تاثیر کامنت های کاربران در سئو داخلی سایت

سئو

میزان کامنت های یک مقاله از سایت نشان دهنده پر اهمیت بودن آن است. حتما مقالاتی که کامنت های زیادی دریافت کرده اند و در رتبه خوبی در نتایج جست و جو قرار گرفته اند را تا به حال دیده اید؟ مقاله ای که کامنت های بالایی دریافت می کند و کاربران زیادی را درگیر خود می کند نشان دهنده با کیفیت بودن محتوای آن و میزان رضایتمندی کاربران زیادی از آن است.

گوگل هم به این قضیه کاملا اهمیت می دهد و رتبه خوبی به مقالاتی که کامنت های بالایی دریافت می کنند می دهد. در ادامه این مسئله را بیشتری با هم بررسی خواهیم کرد. در مقاله ای که در مورد الگوریتم RankBrain گوگل نوشته بودم در مورد تعامل کاربران در صفحه مورد نظر و بالا بودن اهمیت آن در سئو به طور مفصل صحبت کرده بودم.

اما در این مقاله دقیقا قصد دارم به این مسئله بپردازم که چرا کامنت هایی که کاربران شما در مقالات سایت شما درج می کنند می تواند اهمیت بالایی روی سئو داخلی سایت شما بگذارد. در مورد اینکه چطور کاری کنیم تا مقالاتی که می نویسیم کامنت بیشتری دریافت کنند هم ترفند های خوبی را به شما می گویم.

پس اگر واقعا به سئو داخلی خود اهمیت می دهید این مقاله را از دست ندهید و تا انتها همراه من باشید.

 

چرا میزان کامنت های مقالات بر سئو داخلی تاثیر گذار است؟

میزان کامنت های درج شده در مقالات سایت به صورت مستقیم و غیر مستقیم روی سئو سایتتاثیر گذار اند. در واقع همانطور که می دانید تعامل کاربران با سایت اهمیت بالایی از دید گوگل دارد که در ادامه به هر کدام از مهمترین آن ها اشاره خواهم کرد.

۱٫میزان رضایت کاربران از محتوای صفحه

همانطور که می دانید گوگل با انتشار الگوریتم RankBrain خود مهم بودن میزان رضایت کاربران از محتوای صفحه را یکی از مهمترین فاکتورهای سئو در سال ۲۰۱۸ عنوان کرده است. البته قبلا هم همینطور بوده است. مسلما محتوای با کیفیت کاربران زیادی را در صفحه مورد نظر نگه می دارد و این از دید گوگل یک فاکتور بسیار مهم است.

مقالاتی که از هر جهت بحث بر انگیز باشند و کاربران زیادی را وادار به درج کامنت کند خب مسلما میزان ماندگاری آن ها را در صفحه بالا می برد و در این صورت بازگشت به صفحه نتایج جست و جو اتفاق نمی افتد و این نشان دهنده با کیفیت بودن محتوای صفحه مورد نظر است. چیزی که دقیقا در الگوریتم رنک برین گوگل با هم بررسی کردیم.

۲٫آپدیت شدن محتوای صفحه

همانطور که می دانید یکی از مهمترین فاکتورها در سئو داخلی سایت آپدیت کردن محتوا است. گوگل به سایت هایی که محتوای آپدیت شده دارند و به صورت مداوم محتوای آن ها به روز می شود اهمیت بالایی می دهد. در سئو کار حرفه ای به این مسئله پرداختم که چه طور باید از نظرات کاربران سایت در جهت آپدیت محتوا استفاده کنیم. در این مقاله هم اشاراتی به این مسئله دارم.

زمانی که کاربران سایت شما نظرات خود را در مورد مقالات سایت شما مطرح می کنند و شما هم سریعا به آن ها پاسخ می دهید این نشان دهنده غنی بودن و ارزشمند بودن محتوای سایت شما است. و به این صورت محتوای سایت شما همیشه در حال آپدیت شدن است و این دقیقا همان چیزی است که برای گوگل اهمیت ویژه ای دارد.

۳٫گسترش عبارات و کلمات کلیدی در صفحه

یکی از بهترین اتفاقاتی که در محتوای صفحه مورد نظر ممکن است رخ بدهد آپدیت شدن محتوای صفحه با عبارات و کلمات کلیدی مختلف است. مسلما کسانی که قصد درج نظر در مقالات سایت شما را دارند دارای طرز فکر ها و اعتقادهای مختلفی هستند. همین مورد باعث این می شود که چگالی کلمات و عبارات کلیدی مربوط به محتوای شما گسترش پیدا کند.

گاهی وقت ها سوالاتی که کاربرانتان از شما در کامنت ها می پرسند باعث می شود محتوای صفحه شما در همان سوالات هم بالا بیاید. مثلا شما در مورد میل چیمپ مقاله ای نوشته اید و کاربری از شما چنین سوالی را می پرسد : من یک مشکلی با میل چیمپ دارم. چه طور میشه نوشته های ایمیل خوشامد گویی در میل چیمپ را عوض کنم؟ هر کاری می کنم نمیشه!

جالب است بدانید زمانی که چنین کامنتی درج می شود و شما به طور کامل در مورد آن توضیح می دهید و مو به مو می گویید که چه کار باید کنید تا این مشکل حل شود این باعث می شود مقاله شما در این موضوع هم رتبه بگیرد.

یعنی مقاله شما در عباراتی مثل “حل مشکل در میل چیمپ” ، “مشکل با عوض کردن متن ایمیل خوشامدگویی در میل چیمپ” ، “چه طور محتوای خوشامد گویی در میل چیمپ را عوض کنم؟” و خیلی از عبارات دیگر رتبه می گیرد. درست است که در مقاله خود به چنین چیزی اشاره نکرده اید ولی همین که در کامنت ها این مشکل مطرح شده و توسط شما حل شده است همین باعث می شود مقاله شما در این موضوعات هم دیده شود.

چه کامنت هایی اهمیت دارند و باید تایید شوند؟

همانطور که متوجه شدید کامنت هایی برای شما اهمیت دارند و کمک به آپدیت شدن مستمر محتوای مقالات شما می کنند که مرتبط با آن ها باشند. کامنت هایی که دقیقا مربوط به محتوای صفحه شماست. منظور کامنت هایی است که توسط افراد واقعی گذاشته شده است و کامنت هایی که صرفا تبلیغاتی باشند نیستند!

همانطور که اشاره کردم کامنت هایی که سوالی هستند و در آن سوالی از شما در مورد موضوع مطرح شده پرسیده شده است بسیار با اهمیت هستند. سعی کنید این کامنت ها را به سرعت تایید کنید و به آن ها پاسخ کامل بدهید. معمولا چنین کامنت هایی کاربران زیادی را وادار می کند که وارد بحث شوند!

کامنت هایی که جنبه انتقادی دارند یا مربوط به چیز دیگری است و هیچ ربطی به موضوع محتوای صفحه مورد نظر ندارند را تایید نکنید.

کامنت هایی مثل “ممنون از سایت خوبتون، موفق باشید” به هیچ وجه به درد شما نمی خورند! معمولا افرادی که می خواهند از طریق کامنت برای سایت خود بک لینک بگیرند از این کامنت ها درج می کنند.

چگونه تعداد کامنت ها در مقالات سایت مان را افزایش دهیم؟

همانطور که می دانید کمتر کسی حاضر است زیر پستی کامنت بگذارد. اگر توجه کرده باشید مقالات زیادی در وب فارسی منتشر شده است که حتی یک نفر هم ترغیب به کامنت گذاشتن زیر آن ها نشده است. اگر بخواهم مثال بزنم معمولا سایت هایی که فقط کارشان ترجمه مقالات انگلیسی زبان است و دقیقا همان را با نگارش فارسی در سایت خود منتشر می کنند و هیچ تغییر و بومی سازی انجام نمی دهند مورد توجه کاربران قرار نمی گیرند و کامنتی دریافت نمی کنند.

اما واقعا باید چه کار کنیم که کاربران بیشتری نظر خود را زیر مقالات سایت ما درج کنند؟ این سوالی است که در ذهن خیلی از دوستان است و من در ادامه قصد دارم نکات مهمی را خدمت شما عرض کنم تا با استفاده از آن ها بتوانید کامنت های بیشتری برای مقالات خود دریافت کنید.

 

۱٫محتوای با کیفیت

اولین مورد که شاید خیلی کلیشه ای باشد محتوای با کیفیت است. باید بدانید که هیچ کاربری از مقالات کپی و بی کیفیت استقبال خوبی نمی کند! باید سعی کنید همیشه از محتوای تازه و جدید و غیر کپی در سایت خود استفاده کنید. محتوایی که برای کاربر تازگی داشته باشد و رغبت کند حتی از شما در قالب یک کامنت تشکر کند.

۲٫محتوای ساده و روان

به هیچ وجه از کلمات و اصطلاحات نا آشنا در حوزه کاری خود در مقالات تان استفاده نکنید. با توجه به گروه مخاطبین سایت تان سعی کنید خیلی ساده و روان بنویسید. خیلی کتابی و خشک ننویسید. بسیاری از کاربران سایت همیار وب فقط به خاطر سادگی و روان بودن مقالات، همراه همیشگی همیار وب شده اند.

۳٫کاربران تان را تشویق کنید تا کامنت بگذارند

خیلی از کاربران بنا به دلایلی دوست ندارند کامنتی زیر مقاله شما بگذارند. شاید حوصله نداشته باشند و شاید اصلا رویشان نشود کامنتی برای مقاله شما بگذارند!

در این شرایط راه چاره چیست؟ بهترین کار این است که به آن ها اعلام کنید قطعا برای نظر آن ها ارزش قائل هستید و نظر آن ها برای شما بسیار ارزشمند خواهد بود.

می توانید به این شکل اهمیت کامنت آن ها را برای خود اعلام کنید : ۱٫اگر شما هم پیشنهادی دارید با ما و دیگر دوستان در میان بگذارید.

۲٫اگر سوال یا ابهاماتی در ذهن شما وجود دارد همین حالا مطرح کنید تا در اسرح وقت به آن رسیدگی شود.

۳٫نظر شما در این مورد چیست؟ آیا شما هم با این مسئله موافق هستید؟

۴٫اگر شما هم تجربه بدی از این قضیه دارید بگویید تا دیگر دوستان مجبور نباشند آن را تجربه کنند.

جملاتی از این نوع در انتهای مقالات خود باعث می شود کاربران بیشتری اعتماد به نفس لازم را برای درج نظرشان پیدا کنند. و تعداد کامنت های کاربران باعث ترغیب شدن دیگر کاربران برای درج کامنت نیز می شود.

۴٫به نظرات به طور کامل پاسخ دهید

همانطور که می دانید به روز رسانی محتوا در سئو سایت بسیار اهمیت دارد و در بسیاری از مواقع ما نمی توانیم تمام محتواهای سایت مان را آپدیت کنیم. به خاطر همین برای این کار باید از کامنت های کاربران مان استفاده کنیم. قبلا هم بهش اشاره کردم، سعی کنید به نظراتی که سوالی هستند به طور کامل جواب دهید.

اگر بتوانید جواب سوال پرسیده شده در کامنت را با اشاره به تمام اجزای موجود در آن موضوع بدهید این کار باعث می شود که در آن موضوع هم محتوای شما در نتایج جست و جو به کاربران پیشنهاد داده شود.

۵٫پرسیدن سوال در جواب به کامنت

گاهی وقت ها پیش می آید کاربرانی کامنت هایی را درج می کنند که هیچ اطلاع دقیقی از آن موضوع ندارند. مثلا کاربری کامنتی با عنوان “چرا هرچی بک لینک می سازم سایتم بالا نمیاد؟” می گذارد. شما می توانید در جواب به صورت کلی به کامنت پاسخ دهید.

مثلا بگویید کیفیت بک لینک ها، تعداد آن ها، آتوریتی سایت هایی که در آن ها بک لینک می سازید و … تاثیر گذار است. و بعد از آن از کاربر بپرسید چند ماهه بک لینک ساختید یا اینکه تا الان چندتا بک لینک ساختید؟

مسلما جواب سوالی که پرسیده است برایش مهم است. با این کار کاربر مجبور می شود دوباره به سایت شما باز گردد تا جواب سوال شما را بدهد و دوباره منتظر جواب نهایی شما بماند. این کار را تا ۳ یا ۴ تا سوال می توانید ادامه دهید. فقط سعی کنید در راستای همان موضوع سوال ها پرسیده شود.

۶٫لینک به دیگر مقالات در کامنت ها

گاهی وقت ها مقاله شما نیاز کامل کاربر را ممکن است بر طرف نکند. ممکن است با خواندن مقاله شما به تمام چیزهایی که مد نظرش بوده است نرسیده باشد. در این صورت شما باید نیاز آن کاربر را به صورت کامل برطرف کنید. مثلا ممکن است با چنین کامنتی روبه رو شوید: “این مقاله خیلی سطح بالا بود من اصلا متوجه منظورتان از لینک سازی خارجی نشدم!”

شما می توانید در کمال ادب و احترام کاربر مورد نظر خود را به دیگر مقالات سایت خود که در مورد آموزش های سطح پایین سئو است هدایت کنید. مثلا در جواب به کامنت بنویسید: بله این مقاله بیشتر برای افراد حرفه ای است و شما که تازه کار هستید بهتر است برای شروع و یادگیری سئو وبهینه سازی سایت از دیگر مقالات ما در صفحه “آموزش رایگان سئو” دیدن فرمایید.

۷٫ابهاماتی در محتوای صفحه ایجاد کنید

گاهی وقت ها ابهامات موجود در صفحه، کاربران را وادار می کند تا کامنت بگذارند. مثلا صفحه ای که در آن دوره ای معرفی شده است ولی مکان یا زمانش کاملا مشخص نشده است! در این صورت کاربران زیادی مشتاق می شوند تا مکان یا زمان دوره مورد نظر را بدانند. به خاطر همین هم مجبورند از طریق کامنت سوالشان را بپرسند.

شما هم می توانید از این تکنیک به صورت هوشمندانه در مقالات سایت خود استفاده کنید. با توجه به موضوع مقاله خود سعی کنید ابهاماتی را در آن بوجود آورید تا حفره ای در ذهن کاربرانتان ایجاد شود و مجبور به درج کامنت شوند.

۸٫یک نظر منفی و یک نظر مثبت

یک تکنیک خیلی جالب برای اینکه کاربران بیشتری را ترغیب به گذاشتن کامنت کنید این است که بیایید یک نظر مثبت و یک نظر منفی در مورد مقاله خود بنویسید. در واقع خودتان شروع کننده باشید. کاربرانی که نظرات منفی و مثبت زیر مقاله شما را ببینند بیشتر ترغیب می شوند تا در بحث شرکت کنند.

مثلا اگر یک مدل از گوشی های سامسونگ را مورد نقد و بررسی قرار داده اید اولین کاری که می کنید این باشد که یک نظر به شدت منفی در مورد آن درج کنید. مثلا بنویسید این گوشی اصلا ارزش این قیمت را ندارد، فلان چیزش مشکل دارد، صدایش ضعیف است، هنگ می کند و … سپس در جواب به این کامنت منفی کامنت مثبتی منتشر کنید. مثلا بگویید من این گوشی را دارم و کاملا ازش راضی هستم و قیمتش هم بسیار مناسب است و…

این کار باعث می شود کاربران زیادی در بحث بوجود آمده مشارکت کنند. سعی کنید دو کامنت مثبت و منفی که خودتان می گذارید کمی طولانی باشد تا بیشتر در چشم باشد.

 

۹٫مقالات چالشی بنویسید

هر از گاهی هم سعی کنید مقالات چالشی بنویسید. هر چیزی که به نظرتان در حوزه کاری تان جذاب است را به چالش بکشید. مثلا مقاله ای با عنوان “سایت دیجی کالا اصلا سایت موفقی نیست!” چنین مقالاتی به شدت مورد توجه کاربران قرار می گیرد و خیلی ها را وادار می کند تا نظر خود را مطرح کنند.

ممکن است خیلی از کاربران از کیفیت محصولات دیجی کالا رضایت نداشته باشند و برای اینکه به بقیه هم ثابت کنند چنین چیزی است دقیقا اتفاقی که برایشان افتاده است را در کامنت می نویسند. یا ممکن است دیجی کالا مزیت های زیادی داشته باشد و کاربران زیادی هم از دیجی کالا راضی باشند. در این صورت افراد خیلی زیادی ممکن است در بحث شرکت کنند و در بسیاری از مواقع ممکن است مقاله شما در جاهای مختلفی به اشتراک گذاشته شود.

جمع بندی و سخن آخر

همانطور که تا اینجا متوجه شدید تعداد کامنت های داخل یک صفحه اهمیت بسیار بالایی دارند و از هر جهت تاثیر زیادی روی سئو سایت می گذارند. سعی کنید از تمام موارد عنوان شده در این مقاله استفاده کنید تا بتوانید افراد بیشتری را به درج کامنت زیر مقالات سایت تان ترغیب کنید.

یادتان باشد هر کامنتی که مرتبط با محتوای صفحه مورد نظرتان گذاشته شود کمک بسیاری به آپدیت محتوای آن صفحه می تواند کند و این بسیار ارزشمند است که از کامنت های کاربرانتان برای این کار استفاده کنید. امیدوارم این مقاله هم مانند دیگر مقالات وب سایت همیار وب برای شما مفید بوده باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *