راهی جدید برای درمان دیابت نوع یک

دیابت

دیابت

در آمریکا ۱.۸ میلیون نفر از دیابت نوع یک رنج می‌برند. هر چند این نوع دیابت معمولاً در کودکی و نوجوانی شروع می‌شود، ولی امکان بروز آن در بزرگسالی نیز وجود دارد.

علی‌رغم اینکه تحقیقات گسترده‌ای در مورد درمان دیابت انجام شده است، ولی تا کنون درمانی برای دیابت نوع یک وجود نداشته است. روش‌های درمانی که تا کنون استفاده شده است، شامل تزریق انسولین، پایش رژیم غذایی، مدیریت قند خون و ورزش مداوم می‌شود. اخیراً دانشمندان توانسته‌اند روش جدیدی برای درمان دیابت کشف کنند که امیدهای زیادی را برانگیخته است.

تیمی از محققین دانشگاه میزوری، موسسه‌ی جورجیا و دانشگاه هاروارد آمریکا روش جدیدی برای درمان دیابت نوع یک پیشنهاد داده‌اند و آن‌را با موفقیت بر روی مدل‌های حیوانی آزمایش کرده‌اند. در این روش دانشمندان سلول‌های پانکراس دارای قابلیت تولید انسولین را از یک اهداکننده به بیماران پیوند زده‌اند. در این روش نیاز به مصرف داروهای سرکوب‌کننده‌ی سیستم ایمنی برای مدت طولانی نیز وجود ندارد.

در بیماران مبتلا به دیابت نوع یک سیستم ایمنی بدن عملکرد نامناسبی دارد و در برخی موارد به خود سلول‌های سیستم ایمنی نیز حمله می‌کند. در این نوع دیابت، سیستم ایمنی سلول‌های تولیدکننده‌ی انسولین را به‌عنوان سلول‌های مهاجم شناسایی می‌کند و آن‌ها را از بین می‌برد. اگر بتوان از این عملکرد سیستم ایمنی جلوگیری کرد، می‌توان از نابود شدن سلول‌های تولیدکننده‌ی انسولین نیز جلوگیری کرد.

کنترل نداشتن بدن بر روی سطح قند خون می‌تواند منجر به بروز بیماری‌هایی مانند بیماری قلبی، بیماری‌های کلیوی و از دست دادن دید شود.

در روش جدید پیوند سلول‌های پانکراس، دیگر نیاز به مصرف داروی سرکوب‌کننده‌ی سیستم ایمنی به مدت یک عمر وجود ندارد. این داروها می‌توانند عوارض بسیاری داشته باشند. در برخی موارد این داروها باعث بروز سرطان نیز می‌شوند. در روش جدید، نوعی تکنولوژی به کار گرفته شده است که در آن سیستم ایمنی بدن آموزش می‌بیند تا سلول‌های پیوند زده شده را بپذیرد و به آن‌ها حمله نکند. محققین در حال گرفتن مجوزهای لازم برای استفاده از این تکنولوژی جدید برای انسان‌ها هستند.

جزئیات تکنولوژی جدید در مجله‌ی Science Advances به چاپ رسیده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *