حقیقت یا شایعه؟ سفر موجودات فضایی به زمین

تصویر خیالی از یک موجود فضایی

تصویر خیالی از یک موجود فضایی

– چندی پیش یکی از مقامات بازنشسته‌ی دولت اسرائیل ادعایی عجیب مطرح کرد که باعث شد بسیاری از مجلات، ویسایت‌ها و انجمن‌های حامی تئوری‌های فرازمینی‌ها آن‌را پوشش دهند.

آقای «حائیم اشید» که به‌عنوان پدر برنامه فضایی کشور اسرائیل شناخته می‌شود و همچنین در مقطعی طولانی رئیس اداره فضایی وزارت جنگ این کشور هم بوده، در یک مصاحبه‌ی جنجالی ادعا می‌کند که موجودات فضایی از انسان‌های مطلع درخواست کرده‌اند که سفرهای‌شان به زمین محرمانه باقی بماند.

وی همچنین مدعی شده بود که دونلد ترامپ هم در جریان این پیام بوده و قصد افشای آن‌را داشته است، اما باز هم به درخواست بیگانگان فضایی از این کار منصرف می‌شود.

طرح این ادعا که هیچ سند، مدرک و شاهدی ندارد، در گام اول یک سری سوال ساده را در ذهن‌های کنجکاو ایجاد می‌کند:
اول اینکه افراد مطلع از سفر بیگانگان به زمین چه کسانی هستند؟
دوم بیگانگان فضایی با چه زبان و ابزاری با افراد مطلع سخن گفته‌اند؟
سوم اینکه چرا همواره این ادعاها از زبان افراد کنار رفته از قدرت مطرح می‌شود؟
و از همه مهم‌تر چهارم چرا باید چنین ادعایی را بپذیریم؟

اما کسانی که به این مباحث و موضوعات علاقه‌مندند و با شنیدن این ادعاها هیجان‌زده می‌شوند و آن‌را بدون هیچ راستی‌آزمایی می‌پذیرند و بازنشر می‌کنند؛ غافل از اینکه فرد مدعی که شواهد و سندی ندارد یا یک متوهم است یا یک کلاه‌بردار یا یک بیمار و یا فردی به‌دنیال جلب توجه!

در ادامه پاسخ‌هایی کوتاه به این چهار سوال ساده خواهم داد…

۱. همیشه و همیشه و همیشه این افراد مطلع گمنام باقی می‌مانند و هیچ‌گاه معرفی نمی‌شوند! دلیل این امر می‌تواند این باشد که اصولاً چنین افرادی وجود ندارند و فرد مدعی، برای خالی کردن شانه از بار پاسخگویی این افراد خیالی را در ذهن خود می‌سازد.

۲. پاسخ به این سوال که بیگانگان فضایی با چه زبانی و چگونه با این افراد مطلع سخن گفته‌اند را باید آقای اشید باید بدهد؛ چرا که پاسخ به شبهات و اثبات هر ادعایی بر عهده‌ی مدعی آن است، نه مخالفانش.

۳. اینکه چرا این دست افشاگری‌های عجیب را هر از گاهی افراد بازنشسته یا اخراج شده از یک سیستم یا سازمان مطرح می‌کنند، می‌تواند یک بحث روان‌شناسی باشد. معمولاً افراد فراموش شده طرد شده که زمانی دارای سِمت و مقامی بوده‌اند، به‌دلیل فشار روحی ناشی از ترس فراموش شدن سخنانی جنجالی مطرح می‌کنند تا برای مدتی در اخبار بیاییند، ولو با نتیجه و عواقبی بد.

۴. اما مهمترین مورد به چرایی پذیرش این ادعا برمی‌گردد؛ فردی ۸۷ ساله، پس از سال‌ها کار در سیستم‌هایی که دارای اطلاعات سری اما حقیقی هستند، نا خود آگاه دچار توهماتی می‌شوند که می‌تواند به اختلالات عقلی منجر شود.

ضمن اینکه در گفتگوی انجام شده، به‌جای ارائه‌ی مستندات و شواهد معتبر، آقای اشید به بازی با احساسات روی می‌آورد و با استفاده از عباراتی همچون «من الان پیر شده‌ام و دلیلی ندارد که دروغ بگویم» یا «من چیزی برای از دست دادن ندارم و هر آنچه لازم بوده را به‌دست آورده‌ام» گواهی بر این حقیقت است که من مدرکی برای ارائه ندارم و لطفاً به‌خاطر ریش سفید و مقام و سِمتی که در گذشته داشته‌ام حرف من را باور کنید!!! به همه‌ی این‌ها، این مورد را هم اضافه کنید که همزمان با بیان این ادعاها از طرف آقای اشید، کتاب ایشان به عنوان «جهان فراتر از افق» منتشر شده بود و بعید نیست که این ادعاها برای بیشتر کردن فروش کتابش بود باشد؛ به همین دلیل ادعاهای آقای اشید در دسته‌ی شبه‌علم قرار می‌گیرد.

بدون شک، تا زمان ارائه‌ی مستندات و شواهد معتبر این حرف‌ها برای ما و همه‌ی جامعه‌ی علمی و مردمان علم‌باور، تنها ادعایی بی‌پایه و اساس است؛ چرا که هر ادعای بزرگی، مدارک و شواهد بزرگ می‌خواهد، در غیر این‌صورت سخنان عجیب بزرگ‌ترین فلاسفه تاریخ بشریت نیز اهمیتی نخواهد داشت.

در پایان گفتنی است که جستجو برای یافتن موجودات فرازمینی، شاخه‌ای از کیهان‌شناسی است که سال‌هاست دانشمندان در تلاشند تا نشانه‌هایی از حیاتی فرازمینی در کیهان پهناور بیابند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *