راه های اسان برای جلوگیری از کمر درد در دوران بارداری

 دوران بارداری

دوران بارداری

در ادامه این مقاله، لیستی از راهکارهای آسان برای جلوگیری از بروز کمر درد در زنان باردار بیان شده است، که عبارتند از :

• پیاده روی سریع زنان در دوران بارداری
• پیاده روی زنان باردار برای مدت زمان طولانی
• استراحت دادن زنان به پاهای خود
• نشستن بر روی نیمکت با زانوها
• ایجاد کشش در ناحیه پشت بدن
• شنا کردن در طی دوران بارداری

دلایل بسیاری وجود دارد که زنان را در طی دوران بارداری آسیب پذیرتر نموده و زندگی آن ها را با مشکل مواجه می کند. بنابراین، هر زن حامله باید در این دوره از زندگی خود با پزشک متخصص زنان و زایمان صحبت نموده و اقدامات پیشگیرانه ویژه ای را برای اطمینان از سلامت خود و جنین داخل رحمش داشته باشد. به همین دلیل، این افراد نباید نشانه های مرتبط با کمردرد در دوران بارداری نادیده بگیرند، زیرا اگر این علائم ادامه یابد، می تواند دوران بارداری و شیوه زندگی و سلامت مادران را پس از زایمان نیز تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین، بسیار مهم است که همه زنان حامله با مسائل اساسی کمر درد و گزینه های پیشگیری و درمان مناسب آن آشنا باشند

تمرینات ورزشی برای درمان کمر درد در دوران بارداری

در ادامه این مقاله، برخی از تمرینات ورزشی که برای از بین بردن درد کمر زنان باردار موثر است و همه زنان به راحتی می توانند آن ها را انجام دهند، ارائه شده است.

این تمرینات عبارتند از:

۱٫ تمرینات قلبی و عروقی برای کاهش درد کمر زنان در طی دوران بارداری:

انجام تمرینات قلبی و عروقی، مانند پیاده روی، شنا و دوچرخه سواری برای بانوان باردار بی خطر است. در واقع، انجام این نوع تمرینات ضربان قلب مادران باردار را به میزان قابل توجهی بالا برده و کمک می کند تا درد کمرشان کاهش یابد. زنان حامله می توانند این تمرینات را به مدت ۲۰ تا ۴۵ دقیقه برای سه تا پنج روز در هر هفته انجام دهند.

۲ چرخش دادن لگن زنان باردار به منظور از بین بردن درد کمر:

همانطور که می دانید چرخش دادن عضلات ناحیه لگن زنان باردار می تواند سبب تسکین درد پشت این افراد می شود. به عنوان یک خانم باردار، برای انجام این ورزش پشت خود را صاف نگه داشته و با خم شدن بر روی زانو، پاها را بر روی زمین استراحت دهید. در حین این ورزش، شما می توانید دستان خود را در زیرشکم یا بر روی زانوها بگذارید! انجام این حرکت برای جلوگیری از بروز تورم در ناحیه پایین کمر زنان باردار بسیار موثر بوده، به زنان حامله کمک می کند تا به عضلات باسن خود استراحت داده و درد عضلات شکم و کمرشان را به حداقل برسانند.

۳٫ تقویت بازوها به منظور از بین بردن درد کمر زنان باردار:

استفاده از بازوها برای افزایش قدرت پاها، عضلات پشت و باسن زنان بارداربسیار مفید است و کاهش درد را در ناحیه پشت بدن این افراد به دنبال خواهد داشت. برای انجام این حرکت، زنان حامله می توانند خم شده و زانوهای خود بگیرند. البته، این افراد می توانند از زانوان خود برای صاف نگه داشتن ستون فقرات استفاده کنند. سپس، با چرخش دادن به لگن سبب از بین رفتن درد کمر خود شوند.

در مرحله بعد، زنان حامله باید پای چپ و بازوی راست خود را بلند کرده و در خط مستقیم و موازی با ستون فقرات خود نگه دارند. این حرکت ورزشی سبب کاهش درد در عضلات دست و پای زنان باردار می شود. اگر انجام همزمان این ورزش با دست و پا برای شما کمی دشوار است، می توانید این تمرین را تنها با بازو یا پای خود به طور جداگانه انجام دهید.

۴٫ ورزش کیگل برای از بین بردن درد کمر دوران بارداری:

به عنوان یک زن حامله یادتان باشد که انجام حرکات ورزشی کیگل باعث تقویت عضلات کف لگن شما شده و درد پشت بدن را از بین می برد. برای انجام این حرکت، زنان باید ابتدا به پشت خوابیده و با کشیدن پشت سرهم عضلات ناحیه واژن به سمت بالا، داخل یا به سمت جنین، این حرکت را تکرار کنند. این نکته مهم را به خاطر داشته باشید که در هنگام انجام ورزش کیگل، باید از سفت نگه داشتن عضلات ران ها، شکم و باسن خود مطمئن شوید.

۵٫ اسکات دیوار برای از بین بردن درد کمر دوران بارداری:

انجام حرکت اسکات دیوار برای زنان باردار بی خطر بوده و در به حداقل رساندن درد پشت این افراد بسیار موثر است. در واقع، فرد باردار با انجام اسکات دیوار با عضلات برجسته باسن، شکم و ران های خود کار می کند. برای انجام این ورزش، فرد در کنار دیوار ایستاده و شانه ها و سر خود را در مقابل دیوار قرار می دهد. پاها باید به اندازه یک تا دو فوت از هم دور باشند. سپس، فرد با فشار دادن پایین تنه پشت خود به دیوار بر روی زانوها چمباتمه زدن و زانوهای خود را در زاویه ۹۰ درجه قرار می دهد. نگه داشتن باسن و پشت بدن در حالت تماس با دیوار در افزایش قدرت عضلات کمر مادران باردار بسیار موثر است. به عنوان یک خانم جوان و بی تجربه به خاطر داشته باشد که شما باید این حرکت را به صورت آهسته انجام داده و آن را به طور پی در پی تکرار کنید.

۶٫ کشش برگشتی برای از بین بردن درد کمر دوران بارداری:

به عنوان یک زن حامله یادتان باشد که کشش برگشتی برای خلاص شدن از کمر درد دوران بارداری بسیار موثر است، زیرا انجام این حرکت با دست ها و زانو فرد صورت می گیرد. در این حرکت ورزشی، تنظیم فاصله پاها از هم، جدا کردن آن ها از یگدیگر و قرار دادن دستان در مقابل سر بر روی زمین بسیار مهم می باشد. البته در این نوع حرکت ورزشی فرد برای حمایت از شکم خود می تواند از یک بالش استفاده کند. در نهایت، زنان حامله باید با نشستن بر روی زانوها و دراز نمودن دست های خود در جلو بدن، کشش خفیفی را در ناحیه ستون فقرات خود احساس کنند.

۷٫ کشش دادن به قفسه سینه برای از بین بردن درد کمر دوران بارداری:

برای انجام دادن این نوع کشش، زنان حامله باید بر روی پاهای خود ایستاده و پشت بدن را صاف نگه دارند، طوری که سر بر روی قامت صاف آن ها قرار گیرد. در حال حاضر، مادر باردار باید دست های خود را در پشت بدن به هم قلاب نموده و به آرامی بازوهای خود را به سمت بالا دراز کندو البته این کشش باید با خم شدن گردن و شانه ها به سمت جلو انجام گیرد! در این نوع حرکت ورزشی عضلات شانه ها و بازوها کشش یافته و درد کمر به میزان قابل ملاحظه ای کاهش می یابد.

۸٫ کشش همسترینگ برای از بین بردن درد کمر زنان در طی دوران بارداری:

کشش همسترینگ یکی دیگر از تمرینات موثر برای از بین بردن کمر درد زنان در طی دوران بارداری است، اما این حرکت باید به آرامی انجام شود. در این حرکت، زنان حامله از یک صندلی استفاده نموده و با قرار دادن یک پا بر روی آن و نگه داشتن پای دیگر بر روی زمینریال باسن خود را به سمت جلو حرکت داده و سعی می کنند تا به تدریج به سمت جلو بدن خم شوند. این حرکت باید به صورتی انجام گیرد که مادر باردار کشش را در ناحیه پشت ران های خود به خوبی احساس کند.

ایا افکار مثبت می تواند کمر درد را در دوران بارداری درمان کند

همانطور که می دانید داشتن ذهن آرام در انسان منجر به شل تر شدن عضلات بدن او می گردد. بنابراین زنان حامله می توانند با انجام برخی حرکات ورزشی یوگا و مدیتیشن ذهن و بدن خود را شل کرده و در نتیجه، از درد کمر در طی دوران بارداری خود رها شوند.

آروماتراپی و کاهش کمرد درد دوران بارداری

به عنوان یک زن حامله یادتان باشد که استفاده از وان گرم حمام که دو یا سه قطره اسطوخودوس یا اسانس یلانگ یلانگ درآن ریخته شده است، می تواند درد عضلانی زنان حامله را از بین ببرد با این حال، روغن اسطوخودوس باید در سه ماهه اول از دوران بارداری (فقط گاه به گاه) مورد استفاده قرار گیرد، زیرا ممکن است سبب بروز انقباضات رحمی شده و یا رحم مادران باردار را تحریک کند.

استفاده از طب سوزنی برای درمان کمردرد در طی دوران بارداری

همانطور که می دانید طب سوزنی نوعی طب چینی است که با استفاده از سوزن های نازک، سبب تحریک نقاط خاصی از بدن زنان باردار شده و برای رهایی از کمردرد این افراد بسیار موثر است. نتایج مطالعات اخیر دانشمندان نشان داده است که استفاده از طب سوزنی در طی دوران بارداری می تواند تا حد زیادی سبب تسکین درد کمر زنان گردد

استفاده از گرما و یخ برای درمان کمر درد

به عنوان یک زن حامله یادتان باشد که استفاده از بخاری برقی یا بسته یخ سبب کاهش کمردرد زنان در طی دوران بارداری می شود. همچنین، به کار بردن ماساژور در طی دوران بارداری می تواند برای کاهش کمر درد زنان مفید باشد.

استفاده از داروهای گیاهی برای درمان کمر درد در دوران بارداری

داروهای گیاهی مانند پنجه شیطان برای از بین بردن درد کمر زنان طی در دوران بارداری بسیار موثر هستند، اما یادتان باشد که شما باید در مصرف این داروها شدیدا احتیاط کنید، زیرا شواهد معتبری وجود ندارد که نشان دهد این داروها برای زنان حامله بی خطر نیستند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *