اگر درون یک سیاه‌چاله بیفتید، چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ + ویدئو


فیزیکدانان دو تئوری برای ورود به سیاه‌چاله دارد: یا سریعا می‌میرید یا خیلی سریع می‌میرید. البته هنوز کسی مطمئن نیست که واقعا چه اتفاقی خواهد افتاد و هیچ کس هم دوست ندارد که این موضوع را تجربه کند.

به گزارش گروه علم و فناوری آنا به نقل از Gizmodo، فیزیکدانان معتقدند که اگر وارد یک سیاه‌چاله شوید، باید بدانید که زمان درون سیاه‌چاله کند می‌شود و به یکباره به این فکر می‌کنید که این مسیر یک راه بیشتر ندارد؛ آن هم به سوی مرگ.

در سیاه‌چاله آنقدر گرانش زیاد است که بدن‌تان تکه تکه می‌شود یا در جا می‌سوزد.

فیزیکدانان دو تئوری برای ورود به سیاه‌چاله دارد: یا سریعا می‌میرید یا خیلی سریع می‌میرید. البته هنوز کسی مطمئن نیست که واقعا چه اتفاقی خواهد افتاد و هیچ کس هم دوست ندارد که این موضوع را تجربه کند.

در ویدئو بالا می‌توانید به غیر از اتفاقاتی که بعد از ورود به یک سیاه‌چاله رخ می‌دهد، از تولد یک سیاه‌چاله (زمانی که یک ستاره عظیم به ابرنواختر تبدیل می‌شود) تا مرگ آن (تبخیر از طریق تابش هاوکینگ) را تماشا کنید. در این ویدئو مبین طیف است فوق العاده در ساده‌ترین راه به آنها را درک انجام می شود و جزئیات شرایط شما با افق رویداد مانند، تکینگی، فضای خالی آشنا هستید، و غیره.

این ویدئو با تصاویری بسیار ساده اجزای سیاه‌چاله مثل افق رویداد، تکینگی، فضای خالی را به تصویر کشیده است.

تکینگی گرانشی یا تکینی فضا-زمان محلی است که در آن کمیت‌های مورد استفاده برای اندازه‌گیری میدان گرانشی بی‌نهایت می‌شوند، به‌ طوری‌ که دیگر تابع دستگاه مختصات مورد استفاده نیستند. این کمیت‌ها همان، انحنای فضا- زمان هستند که شاخصی از چگالی ماده به شمار می‌آیند.

افق رویداد (Event horizon) در نسبیت عام، منطقه‌ای از فضا-زمان است که در آنجا تمام مرزهای فضا به شدت تحت تأثیر سیاه‌چاله است و اگر جسمی وارد این ناحیه شود، سرانجام روی تکینگی سیاه‌چاله سقوط می‌کند. افق رویداد قسمتی از تقسیم‌بندی مناطق خارجی سیاهچاله‌هاست.

لبه بیرونی سیاه‌چاله را افق رویداد می‌خوانیم و چون شناختی از آن سوی افق رویداد نداریم، امکان سفر به بیرون جهان در زمان حال امکان‌پذیر نیست و شاید هرگز هم امکان‌پذیر نباشد.

فاصله‌ای در حدود ۱/۵ برابر شعاع افق رویداد منطقه کاذبی وجود دارد که به فوتون‌اسفر یا کره‌فوتون‌ها معروف است. در این ناحیه گرانش سیاه‌چاله برای کشیدن نور به طرف خود کافی نیست و نور هنوز نیروی کافی برای گریز دارد. بیشتر فوتون‌های نور در این منطقه صید می‌شوند تا تقدیرشان برای همیشه در دست مدار سیاه‌چاله باشد.

فرض کنید شخصی داوطلب برای سفر به سیاه‌چاله وارد شود. او از میان فوتون‌اسفر می‌گذرد، روشنی را وداع می‌گوید و وارد تاریکی محض می‌شود. او احساس می‌کند با سرعتی باورنکردنی می‌چرخد.

به طور قریب‌الوقوع در افق رویداد فضانورد ما تابع نیروی جذر و مد در مقیاس نجومی است. او این احساس را خواهد داشت که پاهایش میلیاردها برابر از سرش سنگین‌تر خواهد بود و در یک لحظه سریع و خیره‌کننده در اتم‌ها متلاشی خواهد شد. او با تکینگی برخورد خواهد کرد و باقیمانده فانی او به طور شتاب‌زده از وجود ساقط و خرد می‌شود.

مترجم: نسترن صائبی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *