سفیدکننده و لوله بازکن ناخالصی جدید مخدر «شیشه»! +عوارض

کارشناس و پژوهشگر اعتیاد گفت: قیمت شیشه چهار برابر افزایش یافته، جهش قیمت شیشه به معنای این است که هزینه مصرف یک معتاد هم چهار برابر شده است و سودجویان به این ماده محرک انواع مواد سفیدکننده، لوله بازکن، پودر شوینده، انواع چسب‌ها و مواد شبه اسیدی اضافه می‌کنند. سودجویان به این ماده محرک انواع مواد سفیدکننده، لوله بازکن، پودر شوینده، انواع چسب‌ها و مواد شبه اسیدی اضافه می‌کنند.

[سودجویان به «شیشه»، سفیدکننده و لوله بازکن اضافه می‌کنند] قیمت شیشه چهار برابر افزایش یافته است و هر گرم شیشه به ۱۶۰ هزار تومان رسیده است، در حالی که پیش از این هر گرم شیشه حدود ۴۰ هزار تومان قیمت داشت. جهش قیمت شیشه به معنای این است که هزینه مصرف یک معتاد هم چهار برابر شده است و، چون اغلب توان خرید ندارند مجبور به ترکیب مواد مختلف می‌شوند.

 فرایند تولید شیشه آشپزخانه‌ای است و ناخالصی‌های شیشه بر تنفس، مجاری گوارشی، حلق و مری تاثیر سوء دارد و باعث سوزش و آسیب اندام‌های درونی بدن می‌شود.

پژوهشگر اعتیاد اظهار داشت: قیمت مواد مخدر به دلیل انبوه انبار‌های این مواد تا حدی کنترل شده، اما به هر حال، موجودی انبار‌ها رو به پایان است و قیمت‌ها افزایش می‌یابد و پیش بینی می‌شود که مصرف کنندگان مواد مخدر بیشتر به سمت تریاک و هروئین بروند، زیرا قیمت مواد محرک مانند شیشه بسیار گران است.

 وجود ناخالصی در انواع مواد مخدر چالش جدی در حوزه اعتیاد محسوب می‌شود. اخیرا برخی افراد برای کاهش قیمت تمام شده مواد، آن‌ها را با مواد ارزانتر ترکیب می‌کنند. به عنوان نمونه شیشه با هروئین مخلوط می‌شود.

* کاهش اعتیاد به شیشه به علت گرانی
وی گفت: در ماه‌های اخیر تعداد افرادی که به دلایل اقتصادی برای ترک مواد محرک اقدام کرده اند، افزایش یافته است؛ بسیاری از افرادی که برای ترک شیشه مراجعه می‌کنند در اظهارات خود می‌گویند که دیگر از پس هزینه‌های اعتیاد برنمی آیند و در خواست کمک می‌کنند.

* قاچاقچیان تریاک را با پودر سرب و گریس مخلوط می‌کنند
پژوهشگر اعتیاد درباره ناخالصی‌های تریاک اظهار داشت: بر اساس اظهارات قاچاقچیان مواد مخدر، پودر سرب، گریس، مواد پلاستیکی، تفاله چای جوشیده گِل شده، پودر استخوان حیوانات و خون حیوانات از جمله ناخالصی‌ها و آشغال‌هایی است که به تریاک اضافه می‌شود.
وی تصریح کرد: کارشناسان ناخالصی نمی‌توانند محتوا و ترکیب مواد مخدر را شناسایی کنند بلکه فقط از طریق آزمایش‌ها می‌توانند دریابند که ترکیب مواد، شناخته شده هست یا خیر.
هروئین مواد مخدری است که ناخالصی‌های بسیاری دارد. هیچ وقت در هیچ جای دنیا هروئین خالص وجود ندارد؛ هر چند ترانزیت این ماده مخدر خالص است، اما خرده فروشان برای سود بیشتر آن را با شیر خشک، نشاسته، آرد و خاک ترکیب می‌کنند.
پژوهشگر اعتیاد درباره مواد تشکیل دهنده کوکائین موجود در بازار افزود: کوکائین محصول آمریکای جنوبی است، اما اصلا مشخص نیست کوکائین موجود در ایران چه ترکیبی دارد.
وی خاطرنشان کرد: ترکیب مواد مختلف، ترک و درمان بیماران مصرف کننده را با مشکل مواجه می‌کند. مصرف کنندگان شیشه فکر می‌کنند که در حال مصرف مواد محرک هستند در حالی که مواد مخدر هم مصرف می‌کنند. معتادان به «شیشه» دچار علائم و ناراحتی‌های جسمی و فیزیکی می‌شوند در صورتی که هنگام ترک شیشه، علائم فیزیکی مانند لرزش بدن وجود ندارد.

*متانول شوخی ندارد
مطالعات پژوهشگران حاکی از آن است که سرانه مصرف الکل در دو سال اخیر افزایش یافته است و مسمومیت‌های اخیر زنگ خطر جدی برای جامعه است البته پیش بینی می‌شود احتمالا مصرف الکل کاهش نسبی داشته باشد.
وی اضافه کرد: تهدید جانی الکل واقعیت آشکاری است و در ماه‌های اخیر استرس بالایی برای جامعه ایجاد کرده است از این جهت که متانول شوخی ندارد و اگر وارد جریان خون شود احتمال مرگ را افزایش می‌دهد. البته دامنه اطلاع رسانی درباره مضرات الکل بسیار کم است و آگاهی بخشی به خانواده‌ها و جوانان ضروری است.
پژوهشگر اعتیاد اظهار داشت: ممکن است به علت تقاضای بازار، تولید الکل دست ساز و خانگی بیشتر شود که این مساله هم مشکل ساز خواهد شد.

*گرایش جوانان به مصرف گل

 بر اساس بررسی‌های موجود در دو سال اخیر گرایش به مصرف «گل» به ویژه در میان جوانان افزایش یافته است. قاچاق بذر گل در ایران از هفت سال قبل آغاز شد و این ماده را برخی در گلدان و خانه کشت کردند.
پژوهشگر اعتیاد خاطرنشان کرد: گل از خانواده شاهدانه هندی است که سرمنشأ موادی، چون حشیش، علف و ماری جوآنا است و همه این‌ها ماده سمی در خود دارند.
وی ادامه داد: در کشور ما مصرف ماری جوآنا خیلی شایع نیست، ولی نژادی از این خانواده که در ایران در دسترس جوانان قرار دارد، ماده گل است. وقتی در کانادا یا برخی ایالات آمریکا ماری جوآنا آزاد اعلام می‌شود در ایران نیز به طبع مصرف گل افزایش می‌یابد.
آزادسازی ماری جوآنا به معنای کم ضرر بودن آن نیست بلکه برخی دولت‌ها برای دسترسی به سود هنگفت تجارت این مواد اقدام به آزادسازی آن می‌کنند و در واقع تفکر سرمایه داری و تجاری دارند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud