتی که این کار با سلول‌های سالم انجام نمی‌شود.

این فرآیند درمانی به نام «درمان فوتودینامیکی» شناخته می‌شود و روشی جدید برای درمان سرطان محسوب می‌شود. این روش کارایی بالایی داشته و عوارض بسیار کمی به همراه دارد.

یکی از خصوصیات مهم مواد فلوروفور تولید شده این است که تحت تاثیر نورهای مرئی نیز می‌درخشند و درخشش آن‌ها توسط چشم غیرمسلح نیز قابل دیدن است. این خصوصیت در زمان انجام جراحی‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *