درک بهتر دانشمندان از آینده منظومه شمسی در پی کشف دو ستاره مرده

solar-system-end

ستاره‌شناسان موفق به شناسایی دو ستاره مرده شدند که به گفته آنها می‌تواند به انسان یک نگاه اجمالی از آینده منظومه شمسی و نحوه پایان عمر سیارات و ستاره مادر (خورشید) را ارائه کند.

این ستارگان مرده در فاصله ۱۵۰ سال نوری از زمین در خوشه نسبتا جوان Hyades در صورت فلکی گاو قرار دارند.سن این خوشه ستاره‌ای تنها ۶۲۵ میلیون سال بوده و این ستارگان مرده که در حقیقت کوتوله‌های سفید هستند، با ضایعات سیارک مانند که به سوی آنها کشیده شده، به ستارگان کثیف تبدیل شده‌اند.تلسکوپ فضایی هابل اجزای اصلی سیارات اندازه زمین را در یک مکان غیرمحتمل یعنی در جو این دو ستاره کوتوله سفید شناسایی کرده است.

جی فاریهی از دانشگاه کمبریج انگلیس و مولف اول این پژوهش اظهار کرد:

ما شواهد شیمیایی برای اجزای اصلی سیارات صخره‌ای را شناسایی کرده‌ایم. هنگامی که این ستارگان متولد شدند، سیارات را بوجود آورند و شاید برخی از آنها این مواد را حفظ کرده باشند. موادی که ما مشاهده کرده‌ایم، شاهدی بر این مدعا است.

طیف‌سنج منشاهای کیهانی هابل در جو این ستاره‌های کوتوله سفید سیلیسیم و سطوح کمی از کربن را مشاهده کرد.سیلیسیم یک جزء اصلی ماده صخره‌ای است که زمین و دیگر سیارات سنگی منظومه شمسی را تشکیل داده است.کربن که به تشخیص ویژگیها و منشا ضایعات سیاره‌ای کمک می‌کند، در کل در ماده سنگی زمین مانند نایاب یا غایب است.این کشف نشان داده که مونتاژ سیاره سنگی در اطراف ستارگان رایج بوده و درک بهتری را از رویدادهایی که در منظومه شمسی در زمان خاموش شدن خورشید در پنج میلیارد سال آینده رخ خواهد داد، ارائه می‌کند.

پژوهشهای این دانشمندان نشان داده که سیارکهای با مساحت کمتر از ۱۶۰ کیلومتر توسط نیروهای قوی گرانشی کوتوله‌های سفید از هم پاشیده می‌شوند.تصورها بر این است که سیارکها از همان موادی که سیارات خاکی شکل گرفته‌اند، ساخته می‌شوند و مشاهده شواهد سیارکها به امکان وجود سیارات شبیه زمین در سیستمهای ستاره‌ای مشابه اشاره دارد.شاید مواد پودر شده این اجرام آسمانی به درون حلقه اطراف ستاره‌ها کشیده شده و در نهایت وارد ستارگان مرده شده‌اند.ماده سیلیسیوم شاید از سیارکهایی آمده که توسط گرانش کوتوله‌های سفید متلاشی شده‌اند.

به همین طریق، هنگامی که خورشید خاموش شود، تعادل نیروهای گرانشی بین این ستاره و مشتری تغییر کرده و در کمربند اصلی سیارکی اختلال ایجاد می‌کند. سیارکهای موجود در فاصله بسیار نزدیک به خورشید از هم متلاشی شده و ضایعات آنها به حلقه اطراف ستاره مرده کشیده خواهد شد.این محققان قصد دارند ستارگان کوتوله بیشتری را با استفاده از همین شیوه برای شناسایی ترکیبات سنگها و همچنین بدنه‌های والد آنها بررسی کنند.

این پژوهش در مجله Monthly Notices of the Royal Astronomical Society منتشر شده است.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *