اولین پانکراس مصنوعی تأییدیه سازمان غذا و دارو آمریکا را دریافت کرد

پانکراس مصنوعی

خبر مهمی برای بیماران مبتلا به دیابت نوع اول داریم؛ بر اساس اطلاعاتی که بنیاد تحقیقات دیابت نوجوانان (Juvenile Diabetes Research Foundation) و شرکت Medtronic منتشر کرده‌اند، این کمپانی ایرلندی موفق به دریافت تأییدیه تولید اولین پانکراس مصنوعی دنیا از سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) شده است. در واقع MiniMed 670G از سیستمی هیبریدی و حلقه بسته برای نظارت بر میزان تزریق قند خون بهره برده و می‌تواند آینده بیماران مبتلا به دیابت نوع اول را دگرگون سازد.

اولین پانکراس مصنوعی جهان به زودی در اختیار بیماران مبتلا به دیابت نوع اول قرار خواهد گرفت

بر اساس گفته‌های دکتر Richard M. Bergenstal، محقق اصلی این مطالعه و مدیر اجرایی مرکز بین المللی دیابت پارک نیکوله (Park Nicollet) واقع در مینیاپولیس، آزمایش‌های انجام شده بر روی این پانکراس مصنوعی راضی‌کننده بوده و او اطمینان دارد که عرضه MiniMed 670G بازخورد بسیار خوبی از سوی تمامی کلینیک‌ها و بیماران خواهد داشت.

مدیر ارشد اجرایی بنیاد تحقیقات دیابت نوجوانان، آقای دِرک رپ (DereK Rapp) نیز در رابطه با تولید اولین پانکراس مصنوعی جهان ابراز خرسندی نمودی و اذعان داشته که MiniMed 670G می‌تواند با مدیریت بهتر قند خون بیماران مبتلا به دیابت نوع اول، زندگی آسان‌تری را برای آنها به ارمغان آورد. علاوه بر این، وی با اشاره به نقشی که سازمان JDRF در سرعت بخشیدن به تأیید MiniMed 670G توسط سازمان غذا و دارو آمریکا داشته، متعهد شده که بیماران با استفاده از این سیستم جدید می‌توانند خدمات درمانی را به شکل دریافت کنند.

سیستم به کار رفته در MiniMed 670G شامل یک سنسور اصلی با نام Gaurdian Sensor می‌شود که علاوه بر کنترل میزان قند خون، وظیفه نظارت بر عملکرد دستگاه را نیز خواهد داشت. سازندگان اعلام کرده‌اند که بیمارانی که از این دستگاه مصنوعی استفاده می‌کنند، نباید به آن تکیه زنند چرا که هر گونه شکستگی می‌تواند باعث مرگ آنها گردد. در واقع، این اولین سیستم هیبریدی حلقه بسته تأیید شده توسط سازمان FDA بوده و بدون شک هنوز زمان زیادی تا تولید یک پانکراس مصنوعی بدون ایراد باقی مانده است.

یکی از مواردی که شاید در کنترل قند خون مهم‌ترین نقش را ایفا می‌کند، الگوریتم SmartGuard HCL است که با توانایی فراگیری میزان انسولین مورد نیاز بیماران، قادر به کنترل و تنظیم میزان قند خون و انسولین در سطح مطلوب خواهد بود. تنها کاری که کاربران باید انجام دهند وارد نمودن میزان کربوهیدرات غذای مصرفی و تنظیم این سنسور در دوره‌های معین بوده و نیازی به کنترل، اندازه‌گیری و یا مشخص کردن انسولین مورد نیاز از سوی آنها نیست. لازم به ذکر است که این دستگاه با هر بار شارژ شدن تا ۷ روز کار می‌کند.

شرکت Medtronic قصد دارد اولین پانکراس مصنوعی جهان را از بهار ۲۰۱۷ در اختیار کاربران قرار دهد که البته این زمان ممکن است بر اساس شرایط کشورهای مختلف، تا تابستان به تعویق بیفتد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *