برای نگهداری طولانی مدت از گوجه چه باید کرد؟

گوجه فرنگی

گوجه

 

نگهداری طولانی مدت از گوجه فرنگی

صیفی جات و میوه ها را بهتر است که به صورت تازه استفاده کنید ولی بعضی اوقات بسیاری از اشخاص بهتر می دانند که گوجه فرنگی هایی را که در منزل به مقدار زیاد خریداری کرده اند به شیوه های گوناگون نگهداری کنند ما در این مطلب نکات نگهداری گوجه فرنگی به مدت طولانی را به روش های گوناگون خواهیم گفت.

 

نگهداری گوجه فرنگی در فریزر

شیوه اول: اول گوجه فرنگی تازه به اندازه مصرف و گنجایش فریزر خود تهیه کنید. گوجه فرنگی ها را بشویید. پوست گوجه فرنگی ها را گرفته و خرد کنید. گوجه فرنگی های خرد شده را در قابلمه بریزید و روی شعله ملایم گاز قرار دهید.

 

هنگامی که گوجه فرنگی پخت، به آن کمی نمک بزنید و بگذارید تا سرد شود. گوجه فرنگی های پخته شده را داخل کیسه فریزر بریزید و در فریزر قرار دهید.

 

شیوه دوم: بعد از تهیه گوجه فرنگی تازه ، آنها را شسته و پوست بگیرید. آنگاه گوجه ها را خرد کنید. چند پیاز را پوست بکنید و خرد کرده و سرخ کنید. مقدار پیاز بستگی به مقدار گوجه فرنگی دارد.

 

گوجه فرنگی های خرد شده را داخل یک قابلمه بریزید و پیاز داغ را به آن اضافه کنید و روی شعله ملایم گاز بگذارید. بعد از پخته شدن گوجه ها، گاز را خاموش کرده و اجازه دهید گوجه ها سرد شود. گوجه فرنگی های پخته شده را داخل کیسه فریزر یا درون ظروف دربدار ریخته و درون فریزر قرار دهید.

 

تهیه کمپوت گوجه فرنگی

اول گوجه فرنگی ها را شسته و خرد کنید. قابلمه مناسبی انتخاب کنید و گوجه فرنگی ها را درون آن بریزید آنگاه روی حرارت ملایم بگذارید.

 

آنگاه برای طعم دار شدن گوجه فرنگی ها کمی فلفل سبز تند و مرزه را ریز نموده و داخل گوجه فرنگی ها بریزید .

 

پس از نرم شدن و پختن گوجه ها کمی نمک و ادویه های دلخواه خود را به گوجه ها اضافه کنید. آنگاه کمی روغن درون گوجه ها بریزید و بگذارید گوجه ها چند دقیقه روی حرارت بماند. هنگامی که گوجه فرنگی ها سرد شد آنها را درون شیشه هایی با درب فلزی بریزید.

 

شیشه های دارای گوجه فرنگی را درون قابلمه بزرگی که در آن ، آب در حال جوشیدن است ، بریزید. شیشه ها را بعد از ۱۵ الی ۲۰ دقیقه از آب جوش بیرون آورده و در جای مناسبی قرار دهید. این شیشه ها را می توانید بیرون از یخچال هم نگهداری کنید.

 

پوره گوجه فرنگی

گوجه فرنگی های تازه را خوب بشویید و از وسط نصف کنید. قسمت سر گوجه و قسمت های خراب آن را به طور کامل جدا کنید. با قاشق دانه های گوجه فرنگی را جدا کنید. گوجه ها را خرد کنید .

 

گوجه ها را درون قابلمه چدن یا آلومینیومی که کف ضخیم و سنگینی دارد ، بریزید و روی حرارت قرار دهید تا گوجه ها بپزند. پس از پخته شدن گوجه ها قدری مکث کنید تا گوجه ها سرد شود .

 

آنگاه با استفاده از مخلوط کن یا هر نوع غذاساز دیگر گوجه های پخته را بزنید تا به طور کامل پوره شوند. پوره گوجه فرنگی را داخل کیسه فریزر ریخته و هوای اضافی کیسه را بیرون کنید. می توانید با این شیوه در زمستان هم گوجه فرنگی داشته باشید.

 

خشک کردن گوجه فرنگی

گوجه فرنگی های شسته را ورقه ای خرد کنید. گوجه ها را داخل سینی تمیزی چیده و با استفاده از حرارت آفتاب، بخاری یا فر خشک کنید. گوجه های خشک شده را داخل ظرف تمیزی بریزید و نگهدارید. چنانچه گوجه ها به طور کامل خشک نشده باشند، کپک خواهند زد.

 

نکات مهم برای نگهداری گوجه فرنگی

– شیوه فریز کردن مناسب تر است چون کمتر مواد مغذی گوجه فرنگی در این شیوه هدر می رود .

– با شیوه خشک کردن می توان گوجه را به مدت طولانی نگهداری کرد . این شیوه هنگامی مناسب است که با شرایط بهداشتی انجام شود.

– با شیوه کنسرو کردن یا قوطی های رب طولانی می توان گوجه را به مدت طولانی نگهداری کرد و مدت زیادی مورد استفاده قرار داد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *