روش جلوگیری از آسیب آفتاب به خودرو

فورد سری اف از همه خودرو ها پر فروش تر است

راهنمای نگهداری از خودرو در برابر آفتاب

نور خورشید، علی‌رغم تمام مزایایی که دارد اگر بسیار زیاد و شدید باشد، می‌تواند به مرور زمان به ماشین شما آسیب بزند. اشعه ماوراء بنفش (UV) موجود در نور خورشید، رنگ بدنه، داشبورد، صندلی‌ها و سایر اجزای داخلی و ماشین خارجی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث رنگ پریدگی، ترک‌خوردگی، و فرسودگی آن‌ها می‌شود.

محافظت از سواری شما: راهنمایی برای جلوگیری از آسیب خورشید به اتومبیل شما

اشعه خورشید فقط پوست شما را برنزه نمی کند. آنها می توانند در نمای بیرونی و داخلی ماشین شما نیز ویران کنند. در اینجا یک راهنمای جامع برای محافظت از وسیله نقلیه خود در برابر اثرات مخرب خورشید آورده شده است:

جلوگیری از آسیب آفتاب به ماشین شما :

اکثر رانندگان مراقب هستند که خودروهای خود را در وضعیت خوبی نگه دارند. رانندگان ممکن است فکر کنند تعمیر و نگهداری خودرو محدود به بررسی های برنامه ریزی شده روی پیشرانه و تعمیرات در صورت بروز مشکل است. اما با عمر طولانی‌تر خودروها، فرصت‌هایی برای وسیله نقلیه شما وجود دارد که برای مدت طولانی در معرض عناصر قرار گیرد. آسیب ناشی از نور خورشید به خودرو به دو صورت اتفاق می افتد. اولین مورد، اثرات مستقیم گرما یا قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش بر روی خودرو است. دوم، برهمکنش نور خورشید با سایر موادی است که با خودرو در تماس هستند.

با گذشت زمان، اشعه ماوراء بنفش و قرار گرفتن در معرض گرما می تواند منجر به محو شدن و اکسید شدن رنگ، آسیب به اثاثیه یا لوازم داخلی، ترک خوردن داشبورد و سایر خرابی مواد شود. مواد خارجی مانند مدفوع پرندگان یا گرد و غبار اگر به مدت طولانی روی ماشین باقی بمانند، به خصوص در زیر نور خورشید می توانند باعث آسیب خورنده شوند. خوشبختانه، راه‌های آسان و ارزانی برای جلوگیری یا کاهش آسیب‌های ناشی از آفتاب خودرو وجود دارد.

چگونه از خودرو خود در برابر آسیب های خورشید محافظت کنیم ؟

آفتاب می‌تواند به مرور زمان به خودروی شما آسیب برساند، اما با کمی مراقبت و عادت‌های خوب پارک، می‌توانید از این اتفاق جلوگیری کنید.

راهکارهای محافظت از خودرو در برابر آفتاب :

پارک کردن در مکان مناسب: تا حد امکان در پارکینگ‌های سرپوشیده یا در سایه پارک کنید.

استفاده از سایبان: از صفحات مخصوص شیشه جلو و پنجره‌ها برای جلوگیری از ورود مستقیم نور خورشید به داخل کابین استفاده کنید.

نگهداری از رنگ: به طور مرتب خودرو را شستشو و واکس بزنید تا از رنگ آن در برابر اشعه UV محافظت کنید.

مراقبت از فضای داخلی: صندلی‌ها را به طور مرتب تمیز و جاروبرقی بکشید. از روکش صندلی مناسب برای جلوگیری از رنگ پریدگی و ترک خوردگی استفاده کنید.

تعمیر و نگهداری منظم: به طور مرتب به تعمیرگاه مراجعه کنید تا از سلامت سیستم‌های خنک کننده و تهویه مطبوع خودرو مطمئن شوید.

با انجام این اقدامات ساده، می‌توانید از خودروی خود در برابر آفتاب و گرمای طاقت‌فرسا محافظت کنید و عمر مفید آن را افزایش دهید.

 

محافظت از رنگ ماشین در برابر آفتاب :

نور خورشید می‌تواند به مرور زمان به رنگ ماشین شما آسیب برساند. برای جلوگیری از این اتفاق، باید دو نوع آسیب را که نور خورشید می‌تواند ایجاد کند، بشناسیم:

۱٫ اکسیداسیون:

قرار گرفتن مداوم در معرض اشعه ماوراء بنفش باعث خراب شدن پوشش شفاف رنگ می‌شود. این آسیب به تدریج اتفاق می‌افتد و باعث مات شدن، رنگ پریدگی و ایجاد پوسته پوسته شدن رنگ می‌شود. اگر این مشکل درمان نشود، ممکن است رنگ شروع به کنده شدن و افتادن کند.

۲٫ آسیب اسیدی:

دومین شکل رایج آسیب نور خورشید بر روی رنگ خودرو، ناشی از برهمکنش خورشید با مواد خارجی، به ویژه ترکیبات اسیدی است. حتی اسیدهای ملایم نیز می توانند به مرور زمان رنگ خودروی شما را از بین ببرند و این فرآیند در نور خورشید تشدید می شود. نمونه های رایج اسیدهای ملایم شامل مدفوع پرندگان، حشرات مرده و حتی مقداری گرد و غبار است.

راهکارهای محافظت از رنگ ماشین:

استفاده از واکس، پولیش و اکسید زدایی: اگر پوشش شفاف رنگ آسیب دیده است، از پولیش دوگانه و ترکیب اکسید کننده رنگ استفاده کنید.

استفاده از کاور: اگر به طور مداوم در فضای باز پارک می‌توانید از کاور مخصوص ماشین استفاده کنید. کاورهای باکیفیت می‌توانند از رنگ بدنه در برابر اشعه UV، گرد و غبار، باران و سایر عوامل محیطی محافظت کنند.

استفاده از سرامیک: سرامیک بدنه، یک لایه محافظ قوی و بادوام است که از رنگ بدن در برابر اشعه UV، خط و خش، مواد شیمیایی و سایر آسیب‌ها محافظت می‌کند.

محافظت از ماشین: تا حد امکان ماشین را در پارکینگ یا زیر سایبان پارک کنید و از روکش خودرو استفاده کنید.

پولیش و واکس: پولیش و واکس زدن منظم می‌تواند به حفظ رنگ و درخشش آن کمک کند.

شستشوی منظم: برای جلوگیری از تجمع مواد اسیدی، ماشین را به طور مرتب بشویید.

اپیلاسیون: اپیلاسیون یا واکس زدن ماشین به عنوان بخشی از برنامه شستشو می‌تواند به محافظت از رنگ آن کمک کند.

صفرشویی و نقاشی: اگر رنگ بدنه ماشین شما آسیب دیده و رنگ پریدگی یا ترک خورده شده است، می توانید از خدمات صفرشویی و نقاشی استفاده کنید.

 

محافظت از فضای داخلی خودرو در برابر آفتاب :

همانطور که نور خورشید می‌تواند به نمای بیرونی خودرو آسیب برساند، می‌تواند به فضای داخلی آن نیز آسیب برساند. علاوه بر اشعه ماوراء بنفش، گرمای شدید داخل خودرو در معرض نور خورشید می‌تواند باعث آسیب‌های داخلی مانند ترک خوردن پلاستیک و محو شدن اثاثیه یا لوازم داخلی شود. بنابراین از فضای داخلی خودرو نیز باید مانند فضای خارجی آن مراقبت کرد.

 

مراقبت از صندلی‌ها :

استفاده از روکش صندلی: روکش صندلی‌های باکیفیت می‌توانند از صندلی‌ها در برابر نور خورشید، کثیفی و پارگی محافظت کنند.

صندلی‌های پارچه‌ای: آسیب‌های ناشی از آفتاب روی صندلی‌های پارچه‌ای قابل ترمیم نیست، بنابراین باید روی پیشگیری تمرکز کنید. برای خنک نگه داشتن فضای داخلی و جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید، در سایه پارک کنید.

صندلی‌های چرمی: صندلی‌های چرمی به مراقبت بیشتری نیاز دارند. برای حفظ و نگهداری از آنها، دستورالعمل‌های سازنده را دنبال کنید.

مقایسه صندلی‌های پارچه‌ای و چرمی:

صندلی‌های پارچه‌ای: ارزان‌تر، نگهداری آسان‌تر، تنوع رنگ و طرح بیشتر، اما در برابر آفتاب آسیب‌پذیرتر هستند.

صندلی‌های چرمی: لوکس‌تر، بادوام‌تر، تمیز کردن آسان‌تر، اما گران‌تر، نیاز به مراقبت بیشتر، در برابر آفتاب آسیب‌پذیرتر هستند.

انتخاب نوع صندلی به سلیقه، نیازها و بودجه شما بستگی دارد.

استفاده از کرم ضد آفتاب: برای محافظت از صندلی ها و سایر اجزای داخلی چرمی، که نمی توانید روی آن ها روکش قرار بدهید، از کرم ضد آفتاب مخصوص چرم استفاده کنید. کرم ضد آفتاب، از چرم در برابر اشعه UV و خشکی محافظت می‌کند و به حفظ لطافت و پذیرایی آن کمک می‌کند.

محافظت از داشبورد:

داشبورد به طور مستقیم نور خورشید را دریافت می‌کند و بیشتر در معرض ترک خوردن است. برای محافظت از داشبورد:

• در پارکینگ یا زیر سایبان پارک کنید.

• از سپر آفتاب استفاده کنید.

• سایه‌بان‌های پنجره را نصب کنید.

• از روکش خودرو استفاده کنید.

استفاده از شیشه‌های دودی: استفاده از شیشه‌های دودی می‌تواند از ورود اشعه UV به داخل کابین و آسیب به اجزای داخلی جلوگیری کند.

نکاتی برا محافظت از فضای داخلی :

• استفاده از مواد محافظ مخصوص چرم و پلاستیک می‌تواند به حفظ آنها در برابر آفتاب کمک کند.

• در صورت مشاهده هرگونه آسیب ناشی از آفتاب، به سرعت برای رفع آن اقدام کنید.

• با مراقبت صحیح از فضای داخلی خودرو، می‌توانید از زیبایی و کارایی آن برای سال‌های طولانی لذت ببرید.

نکات تکمیلی :

• رنگ‌های تیره‌تر بیشتر در معرض آسیب نور خورشید هستند.

• استفاده از پولیش و سرامیک می‌تواند به حفظ رنگ و درخشش خودرو برای مدت طولانی‌تری کمک کند.

• از پارک کردن ماشین در آفتاب، در ساعت گرم روز خودداری کنید.

• از پارک کردن خودرو در زیر درختان که ممکن است فضله پرندگان یا شیره درختان روی آن بریزد، خودداری کنید.

• به طور مرتب ماشین خود را بشویید و تمیز کنید.

• از مواد شوینده و پولیش باکیفیت استفاده کنید.

• در صورت مشاهده هرگونه آسیب ناشی از آفتاب، به سرعت برای رفع آن اقدام کنید.

با مراقبت صحیح از رنگ ماشین، می‌توانید از زیبایی و کارایی آن برای سال‌های طولانی لذت ببرید.

ملاحظات دیگر برای محافظت از اتومبیل خود در برابر نور خورشید :

آفتاب شدید می تواند باعث داغ شدن ماشین شما شود . اگر مجبور هستید وسیله نقلیه خود را در معرض گرما و آفتاب قرار دهید، به سیستم خنک کننده دقت کنید و مطمئن شوید که تمام مایعات شما پر شده است. اگر AC شما آنطور که باید کار نمی کند، آن را بررسی کنید زیرا می تواند نشانه مشکل جدی تری باشد.

نکته های پایانی :

برنامه‌های منظم: ردیف‌های منظم ماشین، به ویژه از بارندگی، از رسوب آلاینده‌ها و فضولات بر روی بدن که می‌توانند در اثر نور خورشید به رنگ بدنه برسانند، جلوگیری کنند.

بررسی دوره های: به طور دوره ای، وضعیت رنگ بدنه، داشبورد، صندلی ها و سایر اجزای داخلی و ماشین های خارجی را بررسی کنید و در صورت مشاهده آسیب، برای رفع آن اقدام کنید.

با رعایت این نکات ساده، می‌توانید از ماشین خود در برابر آسیب محافظت کنید و عمر مفید آن را افزایش دهید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *