حقایق جالب درباره چپ دستها + آنچه نمیدانید

چپ دست

چپ دست

چپ دست ها حدودا ۱۵ درصد از افراد جهان را تشکیل داده اند و به همین دلیل برخی حقایق و دانستنی هایی از چپ دست ها وجود دارند که در راست دست ها دیده نشده است.

حقایقی جالب و خواندنی درباره چپ دستها

چپ دست بودن تفاوت های زیادی را در زندگی این افراد که چیزی حدود ۱۰ درصد جمعیت را تشکیل می دهند ، به وجود می آورد و امری اکتسابی و انتخابی نیست. خصوصیات منفی و مثبت فراوانی را به چپ دست ها اختصاص می دهند و بسیاری آنها را باهوش تر از بقیه می دانند.

بیشتر احتمال ابتلا به آلرژی دارند

مطالعه ای نشان داد که افراد چپ دست ۱۱ برابر بیشتر از افراد راست دست دچار آلرژی می شوند همچنین افراد چپ دست دو و نیم برابر بیشتر از اختلالات خود ایمنی مانند کولیت اولسروز یا آرتریت روماتوئید رنج می برند.

مستعد میگرن هستند

افراد چپ دست در مقایسه با افراد راست دست تقریباً دو برابر بیشتر میگرن را تجربه می کنند.

کمبود خواب دارند

به نظر می رسد که چپ دست بودن ممکن است به طور بالقوه کیفیت خواب را نیز بر هم زند! اختلال حرکتی دوره ای اندام شرایطی است که در آن اندام در طول خواب به طور غیر ارادی حرکت می کند و موجب اختلال خواب می شود .

از سمت راست مغز استفاده می کنند

مغز به صورت متقاطع است، به این معنی که سمت راست چپ بدن را کنترل می کند و برعکس. از این تصور می شود که سمت راست مغز سمت چپ بدن را هماهنگ کرده و وظایف مربوط به هنر و خلاقیت را کنترل می کند.

دچار مشکلات زبانی می شوند

یکی از تحقیقات سال ۲۰۰۹ مشکلات زبان در کودکان را مورد بررسی قرار داد، نشان داد کودکانی که از هر دو دست استفاده می کنند احتمال بیشتری برای تجربه زبان و مسائل مکتبی تا بزرگسالی دارند. به همین ترتیب، آزمایشی در نروژ بر روی ۷۳۴ کودک انجام شد، ارتباط معنی داری بین نارساخوانی و چپ دستی را نشان داد.

مشکلات روانی در کمین آنهاست

افرادی که چپ دست اند بیشتر در معرض ابتلا به اختلالات روان پریشی مانند اسکیزوفرنی هستند.۴۰ درصد از بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی چپ دست اند و این بیشتر از ۱۰ درصد چپ دستان موجود را تشکیل می دهد.

چپ دستی با ابتلا به سرطان سینه ارتباط دارد

به نظر می رسد چپ دست بودن با برخی از مسائل مربوط به سلامت جسمانی مرتبط است. محققان دریافتند که چپ دست ها بیشتر از راست دست ها در معرض ابتلا به سرطان سینه قرار دارند، به ویژه برای سرطانی که پس از یائسگی رخ می دهد در حالی که این دو کاملاً بی ارتباط به نظر می رسند ،اما هر دو می تواند نتیجه چیزی باشد که بر جنین در مراحل اولیه رشد تأثیر می گذارد. ما می دانیم که سایر آسیب پذیری های فیزیکی، مانند وزن کم هنگام تولد و دور سر قبل از تولد، می تواند مشکلات بعدی سلامتی را ایجاد کند.

تقریباً ٪۱۲ از جمعیت را تشکیل می دهند

به طور متوسط ۱۲٪ از مردم جهان چپ دست، ٪۸۷ راست دست و ۱٪ قادر به استفاده از هر دو دست هستند. با این حال، درصد چپ دست ها در سراسر جهان به تدریج در حال افزایش است زیرا چپ دست ها از نظر اجتماعی بیشتر پذیرفته می شوند.

در انجام چندکار بهتر هستند

داده ها نشان داد که افراد چپ و راست دست به شیوه های مختلف با وظایف و عملکرد حافظه برخورد می کنند و وقتی دو وظیفه برای تکمیل همزمان به آنها داده شد، شرکت کنندگان بهترین عملکرد را داشتند این به این دلیل است که افراد راست دست تمایل دارند مشکلات را تجزیه و تحلیل و هر قطعه را در یک زمان حل کنند در حالی که افراد چپ دست به مشکل به طور کلی نگاه و برای حل و فصل از تطبیق الگو استفاده می کنند.

از سکته مغزی سریعتر بهبود می یابند

دراکثر افراد سمت چپ مغز تا حد زیادی بر عملکرد زبان کنترل دارد. به همین دلیل است که اکثر سکته ها یا آسیب های مغزی که در سمت چپ رخ می دهد ، بر زبان تأثیر منفی می گذارد. در کنترل زبان ۹۵ درصد از افراد راست دست به سمت چپ مغز تسلط دارند، در حالی که برای چپ دست ها این میزان به ۷۰ درصد کاهش می یابد. این بدان معناست که پس از سکته مغزی ، چپ دست ها به سرعت در بازیابی توانایی زبان سریعتر عمل می کنند.

در برخی از ورزشها موفق ترند

چپ دستان بازیکنان خوبی برای ورزش های بیس بال، تنیس، شنا، بوکس و شمشیربازی هستند (تقریباً ۴۰ درصد از تنیسورهای برتر کنونی چپ دست هستند). اساساً در ورزشهای غیر تیمی که بازیکنان به صورت تک به تک روبرو می شوند، برتری دارند.

افراد خلاقی هستند

خلاقانی مانند نقاشان، موسیقیدانان و معماران بیشتر چپ دست هستند.

در تایپ راحت هستند

در صفحه کلید کواِرتی بیش از ۳۰۰۰ کلمه انگلیسی وجود دارد که فقط با دست چپ تایپ می شوند، در حالی که فقط حدود ۳۰۰ کلمه فقط با دست راست تایپ می شود.

چپ دستی فقط ژنتیکی نیست

دانشمندان دقیقاً نمی دانند چرا برخی افراد چپ دست هستند ، اما می دانند که ژن ها ۲۵ درصد مواقع مسئول هستند. چپ دست ها معمولاً در خانواده هایی دیده می شود که این ویژگی را دارند اما کمتر از سایر ویژگی های ارثی ، مانند قد یا هوش و …به ارث می رسد.

چپ دستی با استرس در بارداری ارتباط دارد

جنین زنان باردار فوق استرس بیشتر با دست چپ صورت خود را لمس می کردند تا با دست راست. به گفته محققان، این می تواند اولین علائم یک کودک چپ دست باشد. همچنین مطالعه دیگر در سال ۲۰۰۸ در مورد مادران و کودکان ۵ ساله آنها نشان داد زنانی که در دوران بارداری خود دچار افسردگی یا استرس بودند، بیشتر بچه های چپ دست داشتند.

چپ دستی ممکن است باعث تفکر متفاوت شود

بر اساس مطالعه سال ۲۰۰۹ ، اگر چپ دست هستید، ممکن است مانند راست دستان فکر نکنید. دو ستون از تصاویر انتزاعی به شرکت کنندگان نشان داده شد و از آنها پرسیدند که کدام یک هوشمندتر، شادتر، صادقانه و جذاب تر به نظر می رسد. راست ها بیشتر تصاویر ستون سمت راست را انتخاب می کردند، در حالی که چپ دست ها بیشتر نقاشی های ستون سمت چپ را انتخاب می کردند. یک بیانیه مطبوعاتی معتقد است که این حتی می تواند بر نحوه رای گیری یا هنگام تماشای مناظرات ریاست جمهوری کدام نامزدها را ترجیح می دهیم ، تأثیر بگذارد.

چپ دستی خطر اضطراب را افزایش می دهد

چپ دست ها بیشتر پس از تماشای کلیپ هایی از یک فیلم ترسناک ، علائم اختلال استرس پس از سانحه را نشان می دهند.

چپ دستی روی طول عمر تاثیر نمی گذارد

زمانی تصور می شد که افراد چپ دست زودتر از همسالان خود می میرند اما بررسی ها نشان داد که تصادفات رانندگی اغلب مقصر است، بنابراین چپ دست ها نیز شهرت رانندگان بد را به دست آوردند. اگرچه دانشمندان عموماً قبول دارند که راست یا چپ دست بودن هیچ تاثیری در طول عمر ندارد.

چپ دستی بر سلامت عمومی تأثیر نمی گذارد

دانشمندان مدتها شک داشتند که چپ دست بودن به نوعی با عملکرد سیستم ایمنی بدن مرتبط و یک عامل خطر برای اختلال خود ایمنی است اما تحقیقات نتوانسته بیشتر این ادعاها را تأیید کند و این نظریه تا حد زیادی رد شده است و به نظر می رسد که یک بیماری خود ایمنی با بیماری التهابی روده ارتباط دارد و افراد چپ دست دو برابر بیشتر از افراد راست دست از مشکلات روده ای مانند بیماری کرون و کولیت زخمی رنج می برند.

آیا افراد چپ دست باهوش تر هستند؟

مطالعه ای در سال ۲۰۰۷ “تأثیر دست غالب روی سطح هوش دانش آموزان نشان می دهد که چپ دستان دارای ضریب هوشی بالاتری هستند، اما مطالعه دیگری در سال ۲۰۱۰ رابطه بین ترجیح دست، عملکرد دست و توانایی شناختی عمومی دقیقاً عکس این را نشان می دهد!

نتایج این تحقیق نشان داد که افراد راست دست به طور متوسط باهوش ترند اما فقط تا حدی و با فرض اینکه ضریب هوشی متوسط چپ دست ها ۱۰۰ باشد، متوسط دست راست ها ۱۰۱٫۵ خواهد بود.

روز جهانی چپ دست ها

هرساله ۱۳ آگوست، روز چپ دستان است این روز به ارتقاء آگاهی نسبت به مشکلاتی که در جهان عمدتا تجربه می کنیم، کمک می کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *