پ پ

راز معبد پلکانی برعکس در سایت باستانی ساکسی هوآمان در پرو

saksy

ساکسی هوآمان بدون تردید عجیب ترین قلعه مرموز در ناحیه آندیز ( محلی که سلسله جبال آند قرار دارد، در آمریکای جنوبی ) است . بناهای سنگی در هوآمان به وسیله سنگ کاران بسیار ماهر ساخته شده است و جای تعجب است که آن ها واقعا که بودند ؟ آن ها سنگ هایی با وزن صدها تن یا خیلی بیشتر را به راحتی حرکت می داده اند ، دلیلش تعداد بسیار زیاد این بناها و سنگ های عظیم به کار رفته در آن ها است، نه تنها آن ها را در آمریکای جنوبی شاهد هستیم بلکه از مصر گرفته تا لبنان، چین، هند و خلاصه در بیشتر نقاط دنیا این بناهای سنگی عظیم را مشاهده می کنیم ، در واقع ما با رازی روبرو هستیم که حل آن غیر ممکن به نظر می رسد .

نمونه عجیبی در این زمینه سازه پلکانی در ساکسی هوآمان است که برعکس ساخته شده، این سازه که تصویرش را در بالا مشاهده نمودید چگونه ساخته شده است ، یه صورت برعکس ؟ یا اول ساخته شده بعد برعکس شده ، آیا می دانید وزنش چقدر است؟ مضافاً سنگ ها از جنس سنگ بسیار سخت گرانیت است .

ما که جای خود داریم، الان باستان شناسان برای دهه ها نتوانسته اند راز آن را برملا سازند، یک نظریه می گوید شاید سیلی ویرانگر در آن زمان ها آمده و آنرا برگردانده، اما چرا الباقی بناهای کوچکتر چنین نشده اند و سالم سرجایشان هستند .

برخی مثل پروفسور جان پییر پروتزن معمار می گویند که حرکت این سنگ های عظیم به وسیله استفاده از سطح شیب دار در سرجایشان قرار داده شده اند . البته به قول او سطوح شیب دار استفاده شده بسیار پیچیده و ماهرانه طراحی شده بودند . اما این بناها توسط چه تمدن یا افرادی ساخته شدند، برخی می گویند آن ها کار مردمان تمدن اینکا است، ولی برخی باستان شناسان معتقدند آن ها خیلی پیشتر از اینکاها نیز موجود بوده اند، که اگر باور این دسته را بپذیریم، موضوع پیچیده تر نیز می شود، مردمانی در ده هزار سال پیش؟

همه اینها سوالاتی است که فعلا جوابی ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید